Fiskeriet efter guldlaks i det færøske farvand kører i øjeblikket i et fornuftigt gear. Inden for den seneste uge har både partrawlere og pelagiske fartøjer leveret gode laster til de færøske modtageanlæg – herunder markante leverancer til Snarfrost i Miðvágur og Varðin Pelagic på Tvøroyri.
Guldlaksen udgør et vigtigt og specialiseret konsumfiskeri på Færøerne, hvor fangsterne forarbejdes til højkvalitetsprodukter på land. Den seneste uge har budt på godt fiskeri over hele linjen, og skibene har efter hurtig lossing omgående sat kursen mod fiskebankerne igen.
Gode landinger over hele øgruppen
Rundt om på de færøske havne fordeler ugens landinger sig således:
-
Miðvágur: Vesturbúgvin landede i ugen en last på 315 tons guldlaks til Snarfrost i Miðvági, som de har fisket under Færøerne. De har haft godt fiskeri denne tur, og tog tilbage på fiskeri da de havde landet. Hos Snarfrost har man netop specialiseret sig i modtagelse og indfrysning af hvidfisk og herunder guldlaks til eksport.
-
Tvøroyri: Det store pelagiske fartøj Tummas T stod for ugens største enkeltlanding, da skibet landede en last på 480 tons guldlaks til Varðin Pelagic, som de har fisket under Færøerne. De har haft godt fiskeri denne tur, og tog tilbage på fiskeri da de havde landet. Fabrikken på Tvøroyri er kendt for sin enorme indfrysningskapacitet, hvilket sikrer en hurtig og effektiv håndtering af de store mængder pelagisk fisk.
-
Klaksvík: Partrawlerne Skoraberg og Fuglberg landede i ugen en last på 215 tons guldlaks, som de har fisket under Færøerne. De har haft godt fiskeri og tog tilbage på fiskeri da de havde landet.
Med de stabile tilførsler til både nord, vest og syd er guldlakse-sæsonen i fuld gang med at skabe god aktivitet på de færøske filetfabrikker.




















