Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Menu
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Den internationale voldgiftsret i Haag skal tage stilling til en konflikt, der har sat dansk fiskeri i en svær situation. Sagen drejer sig om briternes pludselige forbud mod tobis-fiskeri i dele af Nordsøen, hvilket EU mener er et brud på Brexit-aftalen. Men bag kulisserne lurer dog vindmølleindustriens interesser i området. De støtter forbuddet mod fiskeri af tobis, så de kan udvide havvindmølleprojekter her uden at kompromittere miljømål. kortudsnit

Lokal fiskeriformand mener voldgiftssagen mod UK »er lige til højrebenet«

  • januar 24, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 24/01/2025
  • kl. 11:17
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Fiskeri
  • Tags: doggerbanke, havmiljø, havvindmøller, Tobis
  • Land: Danmark, EU, Storbritannien
Foto / Video: wikipedia

ANNONCER

Den internationale voldgiftsret i Haag skal tage stilling til en konflikt, der har sat dansk fiskeri i en svær situation. Sagen drejer sig om briternes pludselige forbud mod tobis-fiskeri i dele af Nordsøen, hvilket EU mener er et brud på Brexit-aftalen. Men bag kulisserne lurer dog vindmølleindustriens interesser i området. De støtter forbuddet mod fiskeri af tobis, så de kan udvide havvindmølleprojekter her uden at kompromittere miljømål.

Den internationale voldgiftsret i Haag skal tage stilling til en konflikt, der har sat dansk fiskeri i en svær situation foto: wikip

Forbuddet har haft alvorlige konsekvenser for danske fiskere og fiskeindustrien, mens britiske myndigheder hævder, at fiskestoppet beskytter dyrelivet, det støttes nu af vindmølleindustrien. Så sagen er måske ikke lige til højrebenet..

Brexit, tobis og striden om Doggerbanke
Efter Storbritannien forlod EU, blev der indgået en aftale, der blandt andet sikrede danske fiskeres adgang til den britiske del af Nordsøen. Tobis, den lille proteinrige fisk brugt til produktion af fiskemel og fiskeolie, er en vigtig del af dansk fiskeri. Sidste år havde danske fiskere sat næsen op efter at kunne fange over 100.000 tons tobis i området, især ved Doggerbanke, hvor der er optimale forhold for fisken.

Men den 31. januar 2023 – kun to måneder før sæsonstart – meddelte Storbritannien et ensidigt forbud mod tobis-fiskeri i deres farvande. Dette skete i strid med Brexit-aftalen, der gav danske fiskere ret til at fortsætte fiskeriet.

Store konsekvenser for dansk fiskeri

  • Økonomiske tab: Fiskere mistede op til 40 % af deres omsætning, og fiskeindustrien måtte afskedige medarbejdere.
  • Manglende råvarer: Fabrikker som TripleNine i Thyborøn fik ikke de nødvendige forsyninger, hvilket pressede produktionen.

Tobis er en nøgleart for både danske fiskere og det marine økosystem. Danske fiskere står for cirka 90 procent af EU’s samlede tobis-fangst. Fangsten sker hovedsageligt om sommeren, når fiskene svømmer i stimer ved sandbanker som ved Doggerbanke.

Fiskekvoterne fastsættes årligt af Det Internationale Havundersøgelsesråd (ICES) og er nøje tilpasset, så bestandene kan opretholdes. Briternes fiskestop udfordrer dog denne proces, da det ikke bygger på de videnskabelige anbefalinger.

Alfred Fisker Hansen, formand for Thyborøn Havns Fiskeriforening siger til avisen Erhverv+ (kræver Abonnement).

Han kalder situationen dybt frustrerende. »De britiske myndigheder har valgt enegang, selvom kvoterne er fastsat efter international rådgivning, også med britiske forskere. Det har store konsekvenser for vores fiskere og medlemmer.«

Vindmølleindustriens rolle i konflikten
Mens britiske myndigheder officielt begrunder fiskestoppet med hensynet til havfugle, peger flere kilder på, at vindmølleindustrien spiller en central rolle. Området ved Doggerbanke er ikke kun vigtigt for tobis, men også for udviklingen af store havvindmølleprojekter.

Ifølge et brev fra brancheorganisationen Wind Europe har fiskestoppet en indirekte sammenhæng med havvind. Vindmølle-industrien støtter også forbuddet, da det hjælper med at opbygge en robust bestand af havfugle. Dette er nødvendigt for at kunne udvide havvindmølleprojekter i Nordsøen uden at kompromittere miljømål. »Fiskestoppet er afgørende for at opbygge dyrelivets modstandskraft og gøre det muligt at udvikle offshore-vindprojekter i stor skala,« skriver Wind Europe i brevet.

Voldgiftssagen i Haag
EU har nu anlagt sag mod Storbritannien for brud på Brexit-aftalen. Det er første gang, at en konflikt om handelsaftalerne mellem EU og Storbritannien skal afgøres i voldgiftsretten i Haag. Retssagen starter den 28. januar, og en afgørelse forventes senest i maj.

Formanden for Thyborøn Fiskeriforening er optimistisk og siger til avisen, »Det er svært at forestille sig, at EU taber en så klar sag. Hvis vi skulle tabe, risikerer vi dog, at andre fiskerier, som sperling, også bliver ramt fremover.«

Denne sag fremhæver en kompleks konflikt, hvor økonomiske interesser, miljøhensyn og grøn omstilling kolliderer. Resultatet af sagen vil få stor betydning for både dansk fiskeri og udviklingen af vedvarende energi i Nordsøen. (Vindmøllebranchen).

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFond er med i SVM-Regeringens maskinrum omkring den grønne trepartsaftale
Næste nyhedFødevareminister finder 16 nye forenklinger for Fødevarer, Landbrug og FiskeriNæste
De nye regler om erhvervsmæssigt og rekreativt fiskeri af hummere er trådt i kraft. Det følger af hummerbekendtgørelsen, at der gælder et krav om, at erhvervsfiskere og bierhvervs-fiskere kun må fange hummer, hvis man har tilladelse her til. foto. Fiskepleje DTU

Nye regler om fiskeri efter sort hummer

Mens miljøorganisationer kræver flere trawlfrie zoner, advarer fiskere og eksperter mod passiv beskyttelse af døde havområder. I stedet peger de på kunstige rev, intelligent trawling og ny undervandsteknologi som vejen til et levende og frugtbart hav. snapshot youtube

Trawlforbud løser ikke havets problemer – det gør handling

Det færøske og topmoderne fabriksfartøj »Akraberg« har netop afsluttet endnu en vellykket fisketur til Barentshavet. I løbet af blot 29 dages fiskeri har trawleren landet hele 900 tons hovedkappet torsk i Fuglefjord – en fangst, der vidner om både effektivitet og gode forhold i det nordlige farvand. foto: Sverri Egholm

Færøerne: »Akraberg« hjem fra Barentshavet med 900 tons torsk

Thorkil Grøns samlecentral og Hanstholm Fiskeauktion blev der i dag omsat et pragteksemplar af en pighvar på auktionen - 15 kg og håbet var da også, at denne flotte pighvar kunne opnå en rigtig flot pris. foto: fiskeauktionen

Kæmpe pighvar opnåede flot afregning på auktionen i Hanstholm

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

By continuing to use this website, you consent to the use of cookies in accordance with our Cookie Policy.

Accept