info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Svend-Erik andersen foto: dfpo

De nye kvoter er et markant rygstød til fiskeriet

  • december 13, 2023
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 13/12/2023
  • kl. 08:00
  • Kilde: DFPO, Fiskeritidende.dk
  • Kategori: Fiskeri, Forvaltning, Politik
  • Tags: EU, Kvoter
  • Land: Danmark
Foto / Video: dfpo
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Scottish Skipper-Expo 2026

Denne kommentar fra Danmarks Fiskeriforening, kom kort efter man tirsdag kunne afslutte forhandlingerne om de sidste kvoter i Nordsøen, skagerrak og Kattegat – og ja – der er grund til optimisme, for flere kvoter på vigtige arter, stiger. Desværre er bundgarnsfiskeriet under fortsat urimeligt pres.

Efter lange forhandlinger er fiskekvoterne forhandlet på plads for 2024 og Danmarks Fiskeriforening ser grundlæggende positivt på erhvervsfiskeriets udviklingsmuligheder i det nye år.

Selv siger Svend-Erik Andersen, formand for Danmarks Fiskeriforening. »Samlet set ser det positivt ud. Fiskebestandene i Nordsøen, Skagerrak og til dels Kattegat udvikler sig positivt. Det har vi mærket i fiskeriet, og det bekræftes af den biologiske rådgivning ICES, som er grundlaget for fiskekvoterne. Derfor er jeg glad for, at kvoterne forøges for flere vigtige bestande.«

Fremgang for vigtige arter
Dansk fiskeri kan eksempelvis se frem til betydelige kvote-stigninger på arter som torsk, mørksej og kuller i Nordsøen og Skagerrak. Det er vigtige arter, og det er rigtig godt nyt for fiskeriet.

»Det betyder, at vi kan levere flere klimavenlige og sunde fødevarer til et marked, hvor efterspørgslen kun bliver større. Det er rigtig positivt. Ikke mindst for de havnesamfund, hvor fiskeriet spiller en særlig og væsentlig rolle,« siger Svend-Erik Andersen.

Fiskeriet i Kattegat
Ministerrådet har på mødet i Bruxelles godkendt de fiskeri-aftaler, som EU har indgået med Norge og Storbritannien. EU har også fastlagt egne kvoter som kvoten for torsk i Kattegat. Her er der igen fastsat en bifangstkvote på torsk, hvilket betyder, at det vigtige fiskeri efter jomfruhummer i Kattegat kan fortsætte. Det anser Danmarks Fiskeriforening som rigtigt positivt.

»Det er vigtigt, at Danmark og fiskeriminister Jacob Jensen (V) har arbejdet for at sikre en bifangstkvote for torsk i Kattegat, som vi har haft de senere år. Det er afgørende for fiskeriet efter jomfruhummer i Kattegat, hvor bifangsten af torsk er yderst begrænset,« siger Fiskeriforeningens formand og nævner samtidig at det også er positivt, at kvoten for tunge i Skagerrak og Kattegat ikke blev reduceret i det omfang, som EU-Kommissionen ellers havde lagde op til, og man i stedet har fulgt den biologiske rådgivning.

»Tunge har en høj værdi og det er et vigtigt fiskeri i Skagerrak og Kattegat. Derfor er det positivt, at ministeren sikrede, at man undgik den voldsomme kvotereduktion, som EU-Kommissionen lagde op til alene ud fra misforstået tolkning af egne regler. Det skal Jacob Jensen (V) og hans ministerium have ros for. EU-Kommissionen tilgang har været et skråplan – især fordi den samtidig har fremlagt forslag om at rette op på sin egen meget firkantede tolkning af EU-regler,« siger Svend-Erik Andersen.

Bundgarnsfiskeriet under pres
Desværre ser det ud til, at det danske bundgarnsfiskeri kommer til at lide endnu et knæk. Her havde man i Danmarks Fiskeriforening håbet, at man i det mindste kunne fortsætte de nuværende meget restriktive regler for, hvornår man må fiske ål. De regler har sat bundgarnsfiskeriet under stort pres.

Desværre er man i ministerrådet ukritisk blevet enige om yderligere stramninger, og det er alvorligt nyt for bundgarnsfiskeriet, der i 2024 skal kæmpe med en lukkeperiode på et halvt år. Dog med mulighed for, at man kan åbne for fiskeriet i 30 dage, hvis altså landene omkring Østersøen kan blive enige om, hvornår der må fiskes ål.

»Det er ærgerligt, at man i EU-Kommissionen ser det som et mål at begrænse det kystnære og historiske bundgarnsfiskeri. Vi er desværre endt i en situation, hvor der heller ikke må fiskes ål i september.

»Jeg er bange for, at bundgarnsfiskeriet kommer til at bukke under, nu hvor de skal igennem endnu en sæson uden at fange ål. Det er rigtig ærgerligt. Især fordi der er mange andre faktorer, der presser ålebestanden mere end fiskeriet. Det er mit håb, at man fra politisk side vil holde hånden under økonomien i bundgarnsfiskeriet, og så samtidig kan nå til enighed om, hvordan de 30 dage, hvor det må fiskes ål, skal placeres,« lyder det fra Svend-Erik Andersen.

 

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFiskekvoterne for 2024 på plads: Betydelige stigninger for flere bestande
Næste nyhedDe pelagiske både mister makrelkvote for over en halv milliardNæste
kæmpe spøgelsesgarn bjærget ved Reersø - foto: Landbrugs og Fiskeristyrelsen

Fiskerikontrollen fjerner kæmpe spøgelsesgarn ved Reersø

xI sidste uge har det været en særdeles travl uge, især for modtageanlæggene i Fuglafjørður. Her har flåden leveret massive mængder til blandt andet Havsbrún og Pelagos - foto: Kiran J

Færøerne: Havets »grå guld« skaber travlhed i de færøske fjorde

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri kører i de kommende måneder en kontrolkampagne hos landets fiskehandlere, engrosvirksomheder og supermarkeder, der skal sikre, at fiskeprodukterne er mærket korrekt, så forbrugerne har de nødvendige oplysninger. foto: lfst

Fiskehandleren og fiskebilen får kontrol

I hovedstaden, Tórshavn, kunne man i ugens løb byde trawleren **Rankin** velkommen til kaj. foto: wikipedia

Færøerne: Stabilt fiskeri efter hellefisk, trods forsigtig rådgivning

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik