info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Fiskeriministeren foreslår delvist torske-stop i Østlige Østersø

Fiskeriministeren burde sætte fokus på Østersøens reelle problem

  • april 29, 2019
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 29/04/2019
  • kl. 15:17
  • Kilde: FiskerForum, Oceana.org
  • Kategori: Fiskeri, Forvaltning, Nyheder
  • Tags: Østersøen, Sæler, Torsk
  • Land: Danmark
Foto / Video: pixabay - Fiskerforum.dk
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Trusted energy partner for the maritime industry

Der er forslag fremme om et delvist torske-stop i Østlige Østersø. Noget, Organisationen Oceana, der ønsker at beskytte vores verdenshave,  bifalder og hylder samtidig  den danske Fiskeriminister Eva Kjer Hansen’s tiltag med at reducerer fangst af Østlige Østersø-torsk, som de ser som et lille skridt i den rigtige retning. Men de ønsker i stedet at tage skridtet fuldt ud, og lukke helt af for fiskeriet, hvis torske-bestanden skal reddes.

 

Mange års overfiskeri har betydet at torskebestanden i den østlige Østersø desværre næsten er kollapset. Oceana henviser til en rapport offentliggjort i starten af April fra Det Internationale Havundersøgelsesråd (ICES), der viste, at torskebestanden i den østlige del af Østersøen har nået et så kritisk lavt niveau, at den ikke er i stand til at reproducere sig i tilstrækkelig grad til at opretholde en fremtidig sund bestand.

 

»Situationen med den østlige Østersø torsk viser netop, hvor vigtigt det er, at følge den videnskabelige rådgivning, når der sættes fangstbegrænsninger,« siger María José Cornax, der er direktør for Policy og Advocacy i Oceana.

 

Glemt er den egentlige synder
Men glemmer Oceana ikke at sælerne i samme område, sætter 26 gange så mange fisk til livs, som de Bornholmske fiskere fanger og har kvoter til på et helt år. Så burde man ikke i stedet vende sagen på hovedet og pålægge sælerne, at de ikke må spise og fortærer torsk eller inficerer dem med parasitter og lever-orm.

 

Prøv med et forbud der rammer de skyldige – sælerne
Det er sælerne, der efter flere fiskeres mening igennem et helt årti nu, både er vokset i antal og med deres glubske adfærd, har været med til at ødelægge torskebestanden, især i det Østlige Østersø. Her har de tæppebombet havbunden med parasit-fyldt efterladenskaber, så larver og småfisk nærmest er sprængfyldt med parasitter, som rovfisk / torsk sætter til livs og som igen spises af sælerne, der dermed får lever-orm og parasitter til at gå i cyklus. En ondartet cyklus der i løbet af få år, efterlader torsken både tynde, udsultet og udmagret samt i en elendig forfatning, med hundredevis af orm i leveren. Det har været en cyklus der i al væsentlighed, også har været en medvirkende årsag til at bestanden af torsk er gået gevaldigt og dramatisk tilbage de sidste år.

 

Men sælerne indgår ikke i ICES rapport og man må derfor konkluderer, at de ikke syntes problemet er stort nok til at komme i betragtning, som en årsag til at torsken er i tilbagegang.

 

Men de sæler, som med EU-Habitatdirektivets Bilag II har fået særlig opmærksomhed de sidste mange år, med beskyttelse i særlige Marine Natura 2000-områder, hvor de frit kan færdes uden risiko for at blive skudt, er vokset voldsomt i antal. Og netop væksten af sæl-bestanden har på intet tidspunkt, og overraskende nok været diskuteret. For når man taler og snakker om fredning af dyr, glemmer man som oftest, også at tale om hvor meget et område maksimalt kan bære eller rumme i antal, inden det bliver et problem, blot med omvendt fortegn.

 

Man har simpelthen glemt at sætte denne grænse for sælerne, hvilket giver os de problemer med færre torsk kystnært, som opleves i øjeblikket. Omvendt kan man kun se måbende til, at Sæl-bestanden, som vi ser det i disse år, eksploderer og har medført en tilvækst, der langt overstiger det bæredygtige niveau, men som man utroligt nok fortsat fra politisk side, holder hånden over. For det står der jo i loven vi skal.

 

Få nu blodet tilbage til hjernen og erkend, at problemet med sælerne er vendt 180 grader. Fra at være få og sjældne, er de nu blevet alt for mange og desværre helt almindelige. De har i de sidste mange år truet beskæftigelsen og fiskeriet på Bornholm samt andre  steder, hvor der også er  omfattende problemer med sælerne.

 

I det forrige århundrede bombede og sprængte man sæler bort og senere endnu, har de såkaldte sæl-garn også gjort et stort indhug i sæl-bestanden. En løsning der var nødvendig på det tidspunkt i historien, hvis ikke sælerne skulle vinde og have overtallet. Det er en situation, som mange Østersø-fiskere nu kan nikke genkendende til, for sæl-bestanden er pludselig og meget hurtigt vokset, til en størrelse hvor de seriøst udgør et kæmpe problem for blandt andet torsken i Østersøen og dermed også fiskerne i området.

 

Så kære Fiskeriminister, sæt fokus på torske-bestanden’s reelle problemer og lyt i stedet til de fiskere, der dagligt slås med sælerne derude hvor torsken egentligt burde have været massivt tilstede.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFF Skagen nedbringer energiforbruget med fem procent på bare et år
Næste nyhedFiskeriminister giver administrative lettelser til erhvervetNæste
straksregulering nr. 7

Lukning af et område i Nordsøen

trawl- hesterejer - vadehavet - foto: fb Jens Frich

Kampen om Vadehavet: Når skrivebordsnatur rammer virkeligheden på bunden

Fire turister har fået en gigantisk stor bøde for at smugle 263 kilo fiskefilet ud af Norge. Sagen er kun toppen af isbjerget i et voksende, organiseret sort fiskemarked, som undergraver det norske erhvervsfiskeriets kvoter og priser. foto: Tolletaten

Kæmpe bøde til turister: Smugler-epidemi af fisk raserer den norske grænse

Havnedirektør Willy B. Hansen og CFO samt partner i PowerCon, Peter Castberg Knudsen, foran krydstogtskibet AIDAnova med det første af fire landstrømsstik, der skal forsyne krydstogtskibe med landstrøm. foto: Skagen Havn

Skagen Havn investerer i fremtidens landstrøm til krydstogtskibe

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Vonin - We make the ocean more profitable
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik