info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Venstre til møde på Gilleleje Havn

Venstre politiker’s video taget af facebook hvor trawlfiskeriet omtales positivt

  • oktober 29, 2021
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 29/10/2021
  • kl. 11:01
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Politik
  • Tags: Garnfiskeri, Gilleleje, trawlfiskeri
  • Land: Danmark
Foto / Video: Venstre
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

På en helt almindelig valgdag inden kommunevalget tirsdag den 16. november 2021, havde borgmesterkandidaten for Venstre i Gribskov kommune Bent Hansen, sat flere i stævne på havnen i Gilleleje.

Her var auktionsmester Lasse Nordahl samt fiskeriformand jan Nordahl fra Gilleleje Fiskeriforening og Venstres politiske ordfører Sophie Løhde samt garnfisker Henning Nielsen og Ole Lundborg fra Danmarks Fiskeriforening samlede med Bent Hansen, for at diskutere situationen i dansk fiskeri pt.

Undervejs blev der optaget tre videoklip som blev lagt op på facebook, som overraskende kort efter blev taget af igen. Nu findes de atter på facebook efter nogle få ændringer og uden billeder, som åbenbart var årsagen til videoerne i første omgang blev taget af.

Bent Hansen forsikre her også overfor FiskerForum.dk, at Venstre står last og brast med fiskerne i Gilleleje, hvor fiskerierhvervets overlevelse er vigtig for hele kommunen.

Nedenstående kan du læse og se lidt om hvordan mødet forløb.

Beskrivelse af videoen : Her lægger Auktionsmester Lasse Nordahl ud med at sige, at han sammen med sin far Jan Nordahl formand for Fiskeriforeningen i Gilleleje, har besluttet at snakke med en garnfisker, fordi der i Helsingør der ligger der en der hedder Søren Jacobsen, der har været med til at danne en forening der hedder FSK (Foreningen for skånsomt Kystfiskeri) og de har en mening og holdning om, hvordan man skal drive dansk fiskeri, men for at fortæller at der er andre garnfiskere der ser anderledes på det end Søren Jacobsen, umiddelbart gør, så går vi hen og snakker med den aktive garnfisker der er i Gilleleje og hvordan han ser på det hvis der ikke er trawlfiskeri. Den side af historien mener Lasse Nordahl savner han nogen gange bliver fortalt, af de garnfiskere der måske ikke lige har samme synspunkt som FSK.

Beskrivelse af videoen : – Auktionsmester Lasse Nordahl starter i videoen med at tale om trawlfiskeriet fra Gilleleje i Kattegat og i Øresund og giver hurtigt videre til garnfisker Henning Nielsen, med ordene om det er en fordel eller en ulempe med trawlfiskeriet, hvortil Henning Nielsen tørt konstaterer at det helt klart er en fordel. Hvis der ikke er nogen der trawler, så dør havbunden fuldstændig. Det kan vi se alle de steder der ikke er trawlet, der er stort set dødt. På nær i Øresund hvor der løber en del strøm hvorfor der bliver ryddet op på bunden – men her ude hvor strømmen slækker op bundfældes slam med med på bunden hvorfor den dør – det kommenteres herefter fra Bent Hansen fra Venstre, der siger, »de historier vi hører med at trawlfiskeriet ødelægger bunden, det skal man da vist åbenbart sortere lidt i. Hvortil fisker Henning Nielsen siger Ja – og han fortsætter med at de steder hvor der trawles er der trawlet i over hundrede år, – det ødelægger ikke havbunden slet ikke, snarre tværtom – det er det samme når vi ser at bonden pløjer marken, hvis han ikke gør det er der heller ikke noget der kan gro. Det er det samme hvis der ikke bliver trawlet, så dør det, hvortil venstremanden konkluderer, at hvis der ikke bliver trawlet, så har du heller ikke mere fisk.. vi når lige at få Henning Nielsens svar med og det var et klart Nej..

Beskrivelse af videoen : Lasse Nordahl fortæller her igen omkring trawlfiskeriet, og de løgne der fortælles.. En kollega havde for et par år siden nogle forskere med på havet, hvor de var med på trawlfiskeri, skibet havde slæbt trawlet den ene vej udover, forskerne mente ikke det kunne betale sig at slæbe samme vej tilbage, da de mente at der ikke ville være noget at komme efter de næste 3 år, nu da bunden var smadret af trawlet, skipperen tog en resolut beslutning, vendte skibet og slæbte modsatte vej tilbage, forskerne var noget overraskede, da de nærmest ikke kunne se der var kørt et trawl henover bunden med alt deres måleudstyr – Jan forsætter, jeg ved ikke, henvendt til Bent Hansen, jeg har opfattelsen af at du er landmand, og landmænd de kommer ned i jorden, men hvis du går ned i bunden med dit trawl så kører du fast, eller sætter din grejer til.. Kunsten for fiskeren er at få skovlene til at stå i vandet, så der kun er berøring med hjørnet af skovlene (vist med hænderne), trawlet skal nærmest glide henover, for hvis noget kører for hårdt, som fiskerne kalder det, så graver det sig ned i bunden og så stoppet det altså..

borgmesterkandidat-KV21-BentHansen.jpg

Venstre’s borgmesterkandidat Bent Hansen forklarer overfor FiskerForum.dk, at han helt klart støtter op om fiskerne i kampen for et fiskeri i Kattegat og Øresund, »for det er helt vitalt for en kommune som Gribskov, at have et fiskeri, der både understøtter aktiviteterne på havnen, men også trækker turismen i den rigtige retning, hvor man kan tilbyde en aktiv havn med en helt unik og attraktive atmosfære samt et helt  uovertruffen maritimt miljø, der altid efterspørges,« understreger han. 

Som landmand nød Bent Hansen også at få snakken med fiskerne og folkene omkring havnen i Gilleleje, »for det er fra de folk med »hænderne i vandet«, man skal lytte til og støtte op om,«  pointerer Bent Hansen videre. »Vi har et fiskerierhverv der skal støttes, når problemer trænger sig på, som eksempelvis når der planlægges udlægning af kabler og opførelsen af havvindmølle-parker på steder hvor fiskerne traditionelt har de bedste fiske-pladser, så bør hensynet til erhvervet prioriteres.« 

Ligeledes støtter Venstre’s borgmesterkandidat også op om det faglige,  når en garnfisker som Henning Nielsen, med mange års erfaring, fortæller fra én fagmand til en anden, at mange har fået den vildfarelse, at trawlfiskeriet ikke er et bæredygtigt fiskeri – Så passer det simpelthen ikke. Og med Hennings vinkler på de forskellige fiskerier som garnfisker, så er Gribskovs borgmesterkandidat om end ikke  fiskeriekspert,  så har han forståelsen for, at erhvervet vil have det ekstremt svært hvis  trawlfiskeriet forsvinder, enten pga. reducerede kvoter eller miljøorganisationernes ønsker om en hel eller delvis fredning af store havområder omkring Kattegat. 

Men fiskeriet er hjertet i Gilleleje – derfor støtter Borgmesterkandidaten Bent Hansen fra Venstre op om dette havet blå erhverv – fiskeriet i Gilleleje. 

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFrøerne: Færøsk trawler lander for 4,7 mio fisk
Næste nyhedNyt: Overbordfalden sømand eftersøges lige nu ud for VestkystenNæste
Akvakultur leverer i dag knap 60 % af verdens fisk og skaldyr, og sektoren rummer et gigantisk potentiale. Ifølge Verdensbankens nyeste rapport, '[Harnessing the Waters: A Trillion Dollar Investment Opportunity in Sustainable Aquaculture](https://documents1.worldbank.org/curated/en/099062325120031041/pdf/P175786-db3d7dea-5971-4c3c-9f12-1cf892450594.pdf)', kan sektoren skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. foto: Harnesing the waters

Verdensbanken: Akvakultur er fremtidens klimavenlige proteinbombe

Når Island til august skal stemme om EU-forhandlinger, følger dansk fiskeri spændt med fra sidelinjen. EU-toppen lover nemlig nu »fleksibilitet« for at lokke islændingene – men erfaringerne fra Brexit skræmmer de danske fiskere: Ender de danske kvoter som byttepenge i Bruxelles? foto: wikip

EU vifter med fiskeri-gulerod til Island: Skal danske fiskere betale regningen?

kæmpe spøgelsesgarn bjærget ved Reersø - foto: Landbrugs og Fiskeristyrelsen

Fiskerikontrollen fjerner kæmpe spøgelsesgarn ved Reersø

xI sidste uge har det været en særdeles travl uge, især for modtageanlæggene i Fuglafjørður. Her har flåden leveret massive mængder til blandt andet Havsbrún og Pelagos - foto: Kiran J

Færøerne: Havets »grå guld« skaber travlhed i de færøske fjorde

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Cosmos Trawl

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik