info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Danske fiskekøb, norsk import af foder-råvarer og fortsat samhandel i Sverige og Finland viser, at forbindelserne til Rusland ikke er afbrudt – selv fire år efter invasionen af Ukraine. Handlen er i vidt omfang lovlig, men udfordrer den politiske målsætning om at lægge pres på Rusland. foto: grænseovergang mellem Norge og Rusland - wikipedia

Nordiske lande handler fortsat med Rusland trods krigen

  • april 7, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 07/04/2026
  • kl. 11:54
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Økonomi, Politik
  • Tags: fisk, fiskefoder
  • Land: Danmark, Finland, Norge, Sverige
Foto / Video: wikip
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Scottish Skipper-Expo 2026
Trusted energy partner for the maritime industry

Danske fiskekøb, norsk import af foder-råvarer og fortsat samhandel i Sverige og Finland viser, at forbindelserne til Rusland ikke er afbrudt – selv fire år efter invasionen af Ukraine. Handlen er i vidt omfang lovlig, men udfordrer den politiske målsætning om at lægge pres på Rusland.

Fire år efter Ruslands invasion af Ukraine er store dele af den direkte samhandel mellem Norden og Rusland reduceret markant. Men den er ikke ophørt.

I Danmark har undersøgelser fra Danwatch og Ekstra Bladet dokumenteret, at danske virksomheder siden 2022 har købt russisk fisk for mindst 532 millioner kroner. Undersøgelserne viser også, at der i nogle tilfælde er handlet med virksomheder med tilknytning til russiske oligarkmiljøer.

Samtidig peger analyserne på, at omfanget kan være større end de officielle tal viser. Fisk kan omlastes eller forarbejdes i andre lande og dermed ændre oprindelse, før den når det danske marked.

Handlen er i mange tilfælde lovlig. Der er ikke indført et generelt forbud mod import af russiske varer i EU, og visse fødevareprodukter kan fortsat handles. Det ændrer dog ikke ved, at handlen er politisk og etisk omdiskuteret. Ifølge russiske myndigheder bidrager landets fiskeindustri med betydelige skatteindtægter til staten. Dermed kan eksporten indirekte understøtte en økonomi, som samtidig er underlagt vestlige sanktioner.

Norge: Markant stigning i import af foder-råvarer

En tilsvarende problemstilling gør sig gældende i Norge. Ifølge det norske erhvervsmedie E24 steg importen af fiskefoder og råvarer til fiskefoder fra Rusland med over 70 procent i 2025, baseret på tal fra den norske statistikmyndighed SSB.

Handlen er lovlig, da fødevarer og foder ikke er omfattet af de gældende sanktioner. Flere virksomheder har dog valgt at udfase samhandlen af hensyn til etik og omdømme.

Blandt andet har Mowi oplyst, at selskabet har importeret råvarer som rapsolie og sojaproteinkoncentrat fra Rusland i overensstemmelse med gældende regler. Samtidig har både Mowi og Skretting meldt ud, at de forventer at udfase importen i løbet af 2026.

Den norske regering har varslet øgede toldsatser med henblik på at gøre handlen mindre økonomisk attraktiv.

Sverige og Finland: Mindre synlig, men fortsat handel

Også i Sverige og Finland er samhandlen med Rusland reduceret betydeligt, men ikke fuldstændig ophørt.

Finland havde før krigen en omfattende handel med Rusland, særligt inden for energi og råvarer. Denne handel er siden blevet kraftigt nedbragt, men visse forbindelser har bestået i en overgangsperiode, blandt andet som følge af geografiske og infrastrukturelle forhold.

I Sverige er den direkte handel med Rusland ligeledes faldet markant. Til gengæld foregår der fortsat handel via indirekte værdikæder, hvor varer kan blive forarbejdet eller omlastet i tredjelande, før de når det svenske marked.

Dermed kan russiske råvarer i praksis stadig indgå i europæiske forsyningskæder, uden at det nødvendigvis fremgår tydeligt af handelsstatistikkerne.

Lovligt – men i modstrid med den politiske målsætning

Fælles for de nordiske lande er, at den tilbageværende handel i vidt omfang er lovlig og ligger uden for de direkte sanktioner.

Samtidig har EU og de nordiske regeringer gentagne gange understreget, at målet er at lægge størst muligt økonomisk pres på Rusland. EU har blandt andet indført nye toldforhøjelser på russiske landbrugsvarer for at reducere landets eksportindtægter.

Det skaber et dilemma. For mens den overordnede politiske linje er at begrænse Ruslands økonomiske råderum, fortsætter dele af samhandlen på områder, der ikke er omfattet af sanktioner.

Et nordisk og europæisk dilemma

Sagen peger på et bredere strukturelt problem i Europa.

Både Danmark, Norge, Sverige og Finland er blandt de lande, der politisk og økonomisk støtter Ukraine. Samtidig viser de aktuelle tal, at der fortsat eksisterer handelsrelationer til Rusland på udvalgte områder.

Det understreger, at sanktioner ikke nødvendigvis stopper al handel, men i stedet begrænser og omdirigerer den.

Så længe disse undtagelser består, vil russiske varer fortsat finde vej til nordiske og europæiske markeder  og dermed bidrage til en økonomi, som Vesten samtidig forsøger at lægge pres på.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedHavene gemmer på varmen – ny WMO-rapport bekræfter klimabalance i alarm
Næste nyhedPolar Seafood satser nyt efter kriser: Starter selskab for frisk fiskNæste
Fabrikstrawleren Gadus kom i sidste uge til havn i Ánirnar med 960 tons fisk i lasten efter en vellykket tur i norsk zone i Barentshavet. foto: Sverri Egholm

Færøerne: Gadus lander 960 tons efter stærkt fiskeri i Barentshavet

Et godt garnfiskeri på Færøerne, viser at hellefisken fortsat er en vigtig art i det nordatlantiske fiskeri. Fartøjet **Túgvusteinur** har i denne uge landet en fangst på cirka 18,5 tons i Tórshavn, hvor hovedparten bestod af hellefisk. foto: Kiran J

Færøerne: Garnfartøjet Túgvusteinur lander flot fangst af hellefisk i Tórshavn

Beinur lander 1.300 tons blåhvilling – fortsætter fiskeriet efter blåhvilling foto: Kiran J

Færøerne: Beinur lander 1.300 tons blåhvilling – fortsætter fiskeriet efter blåhvilling

Prøv nye fiskeretter til påske - Landbrugs- og Fiskeristyrelsen

Strandkrabber, skærising og kulmule? Her er forslag til fire alternative retter til det traditionelle påskebord

ANNONCER

Vonin - We make the ocean more profitable
Cosmos Trawl
SIMRAD SY50 FiskerForum
Atlantic Shipping

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik