info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Ny forskning viser, at fisk spiller en langt større rolle i klimaregnskabet, end man hidtil har troet. De er ikke bare mad – de er små klima-arbejdere på overtid under havoverfladen. foto: Hi.no

Fiskene arbejder for klimaet – hjælper havet med at lagre kulstof

  • oktober 30, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 30/10/2025
  • kl. 10:00
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Miljø
  • Tags: Co2 lagring
  • Land: Norge
Foto / Video: hi.no
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry

Ny forskning viser, at fisk spiller en langt større rolle i klimaregnskabet, end man hidtil har troet. De er ikke bare mad – de er små klima-arbejdere på overtid under havoverfladen.

Når kulstof bliver bundet i havet i stedet for at forblive i atmosfæren, hjælper det med at bremse klimaforandringerne på land. Og her viser det sig, at fisk spiller en langt vigtigere rolle, end forskerne længe har troet.

»Uden fisk i dybe havområder vil kulstoffet blive ved overfladen, hvor det let vender tilbage til atmosfæren. Fisk fungerer som transportører, der hjælper med at få kulstoffet ned i dybet, hvor det kan lagres længe. Men vi ved stadig for lidt om kystfiskens rolle,« siger Angela Martin fra Universitetet i Agder.

Fisk spiller en vigtig rolle i havets kulstofkredsløb. De optager kulstof gennem føde, transporterer det til dybere vandlag og lagrer det i havbunden gennem afføring og nedbrydning – en naturlig “kulstofpumpe”, der hjælper klimaet. snapshot

Studerede fiskenes afføring

I sit ph.d.-projekt har Martin undersøgt afføringen fra ti forskellige kystfiskearter — blandt andet torsk, sej, hvilling, makrel, bergnebb og berggylte — fanget i Skagerrak og langs den Norges vestkyst i perioden mellem 2018 og 2020.

Hun udviklede nye metoder til at måle, hvor meget kulstof der findes i fiskeafføring, og hvor hurtigt den synker.

»At estimere kulstofindholdet i fiskeafføring hjælper os med at forstå, hvor vigtig fisken kan være for at transportere og lagre kulstof i kystøkosystemer,« forklarer Angela Martin.

Afføringen fra torsk, bergnebb, berggylte og sortkutling indeholdt mellem 17 og 38 procent kulstof – og den sank hurtigt: mellem 2.550 og 6.390 meter pr. dag.

»Jeg opdagede store variationer. Den samme fisk kunne lave helt forskellig afføring alt efter, hvad den havde spist. Fisk, der havde spist alger, lavede afføring, der sank langsomt, mens fisk, der havde spist dyr med skal, lavede afføring, der sank hurtigt,« pointerer hun.

Skalmaterialet virker altså som ekstra ballast, der får »bæsjen« til at falde direkte mod havbunden – hvor kulstoffet bliver liggende i årtier eller århundreder.

Fire måder fisk påvirker klimaet på

Ifølge Martin spiller fisk en central rolle i havets kulstofkredsløb – på fire måder:

  • Direkte lagring: Fisk lagrer kulstof i kroppen og laver kulstofrig afføring, som synker til havbunden.
  • Transport: Gennem vandringer flytter fisk kulstof mellem havområder og dybder.
  • Økosystemkontrol: Rovfisk holder byttedyr i skak og beskytter kulstofrige habitater som tangskove.
  • Næringsstofpumpe: Fisk transporterer næringsstoffer, der får plankton og havplanter til at vokse – og fange mere CO₂.

»Vi må forstå fisk som klimaregulatorer og områdebyggere – ikke bare som mad. Det kan give os en bedre hav-forvaltning, der både beskytter klimaet og sikrer bæredygtig ressourceudnyttelse,« understreger Angela Martin.

Mere afføring om sommeren

Studiet viser også, at kystfisk producerer markant mere afføring om sommeren end om efteråret. Det betyder, at deres bidrag til kulstoflagring varierer gennem året.

»Det er meget mere komplekst, end vi troede. Fisk lagrer og frigiver kulstof på samme tid. De udånder CO₂, men de laver også afføring, der lagrer kulstof,« forklarer Angela Martin.

Kan ændre fiskeriforvaltningen

Angela Martin arbejder nu i en arbejdsgruppe under ICES (Det Internationale Havforskningsråd), hvor hendes forskning kan få praktiske konsekvenser for fremtidens fiskeriforvaltning.

»Vi arbejder for, at fiskeriforvaltningen ikke kun tager hensyn til, hvor meget fisk vi kan fange, men også til den rolle, fisk spiller for klimaet,« fortæller Angela Martin.

Særligt i Skagerrak kan det få betydning. Her findes dybe områder med høje kulstofniveauer, men forskerne ved endnu ikke, hvor kulstoffet stammer fra.

Forskningen fortsætter

Martins metoder bruges nu af forskere i Oslo, Irland og Finland, som fortsætter studierne af, hvordan fisk bidrager til havets kulstofkredsløb.

»Jeg prøvede og fejlede mange gange undervejs. Det er fint, hvis andre kan lære af mine fejl,« siger hun med et smil.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedJordens magnetfelt har rykket sig
Næste nyhedTilgangen af torsk og kuller på »Landgrunden« og »Færøbanken« påvirkes sandsynligvis af havstrømmeneNæste
En af verdens største hajarter er skyllet død ind ved Ålbæk. Onsdag skal forskere undersøge den sjældne brugde på Nordsøen Oceanarium for at finde ud af, hvad den døde af, og hvad den havde spist. Fundet føjer sig til en række opsigtsvækkende observationer af store havdyr i danske farvande. foto: Nordsøen Ocenarium

Kæmpehaj ved Ålbæk skal under kniven – sjældent fund fortæller om et hav i forandring

Olietanker - Hormuz - fiskerforum.dk

Hormuz presser olieprisen op – og udsigten til billigere brændstof fortoner sig

Tunen svømmer igen i danske farvande – men danske fiskere må ikke fiske målrettet efter den

Tjele station - Skagerrak forbindelsen - Energinet

Sø-Elkabel har overlevet et halvt århundrede på havbunden af Skagerrak

ANNONCER

Vonin - We make the ocean more profitable
Atlantic Shipping
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 20026 -

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 20026 -

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik