info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Hårdt muslinge-opgør på vej mellem »gratisterne« i Limfjords-fiskeriet og licens-betalerne. foto: SK919

Hårdt muslinge-opgør på vej mellem »gratisterne« i Limfjords-fiskeriet og licens-betalerne

  • februar 23, 2022
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 23/02/2022
  • kl. 16:37
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Fiskeri
  • Tags: Limfjorden, Muslingefiskeri
  • Land: Danmark
Foto / Video: SK 919
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Scottish Skipper-Expo 2026
Trusted energy partner for the maritime industry

Striden ruller fortsat omkring retten til hjertemuslingerne i Limfjorden, mellem på den ene side Limfjords-fiskernes Østersforening og Centralforeningen For Limfjorden (muslingefiskerne) på den anden. Sidstnævnte har i dag retten til hjertemuslingerne, som en bifangstkvote.

En bifangstkvote af hjertemuslinger der maksimalt må udgøre op til 49 procent af en fangst, som licenshaverne til blåmuslinger må bringe i land.

Det har formanden for muslingefiskernes forening Bo Husted Kjeldgaard tidligere fortalt. Han har overfor pressen forklaret, at fiskeriet efter blåmuslinger og hjertemuslinger uløseligt hænger sammen og fiskeriet af hjertemuslinger efter hans mening fortsat bør være koblet op på en licens til fiskeriet af blåmuslinger.

Så vil man være en del af dette fiskeri, så byd ind på de licenser der bliver sat til salg
For som han understregede sidste år, »Hvis østersfiskerne ønsker at få andel i fiskeriet efter hjertemuslinger, kan de jo byde ind på de licenser, der bliver til salg. Det kan de allerede gøre i dag. Men som det bliver fremlagt i deres ansøgninger til myndighederne, vil de have halvdelen forærende, af det vi andre skal overleve på.« Det mente formanden for Centralforeningen for Limfjorden, Bo Husted Kjeldgaard sidste år ikke var i orden eller rimeligt.


Som det er lige nu, er hjertemuslinger en bifangst til blåmuslinger, og derfor må fisker Peter Skou Dalsgaard fra Fur, fiske begge dele med hans licens til på blåmuslinger.

Sagen er i politikernes hænder nu, men hjertemuslingerne har igennem snart 19 år hørt til blåmuslinge-fiskeriet, men nu er de på vej til at få deres egen kvote. Så nu er spørgsmålet pludseligt blevet, hvem der fremover skal have lov til at fiske efter hjertemuslingerne i Limfjorden.

Det vil en gruppe af østersfiskere, under den beskyttede kystfiskerordning. De gør nu krav på halvdelen af Limfjordens hjertemuslinger. Noget som de ikke tidligere har haft licens eller rettigheder til.

Én af dem er fisker Reinhardt Schmidt fra Thyborøn. Han er formand for Limfjordsfiskerne’s Østersforening og desuden næstformand i Foreningen for Skånsomt Kystfiskeri PO, han mener, at der skal være rettigheder til at fiske efter hjertemuslinger og ikke et ejerskab.

Han mener ikke der er fortrinsret til direkte fiskeri af hjertemuslinger. Østersfiskerne har lige så meget ret til dette fiskeri som blåmuslinge-fiskerne, påstår han og ønsker endvidere, at en del af hjertemuslingerne skal flyttes over i den beskyttede kystfiskerordning, hvor man ikke får ejerskab, men istedet retten til at fiske efter dem,« har fisker Reinhardt Schmidt tidligere udtalt.

I øvrigt en underlig sammenblanding af skånsomt fiskeri og bundslæbende redskaber over havbunden efter østers og muslinger  – Ovenikøbet ønsket af en næstformand i »Foreningen af Skånsomt Kystfiskeri« (FSK-PO) – Når FSK-PO omtaler deres eget fiskeri med passive redskaber, lyder det ellers, »Skånsomt kystfiskeri foregår med fiskeredskaber, der har en minimal eller slet ingen påvirkning af havbunden.« Her ønsker man ikke at blive kædet sammen med fiskeriet med bundslæbende redskaber. Men i Østers- og muslingefiskeriet har man netop sådan påvirkning af havbunden – men her viger principperne og målsætningen for det skånsomme fiskeri åbenbart for de økonomiske argumenter og betragtninger. Et fiskeri der bestemt ikke, efter FSK’s egen målsætning, burde være foreneligt med deres egne grundprincipper.

Hjertemuslingen indgår allerede som en del af licensen
Så spørger man Fisker Peter Skou Dalsgaard fra Fur, så burde dette allerede være afklaret, for hjertemuslingerne indgår allerede i blåmuslinge-fiskernes licens-køb og økonomi. Så hvis hjertemuslinger kommer ind i den tidsubegrænsede ordning, så risikere man, at ikke opfiskede kvote af hjertemuslinger kan være tabt. For der kan ikke lejes ud af denne ordninger og som det ser ud lige nu, er der kun ganske få »kyst-fiskere« i ordningen, der i praksis kan fiske disse hjertemuslinger. Så risikoen for ikke opfiskede mængder er stor. Men der er også en meget stor risiko for, at man uforvarent præmiere nogle ganske få østersfiskere med større fartøjer i ordningen, der udover egen licens-kvote frit kan leje ekstra hjertemuslinger af de andre i ordningen, der ikke kan fiske deres licens og dermed opnå en yderligere og ikke hensigtsmæssig samt helt uretfærdig begunstigelse, og gør dermed en stor del af disse østersfiskerne til en flok »sofafiskere«. Et begreb politikerne længe har kæmpet for at komme til livs.

Noget helt andet er, hvad politikerne ved den sidste ændring af kystfiskerordningen sagde til pressen, med henvisning til pkt. 9 i kystfiskeraftalen, hvor det hedder: »De afsatte mængder til kystfiskerordningen fastholdes. Der afsættes ikke nye mængder til ordningen ud over de allerede afsatte mængder (Styrkelse af kystfiskerordningen den 11. november 2019) – Men de eksisterende mængder fokuseres i højere grad på den tidsubegrænsede ordning og de skånsomme fartøjer.«

Muslingefiskerne udviser imødekommenhed
Centralforeningen For Limfjorden (muslingefiskerne), som fisker Peter Skou Dalsgaard er medlem af, har man fremsat et forslag der tidligere har været oppe og vende. Et forslag der i al sin enkelthed går ud på, at man istedet for at ødelægge rentabiliteten i det eksisterende muslingefiskeri, kunne udvide med dét der er til rådighed. Her henvises til et område i Nissum Bredning, hvor der er mange hjertemuslinger og netop dette område kunne udlægges til deling mellem alle, der ønsker en licens til at fiske hjerte-muslinger.



Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedDanmarks Fiskeriforening mener vi har brug for politisk vilje og samarbejde
Næste nyhedFærøerne: Dødsfald ombord på færøsk trawlerNæste
**Polarhav** og **Stjørnan** tegnede sig for ugens største landing i byen med i alt 170 tons (340.000 pund), hvoraf størstedelen var sej. Parret melder om et godt fiskeri. foto: Kiran J

Færøerne: Stabilt sej-fiskeri med flere store landinger i ugens løb

René Christensen på besøg ved Fiskeriskolen i Thyborøn. På billedet ses (tv.) René Christensen, direktør i DAPO, (midt) Heidi Bech Rønn, uddannelseskonsulent ved North Sea College, og (th.) Peter Schyum Jensen, afdelingsleder ved EUC Nordvest. DAPO

Styrket akvakulturuddannelse skal sikre flere kvalificerede medarbejdere

»Nordjyden« tager tørnen: Kim Edberg kræver akut brændstofhjælp til danske fiskere. foto. fb

Kim Edberg kræver akut hjælp til fiskerne: Dieselpriser presser erhvervet

Mens kampen om de unge raser på tværs af alle brancher, kan North Sea College i Thyborøn nu melde om »fuldt hus« efter DM i Skills 2026. Med en direkte og synlig indsats lykkedes det skolen at sikre en håndfuld nye elever, der er klar til en fremtid på dækket eller i akvakulturen. EUC Nordvest

Fiskeriskolen fangede nye talenter og elever til Skils

ANNONCER

SIMRAD SY50 FiskerForum
Cosmos Trawl
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Vonin - We make the ocean more profitable

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik