I 2025 er der afsat 6.500 tons blåhvilling til forsøgsfiskeri. Der blev indsendt otte ansøgninger med en samlet efterspørgsel på 17.900 tons, og efter en intern vurdering har Færøernes Fiskeriministerium godkendt alle otte ansøgninger og fordelt kvoten mellem dem.
- Fem af ansøgningerne er fra virksomheder på land, som vil forarbejde blåhvilling på måder, der giver en højere værdi end traditionel produktion.
- Tre ansøgninger kommer fra rederier, der skal afprøve nyt trawludstyr, som reducerer energiforbruget, forbedrer sorteringen af bifangst og øger kvaliteten af fisken.
Fordeling af kvoten:
- Sp/f Gráastein – 1.050 tons
- P/F Varðin Pelagic – 800 tons
- P/F Netastovan – 1.000 tons
- Sp/f Sjógæti – 200 tons
- P/F Kinnfelli – 1.050 tons
- Sp/f Saga – 800 tons
- P/F Havsbrún – 1.000 tons
- P/F Faroe Marine Products – 600 tons

Fiskeri efter blåhvilling vest for Irland og ud for Færøerne
Flere færøske fiskefartøjer har den seneste uge haft travlt med at fiske blåhvilling vest for Irland og ud for Færøerne. Fangsterne er blevet landet til forarbejdning hos Havsbrún i Fuglefjord. Generelt har fiskeriet efter blåhvilling været godt, især vest for Irland, hvor flere fartøjer har haft succesfulde ture og hurtigt vendt tilbage til havet.
Fiskeri vest for Irland:
- Norðingur landede 850 tons blåhvilling, men meldte om et beskedent fiskeri på denne tur.
- Borgarin fangede 1.200 tons og havde et fint fiskeri.
- Høgaberg kom ind med 3.300 tons efter en god fangstrejse og tog straks tilbage til fiskeriet.
- Fagraberg landede 2.950 tons og havde også et godt fiskeri, inden de sejlede ud igen.
- Tróndur í Gøtu landede 1.000 tons og meldte om fint fiskeri.
Fiskeri ud for Færøerne:
- Vestmenningur landede 1.100 tons og havde en udmærket tur, før de returnerede til fiskeriet.
- Hoyvík kom ind med 900 tons, også med en god fangst.



















