info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Miljøminister Magnus Heunickes argument imod EU-Kommissiones krav, om en bedre beskyttelse af havmiljøet, er for tyndt, siger professor Katherine Richardson, der er professor i havmiljø ved Københavns Universitet. foto: Miljøministeriet

Professor skubber fagligheden til side og kræver en politisk beslutning i stedet

  • marts 8, 2023
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 08/03/2023
  • kl. 09:02
  • Kilde: Altinget.dk
  • Kategori: Miljø, Politik
  • Tags: eu-kommissionen, havmiljø
  • Land: Danmark, EU
Foto / Video: miljøstyrelsen
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Miljøminister Magnus Heunickes argument imod EU-Kommissiones krav, om en bedre beskyttelse af havmiljøet, er for tyndt, siger professor Katherine Richardson, der er professor i havmiljø ved Københavns Univeersitet.

Det siger hun til Altinget (du kan læse hele artiklen her)

Men selv en professor kan tage fejl – for netop ved ikke at stemme for forslaget fra EU-Kommissionen, viser Magnus Heunicke sig netop som en ansvarsbevist og pligtopfyldende minister, med en sund skeptisk og kritisk holdning til kommissionens »hurtige og nemme« løsninger og beslutninger – der syntes af dække over, »fred det hele og glem alt om faglighed og ordentlighed i processen.« Se dét er den nemme løsning og beslutning.

Magnus Heunickes holdning bør istedet afkræve respekt, for med professor Katherine Richardson’s holdning, at man skal tage ansvar ved betingelsesløst at vedtage EU-Kommissionens henstilling, så bøjer man sig netop selv, denne gang for de grønne miljøorganisationer samt NGO’er, der bedst råber i kor, uden faglig tyngde.

Deres argumentation bygger på gentagelser, fra deres egne mildest talt selvopfundne påstande. Påstande der ikke tåler nogen større videnskabelig gennemgang og kontrol, men istedet med udskamning og sensationslystne overskrifter, fylder organisationernes pengekasser op.

Men de grønne »Bevar mig vel organisationer« og dets medlemmer, kan ikke altid skyde skylden over på andre. For de er selv en del af den forurening, som er den største presfaktor, som vores havmiljø er udsat for. Det kan en totalfredning ikke ændre på.

Hver dansker udleder hvert år, ifølge klima-tænketanken Concito, 17 tons Co2. Vi går også på toilet og skyller ud samt bruger vaskemaskine og opvaskemaskiner, der årligt udleder en masse kvælstof og fosfater samt ikke mindst forureningen fra vores renovation, der for hver dansker afleverer husholdningsaffald på over trekvart tons om året. Vi tager på charterture og bidrager dermed noget mere til den samlede forurening målt i forhold til en ikke-europærer. Det er ikke kun fiskerne og fiskeriet, der ellers er udråbt som de største klimasyndere, men måske i højere grad »andre eller noget andet«, der er årsagen til havets dårlige miljøtilstand.

EUs mål om 30 procent fredning af havområdet, giver heller ikke mening. Der ligger allerede i dag stribevis af rapporter og undersøgelser af hvorledes et totalfredet havområde, selv efter mange år ikke giver den ønskede biodiversitet og mangfoldighed i fiske og skaldyrsbestanden. Lukkede områder, der ikke er fisket på i en årrække, giver ikke de ekstra fisk som man ellers skulle forvente. Havforsurring og varmere klima samt forureningen og sæler / skarv har også en del af skylden og det ændre man ikke ved at totalfrede et havområde.

Sund fornuft skal vige for en politisk holdning
Katherine Richardson mener ellers, at det er et politisk og ikke et videnskabeligt spørgsmål, hvor meget man ønsker at beskytte havbunden. Hun opfordre derfor Miljøministeren til at følge EU-Kommissionens henstilling om en bedre havbeskyttelse.

Der henstilles om EU-tærskelværdier for havbunden
De konkrete tærskelværdier vedrører den maksimale udbredelse af tab og forstyrrelse af havbund. Der er ikke taget stilling til den nationale (Danmarks) anvendelse af tærskelværdierne endnu.

Dette sker ved første del af havstrategi III i 2024, hvor der skal laves en national tilstandsvurdering og fastsættes et miljø-mål.

Det er ikke muligt på nuværende tidspunkt, at vurdere omfanget af de økonomiske konsekvenser, hvis de foreslåede tærskelværdier anvendes nationalt. Mange af habitattyperne forventes dog at overskride tærskelværdien væsentligt, for »maksimal udbredelse af dårlig tilstand af hver havbundshabitattype«.

Den national anvendelse af tærskelværdierne for havbunden kan få betydning for især fiskeriet og råstofindvinding på havet. Andre erhverv kan ligeledes blive berørt, hvis muligheden for at påvirke havbunden begrænses, som foreslået af EU-Kommissionen.

Men professor Katherine Richardson trumfer alligevel igennem, at man fra dansk side skal tage hav-beskyttelsen seriøs og hun mener at man fra dansk side, blot gemmer sig bag det manglende videnskabelig bevis, og hvor man til gengæld burde træffe en politisk beslutning om, hvor meget af havet man ønsker at beskytte.

Professoren fra Københavns Universitet reagerer således på, at Magnus Heunicke ikke vil stemme for EU-Kommissionens nye forslag til at beskytte havmiljøet. Konkret foreslår Kommissionen at indføre nye tærskelværdier for beskyttelsen af havbunden. De handler om, at maksimalt 25 procent af havbunden må være i dårlig tilstand, og at to procent af havbundsnaturen må være tabt.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedTi år med svenske fiskeri-bevarings-foranstaltninger har ikke fået fisken tilbage
Næste nyhedFærøerne: Færøsk trawler lander fisk fra BarentshavetNæste
arkivfoto - FiskerForum.dk

Politisk handlingslammelse svigter dansk fiskeri i brændstofkrisen

arkivfoto - CSH

DFPO retter henvendelse om brændstofpriser og støtteordning

Danmarks Fiskeriforening (DFPO) har i et netop afsluttet videnskabeligt forsøg og samarbejde med DTU Aqua haft et målrettet trawlfiskeri efter fjæsing i den danske og svenske del af Kattegat. foto: JW

Et forsøgsfiskeri i Kattegat afslører en overset rovfisk i voldsom fremgang

Turbine slagtede ål - foto: Tormod Haraldstad - Forskersonen.no

Ålen i fare – ny løsning kan redde tusinder af dem

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik