info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Det er ikke kun Oslofjorden, der oplever muslingeboom. Også svenske og hollandske forskere melder om enorme forekomster langs deres kyster. Forskere arbejder nu på at kortlægge, hvor udbredte de nye muslingefelter er. foto: Fiskepleje - DTU - Andreas

Muslingeboom i alle vores nabolande – men ikke i Danmark ..

  • august 1, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 01/08/2025
  • kl. 09:00
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Fiskearter, Slutbruger - Fødevarer
  • Tags: blåmuslinger
  • Land: Danmark, Holland, Norge, Sverige
Foto / Video: AndreasDTU-Fiskepleje
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry

Naturens egne »vandrensere« et talrigt tilstede i Oslofjorden og langs hele kysten – det styrker økosystemet, men kan også skabe ubalance i havmiljøet.

Det skriver forskning.no blandt andet om i denne artikel »Rekordår for blåskjell – trygge langs nesten hele kysten«

Oslofjorden og store dele af Norges kyst oplever i år en eksplosiv vækst i antallet af blåmuslinger. Ifølge de norske forskere har man aldrig før set så store mængder, en udvikling, der lover godt for havets liv, men som også kan få uforudsete konsekvenser.

En historisk opblomstring
»Vi har aldrig set så mange muslinger før,« fortæller marinbiolog Tore Strohmeier fra det norske Havforsknings-institut.

Efter flere år med lave bestande har blåmuslingerne for alvor gjort comeback. Årsagen er et usædvanligt stort »kuld« af unge muslinger sidste år, som nu har vokset sig store og breder sig i fjorde og bugter.

Muslingeboom i alle nabolande – men ikke i Danmark
Det er ikke kun Oslofjorden, der oplever muslingeboom. Også svenske og hollandske forskere melder om enorme forekomster langs deres kyster. Forskere arbejder nu på at kortlægge, hvor udbredte de nye muslingefelter er.

I Danmark ser billedet dog lidt anderledes ud. Her er der i 2025 ikke registreret nogen rekordopblomstring af blåmuslinger. Til gengæld bliver der arbejdet målrettet med muslingeopdræt i de indre danske farvande – især i Limfjorden. Projekter som Smart Farms og Blå Biomasse A/S bruger muslinger aktivt i miljøforbedrende tiltag, hvor muslingerne blandt andet hjælper med at rense vandet for næringsstoffer og skabe bedre forhold for livet under overfladen.

(Red. Men det er alligevel tankevækkende, at der rundt alle vores nabolande er fundet en rekordopblomstring sted af blåmuslinger – men ikke her).

Trygt at samle – næsten overalt
Samtidig er det igen blevet trygt at samle blåmuslinger langs det meste af Norges kyst. De norske fødevaremyndigheder (Mattilsynet) udsender hver fredag et muslingevarsel, der viser, hvor det er sikkert at samle / sanke muslinger og hvor man bør holde sig væk.

Lige nu lyser kortet næsten helt grønt. Alligevel anbefaler Mattilsynet altid, at man følger rådene i varslet og kun samler muslinger tæt på de steder, prøverne er taget.

Muslingevarslerne handler primært om risikoen for algegifte, men dårligt tilberedte muslinger kan også give maveinfektioner, hvis de ikke varmes ordentligt igennem. Symptomerne er typisk kvalme, opkast og diarré. Ved kraftige symptomer bør man søge læge.

Naturens små rengøringsassistenter
Blåmuslinger er ikke kun en delikatesse – de spiller en vigtig rolle i havets kredsløb. De filtrerer store mængder vand og binder løse sedimenter på havbunden, hvilket gør havmiljøet mere klart og stabilt.

Men deres vigtigste funktion er måske som føde for andre dyr.

»Søstjerner, snegle, krabber, fisk og havfugle vil nyde godt af de mange muslinger. De kan vokse sig store og få masser af afkom, hvilket styrker hele fødekæden,« forklarer Strohmeier.

For mange kan dog også være for meget af det gode?
Selvom rekordmange blåmuslinger er godt nyt, advarer forskerne også mod mulige ulemper. I Sverige har man observeret, at muslingerne dækker hele ålegræsenge, hvilket kan skygge for og fortrænge andre arter.

Derudover æder blåmuslinger også æg og larver fra andre havdyr – og det kan på længere sigt true biodiversiteten.

»Vi kender mange af de positive effekter, men vi ved stadig ikke nok om de negative konsekvenser,« siger Strohmeier. »Det kræver mere forskning.«

Oslofjorden stadig i krise
Trods den positive udvikling understreger forskerne, at blåmuslingernes fremmarch ikke er nok til at redde Oslofjorden. Fjorden har i årevis lidt under for høje koncentrationer af næringsstoffer fra spildevand og landbrug, hvilket har svækket fiskebestande som torsk.

»Blåmuslingerne gør en forskel,« siger Strohmeier, »men vi kan ikke erklære fjorden rask på den baggrund alene.«

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedMakreltogtet er på niveau med sidste år – men fik også nogle overraskelser med
Næste nyhedFejl i naturgenopretning skader danske vandløb: Iltsvind og fiskedød truerNæste
En ny omfattende markedsundersøgelse fra det norske forskningsinstitut Nofima afslører markant forbrugerskepsis mod nye, bæredygtige proteinkilder i laksefoder. Det udstiller et massivt kommunikationsdilemma for den nordiske akvakulturbranche. foto: Jon-Are Berg Jacobsen - Nofima

Laksefoderets grønne omstilling trues af videnshuller og proteinskepsis

Danske virksomheder kæmper i mellemøsten - foto: FiskerForum.dk

Brændstofchok og lukkede søveje: Usikkerhed i Mellemøsten rammer det blå Danmark

Nyt forskningsskib døbt på Mors: ‘Asterias’ skal sikre muslingekvoterne

Nye forskningsresultater fra det norske forskningsinstitut Nofima viser, at rokker rummer et stort økonomisk potentiale for hvidfisksektoren. foto: Gustav Martinsen - Nofima

Norge: Fra besværlig bifangst til eksportsucces? Det uforløste potentiale i rokker

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik