info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Fejlagtig opkrævning af VMS

Fejlagtig opkrævning af VMS, giver ikke fisker nogen tilbagebetaling

  • juni 29, 2018
  • FiskerForum
  • Dato: 29/06/2018
  • kl. 10:33
  • Kategori: Havne, Nyheder, Politik
  • Land: Danmark
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry

Den 58-årige fisker Bjarne Hedegaard med kutteren og garnbåden HM 66 »Morten« fra Hanstholm, går iøjblikket spekulativt og funderer over sin fremtid i fiskeriet.

Det tidligere så frie liv som fisker, syntes han i dag er overskygget af bureaukratiske regler og forordninger, regler der med de forestående mulige krav om kameraovervågning om bord på mindre fartøjer, har givet det sidste stød til, at den nordjyske fisker nu overvejer helt at gå i land.

Der har hen over årene været forskellige mindre kontroverser med fiskerikontrollen om bagatelagtige grænser i fiskeriet, der har udløst ubetydelige, men alligevel ærgerlige »dummebøder«. Bøder, hvor en henstilling mere havde været på sin plads end et upersonligt bødeforlæg. Men ellers har forholdet mellem myndighederne og den nordjyske fisker været både rimeligt og fagligt fornuftigt.

Få meter adskilte

Derfor kom det da også som noget af en overraskelse for Bjarne Hedegaard, men også for alle andre på Havnen, at en tur på Villadsens beddingsanlæg i Hanstholm omkring årsskiftet, udløste en regning på VMS satellitovervågning i 70 dage, selvom garnbåden beviseligt havde ligget i Havn og på bedding i tidsrummet, for at få repareret stævnen og andet vedligeholdelsesarbejde. Den obligatoriske fritagelse for VMS senderapporter, når man ligger i havn, i dette tilfælde Hanstholm Havn var indhentet for år tilbage.

Fejlagtigt grundlag for opkrævningen

Flere har stillet sig undrene over, at på selv samme beddingsanlæg, har flere fartøjer ligget side og side uden at skulle betale »afgiften«. Men fordi garnbåden HM 66 »Morten« havde ligget yderst på et areal, som af værftet var ryddet til formålet. Et område, der fejlagtigt ikke var registreret under havneareal, havde dette udløst en regning til skipperen fra Hanstholm, der således uforvarende blev præsenteret for en opkrævning for noget, som senere er blevet rettet og undskyldt som en fejl, af FMC (Fiskeri Moniterings Center).

I tiden fra den 20. december 2017 og til den 1. marts 2018 stod HM 66 »Morten« på bedding. Men uheldigvis, skulle det vise sig, at netop dette område, var udenfor det registrede område med ca. 10 meter. Hvilket var grænsen som FMC NaturErhverv dengang havde skønnet ikke var havneareal, trods dét faktum, at arealet netop var dét og hørte ind under Havnen og Villadsens beddingsophal.

Opkrævningen blev afsendt fra Polaris Electronics AS, hvor garnbåden og Bjarne Hedegaard har abonnoment og den lød på ca. 70 dages satellitovervågning, ergo værs`go at betale. Fejlen er rettet så arealet nu retteligt henhører under Havnen i Hanstholm og derfor er fritaget for satellitudgiften, som har en helt anden pris når man ligger i Havn.

Men pengene for satellitovervågningen var trukket for kontoen og tilgået Polaris Electronic AS, der i dette spil ikke har gjort noget forkert, men kun har afkrævet afregning for det aktuelle forbrug, som reglerne tilskriver.

Aben eller fejlen om man vil, er i dette tilfælde FMC´s (FiskeriMoniteringsCenter´s) der, selvom alle er enige om, at opkrævningen var en fejl og den nu er rettet, så geofencing området nu også dækker de 10 meter hos Villadsens bedding i Hansholm. Men der er fortsat et problem, for pengene kommer åbenbart ikke retur til Bjarne Hedegaard. Sagen er nu rejst overfor FMC med krav om tilbagebetaling.

Både over 12 meter med VMS (Vessel Monitoring System)

Det burde være logisk, når et skib ikke fisker og ligger på land i et havneområde, så afkræves og betales der kun en enkelt gang i døgnet, for en senderapport, hvis der ikke i forvejen er søgt om at få fritagelse for samme senderapport. Under fiskeri og altså unden for havnen betales der pr. time for at sende rapporten.

Der har i branchen været tale om, at denne rapport istedet for én gang i timen, når der fiskes, specielt under brislingefiskeriet har været ønsker fremme om fra kontrollens side, at øge dette til én gang hver halve time istedet – 48 gange i døgnet – imod de nuværende 24 gange – når der sejles udenfor havnen.

Midtpunktet for den megen postyr fisker Bjarne Hedegaard, med den blå og knapt 14 meter lange trækutter fra Johs. Kristensens Skibsbyggeri Aps fra 1962, har nu solgt garnbåden og overvejelserne om fremtiden har nu givet nogle ekstra dybe panderynker til Hanstholm fiskeren. Betænkelighederne ved at komme tilbage til fiskeriet er store, for når myndigheden for hele branchen, kan lave en så oplagt fejl, uden at rette den. Hvad bliver så det næste? Havde det omvendte været tilfældet, er Bjarne Hedegaard helt overbevist om, at så havde bødeblokken været rødglødende og kuglepennen for længst tømt for blæk.

Anstændigvis bør FMC efterbetale regningen fra Polaris, da skylden for den fejlagtige grænsedragning i sin tid er blevet foretaget af selv samme myndighed.

Men trods salget af »Morten« er sagen nu bragt videre i Fiskeriforeningen og håbet eksisterer fortsat, at retfærdighed sker fyldest og at pengene atter tilflyder fisker Bjarne Hedegaard og dennes konto.

FiskerForum.dk

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedGilleleje har fået 2 nye lossekraner
Næste nyhedFiskerichef opfordrer til en genoplivning af britisk fiskeri efter BrexitNæste
foto: DFPO

Politisk hykleri truer Vadehavets fiskeri

Nu fortæller politiet, hvorfor fiskeopdræt stod i flammer Det var en defekt på en ledning til en blæsemotor i et udsugningsanlæg, der var årsag til, at fisk for millioner af kroner var i fare, da fiskeopdrættet Nordic Kingfish Hatchery mellem Hurup og Vilsund tirsdag stod i flammer. Nordic Kingfish

Millioner af kroner i fare: Dramatisk brand hos fiskeopdræt i Sydthy inddæmmet i sidste øjeblik

lakseopdræt i de norske fjorde - VBF

Milliardkrig om norsk lakseskat udløser voldsomt stormvejr

Alger og virus reducerer resultatet hos norsk laksegigant

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Cosmos Trawl
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik