info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Halvårsregnskabet viser en positiv udvikling i retning mod at indfri Royal Greenlands økonomiske ambition frem mod 2027. At nå dette kræver dog et fortsat fokus på effektivisering og tilpasninger til et marked i konstant forandring, lyder det fra den konstituerede CEO, Preben Sunke. foto: Royal Greenland

Grønland: Royal Greenland’s halvårsregnskab viser fortsat forbedringer i den primære drift

  • august 29, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 29/08/2025
  • kl. 13:48
  • Kilde: Royal Greenland
  • Kategori: Økonomi, Producenter
  • Tags: halvårsregnskab, Royal Greenland
  • Land: Grønland
Foto / Video: Royal Greenland
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Halvårsregnskabet viser en positiv udvikling i retning mod at indfri Royal Greenlands økonomiske ambition frem mod 2027. At nå dette kræver dog et fortsat fokus på effektivisering og tilpasninger til et marked i konstant forandring, lyder det fra den konstituerede CEO, Preben Sunke.

Det skriver Royal Greenland i en meddelelse omkring deres halvårsregnskab

Han nævner beløbet 48. mio. DKK., som angiver forbedringen i Royal Greenlands halvårsresultat før skat for 2025, hvis man sammenligner med resultatet for 2024. Og hele 102 mio. DKK i forhold til 2023.

Et resultat, der understreger effekten af de initiativer, der er besluttet i 2024, inklusiv turn around-planen »Back-to-Black«, som har sikret betydelige indtægts- og omkostningsforbedringer for selskabet. Den omfattende plan blev iværksat i 2024 for at sikre øjeblikkelige og effektive tiltag på især selskabets omkostningsside. I kølvandet på turn around-planen blev selskabets tre-årige strategi »INUA 2027« udviklet og besluttet, og den begynder nu også at have et positivt aftryk på forretningen.»Med halvårsregnskabet i hånden bliver vi bekræftet i, at de økonomiske ambitioner i vores nye strategi er inden for rækkevidde: At opnå EBIT-margin på 5 % og et resultat før skat på 250 mio. DKK. i 2027. Men det kræver, at vi forsat arbejder målrettet med både at reducere omkostninger og at forbedre indtjening i markeder i konstant forandring, siger Preben Sunke, konstitueret CEO.

Udfordrende forhold
Resultatet før skat lyder på et underskud på 11 mio. DKK, og betegnes, på trods af forbedringen i forhold til sidste år, som »ikke tilfredsstillende« – set i lyset af selskabets langsigtede økonomiske ambitioner. Resultatet er opnået i en periode, hvor Royal Greenland har oplevet udfordringer med ustabil isdannelse, lavere fangstrater og forsinkelser i fartøjsdrift, hvilket har påvirket både hellefisk-, reje- og stenbiderfiskeriet negativt. Dog er det udenskærs fiskeri efter hellefisk og torsk stabilt, og loddefiskeriet i Østgrønland genoptaget.

Salgsmængderne er samlet set 11 % lavere end samme periode i 2024.

Internationale aktiviteter
Kigger man mod de internationale aktiviteter, er der i Canada opnået fornuftige resultater på basis af god fangst i første halvår. I Chile følges den lagte forretningsplan, og det er efter afsluttede analyser besluttet at afsøge mulighederne for at afhænde selskabets aktier i den chilenske del af forretningen. Royal Greenlands samarbejdspartner i Norge, Maniitsoq AS, har netop modtaget en negativ afgørelse på anken om frakendelse af sin erhvervstilladelse til fiskeri efter snekrabber. Dermed igangsætter Royal Greenland afvikling af samarbejdet med Maniitsoq AS i Norge.

Positive takter i markedspriserne og ankomsten af den nye højteknologiske trawler, Kaassaasuk, der fuldender selskabets trawlerflåde, giver dog forventning om en fortsat fremgang i indtjeningen i andet halvår. foto: Royal Greenland

Næste halvår
I anden halvdel af 2025 forventer Royal Greenland fortsat, at fiskeriet efter rejer og indenskærs hellefisk og torsk vil være udfordret. Den politiske ambition om at reallokere dele af selskabets udenskærs hellefiskekvote vil, hvis den gennemføres, kunne påvirke resultatet for andet halvår negativt.

Positive takter i markedspriserne og ankomsten af den nye højteknologiske trawler, »Kaassaasuk«, der fuldender selskabets trawlerflåde, giver dog forventning om en fortsat fremgang i indtjeningen i andet halvår.

»Royal Greenland har et særligt samfundsansvar som selvstyreejet virksomhed, og det tager vi dybt alvorligt. Derfor arbejder vi hver dag på at udvikle vores forretning ansvarligt – vi kigger løbende på, hvordan vi kan skabe øget værdi på de kvalitetsprodukter vi sælger til kunder i hele verden, samtidig med at vi har et kontinuerligt fokus på effektiviteten i den måde, vi driver forretningen på. Det gør vi, så vi i sidste ende kan skabe værdi for forretningen, vores dygtige medarbejdere og det grønlandske samfund,« siger Preben Sunke og fortæller, at Royal Greenlands investeringsprogram i de kommende år vil fokusere på landanlæggene i Grønland.

Her er et vigtigt skridt allerede taget med etableringen af fiskefabrikken i Tasiilaq, der har åbnet for indhandling i 2025.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFærøerne: Fransk nej tvang færøsk fiskefartøj til Grønland
Næste nyhedFjern momsen på sunde fødevarer samt fisk og skaldyrNæste
Det færøske forskningsskib Jákup Sverri har netop afsluttet det årlige forårstogt på den færøske kontinentalsokkel. I alt blev der gennemført 92 standardiserede trawlhal af én times varighed. foto: Havstovan

Færøerne: Ovenpå forskningstogtet i marts landes der rimelige fangster

Visualisering af forlængelse af Vestmolen. foto: HIrtshals Havn

Hirtshals Havn: Nu sendes havneudvidelse i udbud

arkivfoto

Krig, olie og dyr fragt presser fiskeriet

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri orienterer hermed om, at der er iværksat høring over udkast til ændring af bekendtgørelse om miljøskade m.v. på beskyttede arter eller naturtyper i forbindelse med udøvelse af erhvervsmæssige fiskeriaktiviteter (miljøskadebekendtgørelsen efter fiskeriloven). foto: Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri

Stop for fiskeri af sild i østlige Østersø

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Atlantic Shipping

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik