Flere grønlandske pelagiske fartøjer har i ugens løb landet betydelige mængder lodde på Færøerne efter godt fiskeri i islandske farvande. Fangsterne vidner om et produktivt loddefiskeri i Nordatlanten, hvor både færøske og grønlandske fartøjer i denne periode er aktive.

Tvøroyri
Det grønlandske fartøj Polar Ammassak landede i ugens løb 1.200 tons lodde i Tvøroyri. Fangsten er taget under fiskeri ved Island, hvor besætningen har haft et godt fiskeri på turen. Efter endt landing gjorde fartøjet hurtigt klar til næste tur og er allerede taget tilbage på loddefiskeri igen.

Fuglefjord
Også i Fuglafjørður har der været travlhed med landinger fra grønlandske fartøjer. Her landede Polar Amaroq i løbet af ugen 1.300 tons lodde, som ligeledes er fisket ved Island. Besætningen melder om godt fiskeri på turen, og fartøjet er taget tilbage på fiskeri efter endt landing. Det grønlandske fartøj Tasiilaq landede desuden 1.000 tons lodde i Fuglafjørður. Fangsten er også taget i islandske farvande, hvor fiskeriet ifølge besætningen har været fint på turen. Efter landingen gik fartøjet igen til havs for at fortsætte loddefiskeriet.fiskerforum faroe island




















