info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Branchechefen Poul Melgaard Jensen, der er direktør for Danish Seafood Association vil have norsk forbud mod norske produktionslaks / billige laks med sår og skader, sløjfet. arkivfoto

Norge skaber ulige konkurrence – Billige laks og toldfri adgang til EU giver eksportfordele

  • januar 27, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 27/01/2025
  • kl. 13:50
  • Kilde: ILaks.no
  • Kategori: Akvakultur, Producenter
  • Tags: Laks
  • Land: Danmark, EU, Norge
  • Scottish Skipper-Expo 2026
  • Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
  • Polar Expo 2026

ANNONCER

Branchechefen Poul Melgaard Jensen, der er direktør for Danish Seafood Association vil have norsk forbud mod norske produktionslaks / billige laks med sår og skader, sløjfet.

Det skriver Ilaks.no

»Det giver ingen mening at fastholde dette forbud«, siger han til Fodevarewatch.dk og nævner udfordringen for en række danske lakseselskaber lige nu er, at Norge fra nytår har fået toldfri adgang til at sende 5.200 tons røget laks ind i EU. Det dobbelte hovedbrud går på, at de norske selskaber har adgang til de såkaldt norske produktionsfisk – laks i den laveste kvalitet – som EU-selskaber ikke kan købe på grund af omstridt norsk eksportforbud for denne lakse-kategori.

Dette Norske eksportforbud på produktionslaks giver en helt usædvanlig konkurrenceforvridning og dermed de norske producenter af laks store fordele. Trods dette så fastholder den norske opdrætsbranche et eksportforbud på såkaldte produktionslaks – laks med sår og skader – hvilket har skabt stor frustration i den danske fiskeribranche. Ifølge Danish Seafood Association er reglerne konkurrenceforvridende og giver norske selskaber urimelige fordele både på hjemmemarkedet og i EU. Dansk kritik møder dog hverken opbakning fra politikere eller EU-institutionerne.

Det norske eksportforbud, der blev indført i 1980’erne, havde oprindeligt til formål at beskytte kvaliteten og omdømmet af norsk laks, da det kun var hele fisk der blev solgt direkte til forbrugerne.

Dengang skulle mindre attraktive fisk med skader tjekkes og behandles i Norge, før de kunne eksporteres.

I dag er situationen dog markant anderledes. De fleste laks forarbejdes og fileteres, inden de når markedet. Derfor mener Danish Seafood Association, at reglen er forældet og udelukkende tjener norske producenters interesser. Ifølge branchedirektør Poul Melgaard Jensen er der intet hygiejnisk eller kvalitetsmæssigt, der forhindrer, at disse produktionslaks kan behandles i andre EU-lande, inklusive Danmark.

Billige laks skaber ulige konkurrence
Problemet blev særligt tydeligt sidste vinter, hvor store mængder af norske produktionslaks ramte markedet. Sygdomme som vintersår og andre produktionsudfordringer havde ført til et betydeligt udbud af norske laks i den laveste kvalitetskategori.

Dette skabte, ifølge de danske aktører, en konkurrencesituation, hvor norske producenter kunne forarbejde og sælge billig laks på lige fod med højere kvalitetsprodukter. Danske virksomheder kunne derimod ikke få adgang til de billige råvarer og blev derfor stillet dårligere i konkurrencen.

Foreningen løftede sagen til EU’s handelskontor, men trods støtte fra den europæiske fiskeorganisation AIPCE-CEP, er der endnu ikke sket nævneværdige ændringer.

Norske fordele forstærkes af toldfrihed – dobbelt up..
Foruden eksportforbuddet nyder Norge nu også godt af en omfattende toldfri adgang til EU for deres lakseprodukter. Med verdens største produktion af opdrættet laks kan norske selskaber derfor både drage fordel af billig forarbejdning hjemme og samtidig konkurrere på pris uden at betale told.

Poul Melgaard Jensen kalder situationen en form for »markedsmonopol,« hvor Norge bevidst manipulerer markedet ved at kontrollere udbud, efterspørgsel og priser.

Norske producenter forsvarer reglerne
Den norske brancheforening, Sjømatbedriften, afviser kritikken. Her mener direktør Robert Eriksson, at eksportforbuddet er nødvendigt for at beskytte norsk laks’s omdømme. »Varemærket er bygget op i Norge. Vi skal sikre, at kvaliteten er høj, og det kan kun kontrolleres i Norge,« siger han.

Eriksson anerkender, at danske virksomheder gerne vil have adgang til flere norske råvarer, men han ser det som en naturlig del af Norges ret til at beskytte sin egen industri.

Danish Seafood Association er stærkt utilfreds med den manglende handling fra EU’s side og håber på et opgør med det norske eksportforbud. »Forbuddet havde sin berettigelse for 40 år siden, men markedet har ændret sig radikalt,« påpeger Poul Melgaard Jensen.

Selvom der ikke er udsigt til en snarlig løsning, insisterer den danske branche på at holde fokus på problemet. Forbuddet skaber en markant konkurrenceforvridning, der ifølge danskere kun vil blive værre, hvis ikke EU griber ind og skaber mere fair vilkår på laksemarkedet.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedDanmark klar til at forsvare verdensmesterskabet ved Bocuse d’Or 2025
Næste nyhedFørste landing til Pelagia Skagen – Danmarks nye fiskefabrikNæste
Det var fabriksskibet **Norðborg**, der trak det længste strå og blev koncernens bedst indtjenende skib i 2025. Det landede således fisk for 237,6 millioner kroner i løbet af året. foto: Kiran J

Færøerne: Skibene hos Palli hjá Marionnu landede et pænt resultat i 2025

En dansk rejetrawler kom mandag morgen i alvorlige vanskeligheder ud for havnen i List ved den tyske ø Sylt. Kraftig vind havde pressede fartøjet mod land, så trawleren satte sig fast på bunden nær molen og måtte have hjælp udefra. foto: DGzRS

Dansk rejefisker i problemer ved den tyske ø Sylt i hårdt vintervejr

Udbygningen af det danske elnet tog et markant skridt fremad i 2025. Energinet afsluttede og idriftsatte hele 29 højspændingsstationer, kabelanlæg og øvrige nøgleprojekter, hvilket er det højeste antal nogensinde på ét år. foto. EnergiNet

Rekordår for elnettet baner vej for mere havvind og grøn strøm

MEST shipyard

Ny færøsk tørdok klar til oktober: MEST ruster sig til større og flere skibe

ANNONCER

Rock Trawldoor
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik