Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Frydendahl
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
    • Hyrebørs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Menu
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Frydendahl
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
    • Hyrebørs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Fiskeriets jule-mararidt af ét Brexit, har givet en mindre god 2021-start - foto: oprørt hav - FiskerForum.dk

Fiskeriets jule-mararidt af ét Brexit, har givet en mindre god 2021-start

  • januar 6, 2021
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 06/01/2021
  • kl. 10:20
  • Kilde: Nordjyske.dk
  • Kategori: Forvaltning
  • Tags: brexit, Kvoter, Nordsøen
  • Land: Danmark, EU, Storbritannien
Foto / Video: Fiskerforum.dk

ANNONCER

På godt jysk – så fik fiskeriet en rigtig træls start på 2021, hvor der i slutforhandlingerne fuldstændigt gik politisk rævekage i den, frem for en balanceret aftale bygget på faktuelle og historiske realiteter.

Det skriver fire fiskeriformænd på Nordjyske.dk’s debatside.

Julen og nytåret gav ellers en længe ventede klarhed om briternes fortsatte tilhørsforhold til det Europæiske fællesmarked, og som fra flere sider er betegnet som en fremragende handelsaftale, som fiskeriet kan være tilfredse med, da der fortsat er adgang til at fiske i hinandens farvande.

Men denne udlægning af Brexit-aftalen er fiskeriet dog langt fra enige i og tilfredse med.

Fire formænd for Danmarks fiskeriforenings afdelinger; Hanstholm Fiskeriforening, Jan Hansen og Strandby Fiskeriforening, Claus Hjørne Pedersen samt Sdvestjysk Fiskeriforening, Jesper Juul Larsen og Thyborøn Havns Fiskeriforening, Alfred Fisker, skriver i et debatindlæg på Nordjyske.dk, »Vi fiskere takker ikke for Eu’s Brexit-svigt.«

Istedet påpeger de fire formænd overfor Nordjyske.dk på, at aftalen var den værst tænkelige julegave EU’s fiskere kunne få. Derfor står de jyske fiskeriformænd nu frem og kritiserer aftalen, som blev hevet i land i ellevte time.

Man kan godt forstå at Dansk Industri og Dansk Landbrug er glade for aftalen og det forstår de fiskeriformændene godt. Det er bestemt for dem, en rigtig god og fornuftig aftale. Men for fiskeriet er det en rigtig dårlig aftale, hvor der kommer en regning som skal betales, med store store konsekvenser for både fiskerne, fiskeindustrien og de fiskeriafhængige kommuner.

På avisen’s debatside understreger Fiskeriformændene, at aftalen koster fiskeriet alt for meget, alene for at få lukket aftalen med briterne og samtidig oppebære adgangen til britisk farvand.

En adgang fiskerne altid har haft
Alene for adgangen til britisk farvand skal der afgives fiskekvoter til en værdi på op mod 1,5 mia. kroner. Det er ifølge de fire formænd en alt for høj pris at betale og det vil få store konsekvenser for EU’s fiskere, og ikke mindst for dansk fiskeri og i særdeleshed for det Nord- og Vestjyske fiskeri.

»Vi er dybt bekymrede, og det er med god grund, da fiskerne har investeret mange penge i kvoterettigheder, som nu er tabt – men de skylder stadig pengene i banken, og dem får de svært ved at betale tilbage, når deres omsætning skrumper. Der venter hårde tider, som vil påvirke arbejdspladser og lokalsamfund, som er afhængige af fiskeriet,« kommer det samstemmende fra fiskeriformændene, som blot havde ønsket at Brexit-aftalen kunne give samme adgang til britisk farvand og samme kvoter, som tidligere og så måtte briterne gerne have beholdt deres adgang til EU´s marked.

Sådan lød ellers det oprindelige forhandlingsmandat, som gentagne gange er blevet understreget og forlangt af EU’s chefforhandler Michel Barnier under de lange og nærmest endeløse Brexit-forhandlinger med briterne. Et krav som fiskerne naturligt har betragtet som ufravigeligt og derfor havde sat deres lid til var et uigenkaldeligt krav. Men samtidig et både retfærdigt og fair krav, for markedsadgangen for briterne til det store EU-hjemmemarked, har hele vejen igennem været et vitalt ønske fra briternes side.

Men EU blinkede i sidste øjeblik
Man landede istedet en mudret aftale – langt fra det mandat man havde med sig. Fiskeriet havde egentlig foretrukket et hårdt Brexit og dermed ingen adgang til britisk farvand, frem for den aftale som foreligger nu. Havde det været et hårdt Brexit uden »Deal«, ville fiskerne stadig have alle kvoter i behold. Kvoter som man istedet kunne fiske på andre steder. Fiskeriformændene er enige om, at det ikke havde været optimalt, og det ville også blive rigtig svært, men det havde været langt bedre end nu, hvor kvoter er tabt for altid.

Med andre ord: Vi har en aftale. Den er god for mange, men elendig for fiskeriet og det er fiskeriet, som står til at betale regningen.

Derfor jubler hverken Hansen og Pedersen samt Larsen og Fisker fra de lokale jyske fiskeriforeninger, for med aftalen er det ikke kun fiskerne det går ud over. Fiskerihavnene i Skagen, Hanstholm, Hirtshals og Strandby samt i Thyborøn, Thorsminde og Hvide Sande er alle, på den ene eller anden måde afhængige af fiskeriet og deres landinger, der både skaber beskæftigelse og indtægter til områderne.

Borgmestrene fra de forskellige Nord- og Vestjyske kommuner har allerede råbt vagt i gevær og håbet er da også, fra Fiskeriformændenes side, at politikerne vil kompensere fiskerne for det de har mistet. For, som det lyder samstemmende, »et lille land som Danmark er EU svær at komme uden om, men det betyder ikke, at vi skal bøje nakken og nikke ja til alt, og da slet ikke en Brexit-aftale, hvor fiskeriet betaler en alt for høj pris.«

Fakta:
Knap 100 danske fiskefartøjer fik fra årsskiftet midlertidig licens til at fiske i britisk farvand i Nordsøen i henhold til de nye britiske fiskeriregler.

Men en konsekvens af aftalen om Brexit bliver ifølge Fiskeriformanden i Hanstholm Jan Hansen, at alle fartøjer med kvoter i Nordsøen rammes, uanset om de har fiskeri i britisk farvand eller ej. Aftalen betyder også, at EU-fiskere, herunder også danske fiskere, over den næste fem og et halvt år, skal reducere deres fiskeri i britisk farvand med 25 procent, svarende til en kvoteværdi på ikke mindre end 1,5 milliarder kroner og en mistet årlig omsætning i størrelsesorden på over 200 millioner kroner, for fiskerne.

EU har fisket i britisk farvand i henhold til en aftale om relativ stabilitet for fiskeriet i Nordsøen, indgået tilbage i 1983 – ud fra en historik. Derfor har det hele vejen igennem været et berrettiget krav fra EU’s side om fortsat og uhindret adgang til britisk farvand.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

Nybygning RI344 Christina leveret fra Vestværftet

Nybygning RI344 Christina leveret fra Vestværftet

KG690 Christian í Grótinum leveret fra Karstensens Skibsværft

L120 Linette

Nybygning L120 Linette afleveret til ejerne i Thyborøn

TidligereForrige nyhedTag på fisketur og oplev naturen
Næste nyhedSpændingen omkring Fødevarestyrelsens officielle kostråd afsløres torsdagNæste
Fiskeriet planlægges flyttet til ny placering på Hvide Sande Havn fotoill: LYTT

Fiskeriet planlægges flyttet til ny placering på Hvide Sande Havn

Færøerne: Der partrawles på livet løs efter sej foto: Smaragd FS-Fiskur

Færøerne: Der partrawles på livet løs efter sej

fem besætningsmedlemmer fra »Inger Katrine« varetægtsfængslet. foto: FiskerForum.dk

Opdatering af »Dødsfald ombord på et fiskefartøj« – 5 besætningsmedlemmer er varetægtsfængslet i 4 uger

Danmarks Fiskeriforening kræver omgående adgang til norsk fiskeri-zone - arkivfoto

Danske fiskere er taget som gidsler i forhandlingerne mellem EU og Norge – Adgang til norsk farvand er afgørende

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • Tilbudsverden.dk
  • Traepiller-priser.dk
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • Redningsvest
  • elpriser
  • WordPress kursus
  • MyHvideSande

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
reklamer nej tak
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

By continuing to use this website, you consent to the use of cookies in accordance with our Cookie Policy.

Accept