Når politikerne taler om at sænke eller fjerne momsen på frugt og grønt, bør fisk og skaldyr også indgå. Disse fødevarer er ikke kun klimavenlige, de er centrale for en sund kost og lever helt op til Sundhedsstyrelsens kostråd.
Det mener FiskerForum.dk
- Frugt og grønt: Sundhedsstyrelsen anbefaler, at voksne spiser mindst 600 gram frugt og grønt dagligt, da det bidrager med vitaminer, mineraler, kostfibre og antioxidanter. Et højt indtag af frugt og grønt er dokumenteret til at reducere risikoen for livsstilssygdomme som hjerte-kar-sygdomme, type 2-diabetes og visse former for kræft.
- Fisk og skaldyr: Sundhedsstyrelsen anbefaler at spise fisk to til tre gange om ugen, både for de sunde omega-3-fedtsyrer, som styrker hjerte og hjerne, og for protein af høj kvalitet. Fisk og skaldyr bidrager også med D-vitamin og jod, som er vigtigt for stofskifte og knoglesundhed.
Se sundhedsstyrelsens 7 kostråd her:
- Spis planterigt, varieret og ikke for meget
- Spis flere grøntsager og frugter
- Spis mindre kød – vælg bælgfrugter og fisk
- Spis mad med fuldkorn
- Vælg planteolier og magre mejeriprodukter
- Spis mindre af det søde, salte og fede
- Sluk tørsten i vand
Lavere priser på frugt, grønt, øger beviseligt salget. I uge 4 januar 2025, kørte discountkæden 365 en kampagne, hvor man skar momsen på frugt og grønt væk – i 369 butikker over hele landet. Salget af frugt steg med 43 procent i kampagneugen og salget af grøntsager steg med 37 procent. (læs RetailNews omkring momskampagnen her) Det samme vil sandsynligvis ske, hvis fisk og skaldyr blev momsfrie og det vil gøre det lettere for danskerne at leve op til ovennævnte kostråd og samtidig støtte folkesundheden. Erfaringer fra detailhandlen viser, at sænker man prisen på sunde råvarer, som frugt og grønt samt fisk og skaldyr, øger forbrugerne hurtigt indkøbene af disse sunde råvarer.
Madlavning fra bunden og familiesammenhæng
Når frugt, grønt, fisk og skaldyr bliver mere tilgængelige, giver det danskerne mulighed for at tilberede mere mad fra bunden. Det styrker forståelsen for råvarernes smag og kvalitet, giver større glæde ved madlavning og kan styrke sammenhængskraften i familien, når måltider tilberedes og nydes sammen.
Stolthed over danske fødevarer
Det danske kokkelandshold har ved deres præstationer i udlandet, sat positivt fokus på vores fødevarer. Det skete med guld ved Bocuse d’Or Europe – en konkurrence, hvor Danmark har markeret sig stærkt, og som virkelig har skabt begejstring om dansk gastronomi i mediebilledet. Det fik Mette Jasper Gammicchia fra Landbrug & Fødevarer til at siger; »Dansk deltagelse i internationale kokkekonkurrencer smitter af på hele fødevareerhvervet og er med til at åbne udlandets øjne for, hvordan vi i Danmark arbejder med udviklingen af fødevarer af meget høj kvalitet og med et bæredygtigt fokus.«
Dette sammen med initiativer som at indfører en nulmoms på sunde fødevarer, kunne øge og ændre danskernes opfattelse af vores nationale råvarer. I dag bliver danske fødevarer ofte udskammet, fordi de indgår i en forfejlet miljø- og klimadebat. Så ved at gøre frugt, grønt, fisk og skaldyr mere tilgængelige og attraktive kan danskerne igen værdsætte den høje smag og kvalitet, som vores nationale produktion leverer. Vi bør være stolte over vores fødevareproduktion og disse tiltag kan bidrage til at genskabe den stolte danske fødevareidentitet.
Selvom en fuld fjernelse af moms på sunde fødevarer kræver tid og ændringer i Skatteforvaltningens systemer, først muligt ifølge vores Skatteminister, tidligst omkring 2029, er det alligevel et stærkt argument for at planlægge det nu. Tiltaget vil gavne både folkesundhed, danske producenter og arbejdspladser. Så hvad venter vi på..
Sund kost og store samfundsmæssige besparelser
En nulmomsordning på frugt, grønt, fisk og skaldyr er derfor ikke kun et spørgsmål om pris. Det er en mulighed for at gøre sund, næringsrig og klimavenlig mad mere tilgængelig for alle danskere – samtidig med at vi fremmer madlavning fra bunden, familiesammenhæng og stolthed over danske fødevarer, øger vi folkesundheden. Hvilet kan føre til markante sundhedsgevinster og deraf følgende betydelige økonomiske besparelser i sundhedsvæsnet.
I Danmark viser en modelberegning, at en national implementering af den såkaldte »New Nordic Diet« på befolkningsniveau kunne reducere sygdomsbyrden fra hjertekarsygdom, diabetes og enkelte kræfttyper med mere end 18.000 tabte leveår om året. Ligeledes vil madbudgettet stige med ca. 16 procent, overvejende i lavindkomstfamilier, hvor problemerne med rigtig ernæring er størst.
Så Kort sagt – En nulmoms på frugt, grønt, fisk og skaldyr er ikke blot et spørgsmål om pris – det er en investering i sundhed, bæredygtighed, familiesammenhæng og dansk stolthed. Det er et skridt, som både politikerne og vi som almindelige danske forbrugere har råd til at tage nu.




















