info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Endnu en fisker lægger fra kaj med en snurrevodskutter foto: Lars Fjord - FiskerForum.dk

Endnu en fisker lægger fra kaj med en snurrevodskutter

  • maj 22, 2021
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 22/05/2021
  • kl. 10:00
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Nyheder
  • Tags: fisker, Hanstholm, skibshandel, snurrevod
  • Land: Danmark
  • Scottish Skipper-Expo 2026
  • Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
  • Polar Expo 2026

ANNONCER

Snurrevod og garn syntes at være den foretrukne fiskemetode, når yngre fiskere stikker hånden dybt i lommerne for at starte op med eget skib og fiskeri, når ønsket om foden på eget dækket, skal indfris.

Sidst her med Lars Fjord fra Hvide Sande, der netop har investeret i HM 196 »Fru Fjord«, den tidligere HM 95 »August«, en karakteristisk lyseblå trækutter med den røde stribe ved fribordet. En ældre snurrevodskutter fra Fåborg Værft, hvor der både kan fiskes med vod og garn.

Men ønsket fra fiskeskipper Lars Fjord er, at man ud i fremtiden også skal kunne rigge om til et mindre trawl, så fiskeriet kan blive så alsidigt og så fremtidssikret som overhovedet muligt.

Den 39-årige fisker ligger for tiden i Nordhavnen i Hvide Sande og venter kun på de sidste papirer fra myndighederne, så han kan komme på fiskeri. Et fiskeri der fremover vil blive fra Hanstholm Havn, iøvrigt et område hvor kutteren næsten har fisket hele sit liv, med tidligere ejere.

Båden blev købt uden tonnage og kvoter, så tiden er gået med indkøb og god rådgivning fra Revisionsfirmaet Chr. Knudsen, der med bankuddannet revisor Jens Ole Engberg Pedersen, har stået Lars Fjord bi hele vejen igennem, med råd og vink. En hjælp som Lars Fjord overfor FiskerForum.dk kalder helt nødvendig, så alle forhold i købet af snurrevodskutteren kunne afdækkes på bedste vis og dermed give fiskeriet den bedste start.

Fra Flyshooter til snurrevod
En fiskemetode, der umiddelbart ikke ligger langt fra hinanden, men som selvfølgelig lige skal rettes ind, hvilket Lars Fjord også er igang med, da han har en erfaren snurrevodsfisker i kikkerten, som medhjælp ombord.

Lars Fjord startede som fjordfisker allerede som 6-årig, hvor han på en god dag og »fri« fra skolen, kunne »låne« en jolle og fiske langs og efterfølgende kunne køre rundt på sin cykel med anhænger og fisk i, og her sælge til højestbydende på havnen. Det var gerne tyske turister, der støttede den helt unge fisker Lars Fjord i afsætningen af dagens fangst. Når anhængeren var tom, blev der suppleret op fra hyttefadet. Et lønsomt arbejde, der gav den unge Lars Fjord blod på tanden og gav ham erfaringen med fiskeriet allerede i en meget ung alder.

Jollefiskeriet har Lars Fjord derfor ikke glemt, selvom fiskeriet på det sidste har været med en topmoderne flyshooter. Så er fiskeriet med blandt andet kroge, fra en mindre 9 meter MAF jolle RI 196 »Irene Fjord«, en interesse han ikke slipper. Her fisker han med garn og et automatisk Oilwind linesystem med 5.000 kroge – et system der på bare små 20 minutter kan skiftes over til »Fru Fjord«, hvis det skulle bliver nødvendigt. Ellers er jollefiskeriet forbeholdt de stille stunder i Snurrevodsfiskeriet. Selv regner Lars Fjord med, at være på havet med »Fru Fjord« omkring 150 dage om året og der indimellem supplere med fiskeri fra »Irene Fjord« med garn og kroge.

For som Lars Fjord ganske rigtigt forklarer, så er det ikke det kvantitative fiskeri han går efter, men istedet et kvalitets-fiskeri, hvor fisken fanges bæredygtigt og nænsomt, så man på auktionen kan opnå bedst mulige og den helt optimale afregning. Ligeledes ligger dette fiskeri tæt op af mange forbrugeres forestillinger om et skånsomt fiskeri, med størst muligt hensyn til fiskene og havmiljøet. Ligeledes pointerer den vestjyske fisker overfor FiskerForum.dk, at netop en snurrevodskutter, med en størrelse på godt 60 tons, kun bruger små 1300 liter brændstof om ugen, så brændstof økomomien er i top, samtidig med at udledningen af emmissioner er helt i bund og på et absolut minimum, som derfor samlet set kan betegnes som meget miljøvenligt. Hvilket også spiller afgørende ind når de kritiske storby-forbrugerne går det samlede »Miljø-regnestykke« op, inden de køber fisk ind.

På spørgsmålet, hvorfor man i en Brexit-tid, med udsigten til nye hav-planer og habitatområder med fredninger samt endnu flere havvindmølleparker og energi-øer, springer ud som fiskeskipper, er den vestjyske fisker ikke i tvivl. For der vil altid være efterspørgsel efter gode friskfanget fisk og fiskeriet har tidligere stået overfor udfordringer, som altid er blevet løst. Trods de sorte skyer på himlen, vil det ske igen, kommer det stålfast fra Lars Fjord, der dog godt kunne have tænkt sig det noget anderledes, for bryderier er der nok af, kommer det med et smil.

Men med et cv som fisker i 33 år, i en alder af kun 39 år, så ved Lars Fjord hvad han snakker om og med denne helt rigtige indstilling, tegner han den fremtid som dansk fiskeri skal bygge videre på i årene fremover.

FiskerForum.dk ønsker Lars Fjord, skipper og kommende besætning ombord god vind fremover.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedNår traditionel havbåd i træ understøtter det moderne fiskeri med garn og snurrevod
Næste nyhedKampagnen »jeg fisker med vilje« sender »Athene« rundt i DanmarkNæste
Danmark ligger igen helt i toppen, når det handler om kvaliteten af flagstater i international skibsfart. Det fremgår af årets Flag State Performance Table, som netop er offentliggjort af International Chamber of Shipping (ICS). foto: ICS

Danmark fastholder topplacering blandt verdens bedst præsterende flagstater

Kraftig snefygning og hård østenvind gav fredag morgen alvorlige problemer i Hanstholm Havn, hvor et lokalt fiskefartøj sank – mens flere andre kuttere blev reddet i sidste øjeblik. foto: Redningsstation Hanstholm

Snefygning sendte kutter til bunds i Hanstholm – flere andre reddet med skovle og pumper

to messer løber af stablen i 2026 - Arctic og Polar Expo 2026

Arctic Expo og Polar Expo 2026: Fiskeriets nye kampplads i Nordatlanten

I disse fora bliver der delt rapporter, forskningsresultater, presseklip og politiske udspil i en lind strøm. Tonen er ofte seriøs, velmenende og fagligt funderet — men også præget af en tydelig konsensus om, hvad der tæller som viden, og hvad der ikke gør. Og netop derfor opstår der et særligt problem: Når virkeligheden ikke passer ind i den etablerede forståelse, bliver den ikke undersøgt nærmere. Den bliver i stedet overset, nedtonet eller helt afvist. snapshot

Facebook grupper for »de højtravende« og »uopnåelige«

ANNONCER

SIMRAD SY50 FiskerForum
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Cosmos Trawl
Vonin - We make the ocean more profitable

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik