info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
foto: fvm.dk

Bøgsted presser ministeren: Kan ophugningsstøtten fremrykkes i Østersøen og Kattegat?

  • februar 24, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 24/02/2026
  • kl. 14:00
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Fiskeri, Politik
  • Tags: Kattegat, ophug, Østersøen
  • Land: Danmark
Foto / Video: Danmarksdemokraterne DD
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry
Scottish Skipper-Expo 2026

Fiskeriminister Jacob Jensen (V) vil arbejde for hurtigere udbetaling – men EU-godkendelse og aftalekreds kan blive afgørende

Presset på fiskeriet i Østersøen og Kattegat vokser. Torskebestanden er historisk lav, kvoterne er barberet ned, og politisk besluttede forbudszoner mod bundslæbende redskaber lægger yderligere pres på flåden. Spørgsmålet om fremrykkelse af ophugningsstøtten er derfor blevet et centralt tema på Christiansborg – senest rejst af danmarksdemokraternes fiskeriordfører Kristian Bøgsted (DD) over for ministeren for fødevarer, landbrug og fiskeri, Jacob Jensen (V).

Klart spørgsmål fra Kristian Bøgsted (DD)

I spørgsmål nr. 473 (Alm. del) til Folketingets Miljø- og Fødevareudvalg går Kristian Bøgsted direkte til sagen:

»Ministeren har om ophugningsstøtten i fiskeriaftalen udtalt, at det vil tage 2 år, før der kan udbetales støtte. EU-reglerne giver mulighed for ophugning ved dokumenteret overkapacitet i flåden, og der kan, med den nuværende tilstand for torskebestanden, kvotesituationen og de politisk besluttede begrænsninger i Kattegat, ikke herske tvivl om, at der i dag er en betydelig overkapacitet af fartøjer. Vil ministeren i lyset heraf redegøre for, om ministeren vil arbejde for, at der udbetales ophugningsstøtte hurtigere end de 2 år, der er lagt op til«

Spørgsmålet er stillet på baggrund af den alvorlige situation i de indre farvande, hvor mange fartøjer i dag reelt mangler et økonomisk bæredygtigt grundlag for videre drift.

Ministeren henviser – men åbner døren

I sit svar på spørgsmål 473 henviser ministeren til den samtidige besvarelse af spørgsmål nr. 452. Her fremgår det, at der i aftalen om »En ny kurs for dansk fiskeri« er afsat 70 mio. kr. til en ophugningsordning.

Ministeren skriver blandt andet i sit svar:

»I aftalen om »En ny kurs for dansk fiskeri« er der afsat 70 mio. kr. til en ophugningsordning, som blandt andet skal medvirke til at reducere den forventede overkapacitet, som følge af kommende forbudszoner mod bundslæbende redskaber. En ophugningsordning kan etableres, når det er konstateret, at der er for mange fartøjer til for få kvoter, og EU-Kommissionen har godkendt ophugningsordningen. Implementering af aftalen, herunder implementeringshastighed og konkret udmøntning af midler, drøftes i aftalekredsen.«

Samtidig anerkender ministeren ønsket om tempo:

»Jeg anerkender DFPO’s ønske om at fremrykke ophugningsordningen, og jeg er enig i, at støtten til ophugning skal udmøntes absolut hurtigst muligt, hvilket jeg også har orienteret aftalekredsen om.«

Og det mest centrale signal i svaret:

»Der arbejdes derfor på at fremrykke tidsplanen med henblik på at etablere en ophugningsordning inden udgangen af 2026. Det endelige tidspunkt for etablering vil dog som nævnt afhænge af godkendelse fra EU-Kommissionen.«

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri har ifølge ministeren indledt dialog med EU-Kommissionen om mulighederne for at etablere en ordning, der også tager højde for den trawlfrie zones forventede reduktion af fiskerimuligheder.

Realiteterne i Østersøen og Kattegat

For fiskerne i Østersøen og Kattegat er situationen ikke teoretisk – den er daglig virkelighed. Løbende kvotereduktioner, svigtende torskebestande og nye restriktioner har skabt en situation, hvor mange fartøjer reelt er fanget mellem faldende indtjening og stigende usikkerhed.

Branchen – med Danmarks Fiskeriforening (DFPO) i spidsen – har længe argumenteret for, at overkapaciteten allerede er dokumenteret gennem den faktiske kvotesituation og de politiske beslutninger om lukkeområder.

Derfor har ønsket været klart: Fremryk ophugningsordningen, så de fiskere, der ønsker at forlade erhvervet, kan gøre det på en ordentlig og økonomisk forsvarlig måde – og så den resterende flåde får bedre balance mellem kapacitet og kvoter.

Vurdering: Ord er ikke nok

I fiskeriet bliver ministerens udmelding modtaget med forsigtig optimisme – men også med en klar forventning om handling.

At der nu arbejdes på en fremrykning til inden udgangen af 2026, ses som et skridt i den rigtige retning. Men for mange fartøjsejere er tidshorisonten stadig kritisk. Hver sæson med lave kvoter og begrænsede muligheder slider på både økonomi og mandskab.

Budskabet fra havnene er entydigt

Hvis der politisk er truffet beslutning om markante indgreb i fiskeriet, må tilpasningen af flåden følge med i samme tempo. Ellers risikerer man konkurser og værdiforringelse frem for en planlagt og værdig afvikling.

Spørgsmålet er nu, om dialogen med EU-Kommissionen og drøftelserne i aftalekredsen kan omsættes til konkret handling – hurtigt nok – for fiskerne i Østersøen og Kattegat er det ikke et spørgsmål om to år eller ét år – det er et spørgsmål om overlevelse.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedKystkulturcenter i Helsingør kan samle – eller måske splitte fiskeriet
Næste nyhedNu må det være nok: Stop importen af udenlandsk spildevand til DanmarkNæste
ArcticExpo

Grønland: ArcticExpo i Nuuk melder alle standpladser udsolgt

Færøske Bakkafrost har offentliggjort sin integrerede årsrapport for 2025, som viser en robust drift trods et udfordrende marked med højt udbud og pres på laksepriserne. foto: Bakkafrost

Bakkafrost leverer solidt resultat i presset laksemarked

En ny handelsaftale mellem EU og USA er rykket et vigtigt skridt nærmere efter godkendelse i Europa-Parlamentet. Aftalen skal skabe større stabilitet om handel og told – og det kan få stor betydning for dansk eksport af fisk og skaldyr til det amerikanske marked. foto: wikipedia

Handelsaftale med USA kan styrke dansk eksport af fisk og skaldyr

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri orienterer hermed om, at der er iværksat høring over udkast til ændring af bekendtgørelse om miljøskade m.v. på beskyttede arter eller naturtyper i forbindelse med udøvelse af erhvervsmæssige fiskeriaktiviteter (miljøskadebekendtgørelsen efter fiskeriloven). foto: Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri

Fiskefartøj søges til at deltage i brisling akustiktogt

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik