info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Et nyt projekt i Køge Bugt skal give kommunerne en stærkere stemme og sætte naturens tilstand før nye aktiviteter. Men for erhvervsfiskeriet i bugten vækker den nye »natur-først«-tilgang både håb om bedre bestande og frygt for yderligere restriktioner i et i forvejen presset farvand. foto: Køge Kommune

Køge Bugt som testområde: Naturens tilstand bliver den nye lov i havplanlægningen

  • maj 6, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 06/05/2026
  • kl. 13:05
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Fiskeri, Miljø, Politik
  • Tags: Køge Bugt
  • Land: Danmark
Foto / Video: køge Kommune
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry

Af FiskerForum.dk

Et nyt projekt i Køge Bugt skal give kommunerne en stærkere stemme og sætte naturens økologiske grænser før alle andre interesser. For det historiske erhvervsfiskeri i bugten er initiativet måske den sidste chance for genopretning – eller det endelige punktum for et erhverv, der allerede er tæt på ophør.

Køge Bugt er officielt udpeget som nationalt testområde for en ny og mere restriktiv form for havplanlægning. Projektet ledes af de syv kommuner i Køge Bugt Alliancen i samarbejde med Tænketanken Hav. Formålet er radikalt: Fremover skal det være naturens faktiske tilstand og »tålegrænser,« der bestemmer, hvad havarealet må bruges til – ikke omvendt. Ligeledes har Projektet »Økosystembaseret havplanlægning i Køge Bugt« netop fået tilsagn om støtte fra den velgørende organisation Seabreak.

I årtier har havplanlægning været en øvelse i at få plads til flest mulige aktiviteter, fra vindmøller og råstofindvinding til klapning og skibsfart. Nu bliver rækkefølgen vendt om.

Et erhverv på kanten af historiebøgerne

For vores læserne er udviklingen i Køge Bugt en fortælling om et erhverv, der allerede har betalt prisen for et forsømt havmiljø. Hvor havne som Køge og den nuværende lystbådehavn i Vallensbæk tidligere dannede rammen om en aktiv fiskeflåde, er erhvervsfiskeriet i bugten i dag reduceret til et absolut minimum.

Årtiers massivt pres fra iltsvind, sandsugning og deponering af havbundsslam (klapning) har udpint fiskebestandene i en grad, så det kommercielle fiskeri i praksis er tæt på at være afviklet. Det kystnære fiskeri, der er tilbage, kæmper med historisk lave kvoter og et økosystem i ubalance.

Det nye projekt skal nu dokumentere bugtens reelle tilstand. Hvis data viser, at det økologiske råderum er opbrugt, kan det betyde, at projektet bliver det endelige punktum for visse typer af menneskelig aktivitet i området.

Kommunernes nye »våben« mod staten

Projektet handler dog om mere end blot biologi; det handler om magt. Ved at skabe et solidt videnskabeligt datagrundlag får de kystnære kommuner en “stærkere stemme” over for statslige styrelser.

Kommunerne har længe kæmpet mod store infrastrukturprojekter som Lynetteholm og udvidelsen af Avedøre Holme, som de mener belaster bugten yderligere. Med de nye målinger i hånden håber kommunerne at kunne bremse yderligere forurening ved at bevise, at naturen i Køge Bugt ikke kan tåle mere.

Fra undersøgelse til handling i 2027

Projektet løber i yderligere 2 år frem til maj måned 2028. Målet er, at projektets resultater skal indgå direkte i den politiske drøftelse af Danmarks Havplan i 2027 og bidrage til en grundlæggende nytænkning af dansk havforvaltning. Her vil det blive afgjort, om Køge Bugt-modellen skal rulles ud til resten af landet.For fiskeriet er perspektivet todelt: På den korte bane kan de nye naturbaserede grænser medføre yderligere restriktioner og zoner med fiskeforbud. På den lange bane er det dog den eneste vej mod en genopretning af de bestande, som er forudsætningen for, at der overhovedet kan eksistere et fiskeri i fremtiden.

Spørgsmålet er nu, om genopretningen kommer i tide, eller om kortlægningen af naturens grænser blot bliver en dokumentation af et tabt fiskeriterritorium.

Fakta om projektet:

  • Partnere: De syv kommuner i Køge Bugt Alliancen, Tænketanken Hav og Aarhus Universitet.
  • Mål: At lade naturens “økologiske råderum” definere rammerne for havplanlægningen.
  • Tidsplan: Dataindsamling og workshops løber frem til september 2027.
  • Status: Køge Bugt er desuden udpeget som en del af den kommende marine naturnationalpark i Øresund.

Relevante links til baggrund:

  • Køge Kommune: Projektbeskrivelse af Køge Bugt-modellen. 
  • Køge Bugt Alliancen: Beskyt havmiljøet i hele Øresund. 
  • Miljøministeriet: Læs om den politiske aftale her. 
  • Pressemeddelelse – Tænketanken HAV: Nyt stort havprojekt: Køge Bugt bliver pilotområde for fremtidens havforvaltning

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedSjælden gæst fra dybet: Sildekonge fundet på stranden i Løkken
Næste nyhedFærøerne: Blåhvillingen strømmer ind til de færøske havneNæste
Det starter ellers godt for den danske biolog Anders Kofoed, der i år kan pryde sig med titlen »Danmarks Bedste naturformidler 2026«, samt med en beskrivelse i **Jyllands-posten**. foto: Lindhardt og Ringhof

Den britiske Lyme Bay-illusion: Hvorfor en hurtig snuptagsløsning ikke kan redde de indre danske farvande

Færøerne: Det færøske fiskeri efter blåhvilling synger på sidste vers inden sommerferien

Ansættelsen af den tidligere DN-kommunikationsrådgiver Emil Nielsen i Miljøministeriet vækker dyb bekymring i fødevareerhvervene foto: sf

Fra DN-aktivisme til ministeriel magt: Emil Nielsens ansættelse cementerer Miljøministeriets kurs som »aggressiv modpart«

Verdens befolkning spiser mere fisk og skaldyr end nogensinde før, og produktionen har ramt svimlende 235 millioner tons. Men succesen har en mørk bagside. En ny hovedrapport fra FN slår alarm over, at mere end hver tredje fiskebestand nu er overfisket. foto: FAO

FN advarer om voksende pres på verdenshavene

ANNONCER

Atlantic Shipping
Cosmos Trawl
SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik