info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Onsdag blev verdens første andengenerations pyrolyseanlæg indviet på Harboøre Renseanlæg. Indvielsen blev foretaget af minister for Grøn Trepart Jeppe Bruus sammen med Steffen Damsgaard, bestyrelsesformand for Lemvig Vand A/S. foto: lvs

Verdens første andengenerations pyrolyseanlæg indviet i Harboøre: Godt nyt for vand- og havmiljøet

  • januar 11, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 11/01/2026
  • kl. 10:02
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Miljø, Politik
  • Tags: Rensningsanlæg
  • Land: Danmark
Foto / Video: lvs
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry

På Harboøre Renseanlæg er et nyt pyrolyseanlæg sat i drift, som skal gøre spildevandsslam markant mindre, udnytte ressourcerne bedre og mindske risikoen for, at problemstoffer ender i naturen – Et anlæg med kæmpe potentiale til at gavne både vandmiljø, havmiljø og fiskeri.

Det skriver Folkebladet Lemvig om i artiklen, »Det første af sin slags i verden ligger i Harboøre..«

Onsdag blev verdens første andengenerations pyrolyseanlæg indviet på Harboøre Renseanlæg. Indvielsen blev foretaget af minister for Grøn Trepart Jeppe Bruus sammen med Steffen Damsgaard, bestyrelsesformand for Lemvig Vand A/S.

Hvad anlægget gør – kort fortalt

Pyrolyseanlægget behandler slam fra spildevandsrensning og omdanner det til biokul (biochar). Ifølge Lemvig Vand er pointen dobbelt: Dels udnyttes ressourcerne i slammet bedre, dels reduceres klimapåvirkningen.  foto: lvsPyrolyseanlægget behandler slam fra spildevandsrensning og omdanner det til biokul (biochar). Ifølge Lemvig Vand er pointen dobbelt: Dels udnyttes ressourcerne i slammet bedre, dels reduceres klimapåvirkningen.

På Harboøre-anlægget er rammen denne:

  • Ca. 3.700 tons spildevandsslam skal årligt behandles.
  • Slammet opvarmes i en pyrolyseovn ved temperaturer op til 750°C i et iltfrit rum, hvilket reducerer slammet til ca. 10 % af den oprindelige vægt.
  • Lemvig Vand fremhæver, at slam-mængden kan reduceres med op til 90 %, og at miljøskadelige stoffer som mikroplast og PFAS kan nedbrydes i processen.
  • I miljømaterialet for anlægget beskrives en forventning om ca. 350 ton biochar om året og ca. 2.000 MWh energi om året, som kan føres tilbage til renseanlæggets proces – og på sigt eventuelt udnyttes bredere (fx varme).
  • Anlægget er udviklet i samarbejde med AquaGreen og indgår i Klimatorium Living Lab, hvor løsninger testes og dokumenteres i praksis.

For fiskere og kystområder er der især tre spor, der er værd at holde øje med. foto: lvs

Hvorfor det kan få betydning for vandmiljø, havmiljø og fiskeri

For fiskere og kystområder er der især tre spor, der er værd at holde øje med:

  1. Problemstoffer »låses væk« i stedet for at blive spredt
    Når slam håndteres, er der altid et miljøspørgsmål: Hvad sker der med stoffer som PFAS og mikroplast? Lemvig Vand peger netop på pyrolyse som en vej til at nedbryde dele af de uønskede stoffer og mindske risikoen for forurening af natur og grundvand. I praksis kan det også betyde mindre risiko for, at stoffer flytter sig videre i kredsløbet – og på sigt finder vej til vandløb og hav.
  2. Mere fokus på fosfor – også med kobling til fiskeindustrien
    Lemvig Vand beskriver samtidig et projekt, hvor man tester teknologi til at opsamle fosfor fra spildevand med henblik på genanvendelse. Her nævnes det direkte, at spildevand i Lemvig Kommune kan indeholde store mængder fosfor bl.a. på grund af den lokale fiskeindustri. Jo bedre man kan styre fosforstrømme, desto større er potentialet for at reducere næringsstofpres – en klassiker i arbejdet mod algeopblomstring og iltsvind.
  3. Samling af rensningen i Harboøre og kommende miljøkrav
    I en pressemeddelelse om at samle renseanlæggene i Harboøre fremhæver Lemvig Vand også, at det »alt andet lige« ikke er optimalt at have et renseanlæg, der udleder til et mere lukket vandområde i Lemvig. Samlingen i Harboøre skal samtidig gøre forsyningen bedre rustet til kommende miljøkrav, herunder det såkaldte fjerde rensetrin, som omtales som et kommende lovkrav.

En brik i en national milliard-satsning

Pyrolyse er ikke længere bare et lokalt eksperiment. På Christiansborg er der lagt op til en stor satsning: Regeringen og aftalepartierne bag den grønne trepart har omtalt en ramme på omkring 10 mia. kr. til pyrolyse/biokul i de kommende år (pulje/indsats fra 2027 og frem i flere udmeldinger).

Det gør Harboøre-anlægget interessant for resten af landet: Det er et fuldskala »virkelighedstjek« af, hvad teknologien kan levere – både miljømæssigt og driftsmæssigt.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedStraksregulering nr. 6, 2026 – om forbud af erhvervsmæssig fiskeri af stenbider
Næste nyhedVilkår for fiskeri af visse industriarter i Nordsøen, Skagerrak, Kattegat og Østersøen i 2026Næste
TripleNine realiserede i 2025 en omsætning på 2,12 mia. kr. og et resultat efter skat på 72 mio. kr. Dermed kom den internationale producent af fiskemel og fiskeolie tilfredsstillende gennem et år præget af et marked i ubalance, store udsving og hårdt pres på marginerne. foto: TripleNine

TripleNine konsoliderer forretningen i et marked i ubalance

Årsrapport fra Fiskeriets Arbejdsmiljøråd viser markant fald i ulykker og høj aktivitet med rådgivning og sikkerhedsindsatser i 2025. foto: FA

FAs Årsrapport 2025: Færre ulykker og øget fokus på sikkerhed i fiskeriet

De mennesker, der bringer fisk og skaldyr til vores borde, fortjener vores fulde støtte, når en krise uden for deres kontrol truer deres levebrød. foto: Costa Kandis - eu

EU åbner for krisehjælp til fiskere ramt af Mellemøstkonflikt

Klimarisiko for norsk fiskeopdræt - Hi.No

Klimaændringer presser norsk opdræt: Nye udfordringer frem mod 2050

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik