Internationale fiskeriinteresser truer makrelbestanden – eksperter og fiskere efterlyser koordineret indsats, for makrelbestanden i Nordatlanten befinder sig i alvorlig fare.
Det advarer Killybegs Fishermen’s Organisation (KFO) om. Mens forskere i denne uge samles hos ICES for at vurdere de pelagiske bestande i det nordøstlige Atlanterhav, fremhæver KFO om den massive overfiskning samt ensidigt fastsatte kvoter (TACs) fra ikke-EU kyststater, som hovedårsager til den bekymrende udvikling.
En repræsentant fra KFO fortæller, at den norske salgsorganisation for pelagiske fisk, Sildelaget, i sidste uge beskrev fiskeriet ved kanten af Norges økonomiske zone (EEZ) som »en rockkoncert i Norskehavet«, med en rekordfangst på 27.000 tons makrel på blot få dage.
»Mens Island, Færøerne, Grønland og Rusland fortsætter med at presse bestanden i internationale farvande, fejrer Norge uforbeholdent, at man nu har 130 fartøjer, der fisker makrel, og at man sidste uge landede rekordstore 27.000 tons,« siger KFO-repræsentanten.
Makrelbestanden risikerer tilbagegang med alvorlige konsekvenser for miljøet og for de EU-fiskere, der er afhængige af bæredygtige pelagiske ressourcer. Situationen fremhæver behovet for et stærkere internationalt samarbejde og forpligtende aftaler om makrelkvoter. Uden koordinerede initiativer står både bestanden og kystsamfund, som lever af fiskeriet, over for betydelige udfordringer.












', kan sektoren skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. foto: Harnesing the waters](https://fiskerforum.dk/wp-content/uploads/Harnessing-the-waters-worldbank-150x150.jpg)







