info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
I altinget.dk i dag siger han det ligeud »Det giver ingen mening for store dele af dansk fiskeri. Det er helt urealistisk, hvis man tror, at man kan lave en større omlægning væk fra trawl og samtidig bevare et dansk fiskeri af nogenlunde samme størrelse som i dag.«. arkivfoto

Fiskeridebatten sejler og De Radikale kaster »redningskrans« til lystfiskerne

  • april 9, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 09/04/2025
  • kl. 13:35
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Fiskeri, Økonomi, Politik
  • Tags: Co2-afgift, Trawlforbud
  • Land: Danmark
Foto / Video: arkivfoto
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Mens store dele af dansk fiskeri står over for en reel krise, syntes De Radikale tilsyneladende istedet at svømme i en helt anden retning – nemlig væk fra virkeligheden.

Trods klare advarsler fra førende fiskerieksperter, fastholder partiet stædigt en CO2-afgift på fiskeriet her og nu, selvom det er åbenlyst for enhver, at der ikke findes realistiske grønne alternativer i horisonten. Med det resultat, at vi får en afgift, der ikke fungerer som en klimaindsats, men mere minder om en decideret fiskeri-skat.

Det kan man læse i dagens avis fra Altinget.dk i artiklen »Eksperter advarer mod afsporet fiskeridebat – ikke alle kan fiske med garn«

I samme åndedrag foreslår de Radikale sågar, at Danmark skal satse mere på lystfiskeri.

De Radikale får det til at lyde som om hobbyfiskere med fiskestænger i fjorden, kan udfylde hullet efter tusindvis af tons proteinrige fødevarer, der hvert år leveres af det professionelle fiskerierhverv. Det ville ikke bare virke naivt – men direkte skandaløst, hvis man reducerer en kompleks og samfundskritisk diskussion og forhandling om erhvervsfiskeriets fremtid, til en snak om »fritidsfiskeri og kajakker.«

Eksperter: Garn og kroge er ikke løsningen
Professor emeritus og medlem af fiskerikommissionen Peder Andersen, én af landets mest erfarne fiskeriøkonomer, kalder venstrefløjens og miljøorganisationernes forslag om at erstatte trawlfiskeri med garn, tejner og kroge for dét, det er: uvirkeligt.

I altinget.dk i dag siger han det ligeud »Det giver ingen mening for store dele af dansk fiskeri. Det er helt urealistisk, hvis man tror, at man kan lave en større omlægning væk fra trawl og samtidig bevare et dansk fiskeri af nogenlunde samme størrelse som i dag.«

Budskabet bakkes op af andre førende forskere. Det kystnære og skånsomme fiskeri, som romantiseres af grønne aktører, udgør i dag mindre end 10 procent af de samlede fangster – og det er ikke af lyst, men fordi det ganske enkelt ikke er økonomisk bæredygtigt i en større skala.

Selv hvis man i større skala kunne omlægge fiskeriet til garn, vil det hurtigt støde på alvorlige udfordringer, især i de indre danske farvande, hvor sæler og skarver skaber store problemer. Der er altså både biologiske, teknologiske og økonomiske begrænsninger for, hvor langt man kan drive et skånsomt fiskeri – og de grænser når man hurtigt.

Uden trawlfiskeri – ingen forsyningssikkerhed
Det meste af det danske fiskeri foregår ikke tæt på land, men modsat lidt længere væk som i farvande som Nordsøen og Skagerrak. Her er trawlfiskeriet ikke bare en effektiv metode – det er ofte den eneste mulighed. Uden det vil den danske befolkning i stigende grad være afhængig af importerede fisk og proteiner, i en tid hvor global forsyningssikkerhed bliver stadig mere skrøbelig dag for dag.

Som Peder Andersen konstaterer: »Det eneste alternativ, hvis vi fjerner trawlfiskeriet og samtidig nægter en fornuftig CO2-kompensation, er at bådene bliver ved kajen.«

SVM-Regeringen har forstået det – de Radikale har ikke
Regeringen lægger op til en midlertidig kompensation og en udskydelse af afgiften, indtil teknologierne er på plads. Det er ikke et fripas – men blot sund fornuft. Man kan ikke forlange en grøn omstilling, uden først at sikre, at der er noget at stille om til.

Men hos De Radikale og deres »grønne heppekor« i NGO’erne er der ingen slinger i valsen: CO2-afgift nu, trawlforbud snarest, og lad os i øvrigt sætte vores lid til fritidsfiskere og det rekreative kystliv. Det er ikke bare useriøst – det er en decideret forvrængning af virkeligheden og en hån mod de fiskere, der hver dag arbejder for at sikre bæredygtige og sunde fødevare fra havet.

Et opråb fra fiskeribranchen
Formanden for Danmarks Fiskeriforening, Svend-Erik Andersen, siger det klart og ligeud: »Det er en falsk melodi, som især venstrefløjen spiller med på, mens de grønne organisationer dirigerer. De gentager bevidstløst, at økonomien i garnfiskeriet skulle være meget bedre. Det er desværre forkert.«

Fiskeriformanden uddyber det overfor Altinget.dk, at han gerne vil diskutere udvikling af trawlfiskeriet, så aftrykket på både klima og miljø bliver mindre.

»Det mener vi, er langt mere interessant. For sådan kan vi både sikre den grønne omstilling af fiskeriet, et rentabelt fiskeri og en bæredygtig udnyttelse af havets ressourcer under kontrollerede forhold,« pointerer Svend-Erik Andersen overfor avisen.

 

Så hvis ikke vi passer på, bliver det ikke CO2’en, men politikernes egen virkelighedsfjerne idealisme, der kommer til at kvæle dansk fiskeri.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedHirtshals Havn slår omsætningsrekord
Næste nyhedNu åbner fire tilskudsordninger, der skal understøtte en bæredygtig fiskeriforvaltningNæste
straksregulering nr 37

Nedsættelse af 14-dagesrationen for kulmule

DN Danmarks naturfredningsforening

Danmarksdemokraterne vil fratage DN en enestående særret

Håndsortering af blåmuslinger - vilsund blue

Politisk pres vokser: Miljøminister kaldes i samråd om muslingekrisen

hvalfangst - arkiv FiskerForum.dk

EU lægger op til større kontrol med hvalfangst – kan få betydning for Færøerne og Grønland

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik