Nuuk bliver fra maj 2026 vært for en ny international branchemesse, der skal samle fiskeri, fangst, udstyr og beslutningstagere fra hele Arktis. En ny stor messe med fokus på fiskeri og fangst er på vej til Grønland. ArcticExpo – Fishing & Hunting afholdes for første gang i Nuuk den 5.-7. maj 2026, efter at Kommuneqarfik Sermersooq og Aalborg Kongres & Kultur Center (AKKC) har indgået et samarbejde om arrangementet.
Messen bliver en tilbagevendende begivenhed, som fremover skal afholdes hvert andet år og fungere som et nyt samlingspunkt for både lokale og internationale aktører i den arktiske fiskeri- og fangstbranche.
AKKC står bag PolarExpo og DanFish
AKKC er allerede kendt i branchen som arrangør af PolarExpo i Ilulissat, der i en årrække har været Grønlands centrale messe for fiskeri og fangst. Samtidig står AKKC også bag DanFish International i Aalborg, som regnes blandt verdens største fiskerimesser.
Med den erfaring i ryggen skal ArcticExpo bygges op som en ny, stærk platform, hvor virksomheder, leverandører, fiskere, fangstfolk og beslutningstagere kan mødes.
Nuuk bliver nyt arktisk knudepunkt
ArcticExpo placeres i Nuuk, som både er Grønlands største by og et naturligt centrum for transport, handel og fiskeri.
Ifølge pressemeddelelsen har flere af de største aktører inden for fiskeri- og fangsterhvervet deres hovedsæde i Nuuk, og byen spiller i forvejen en central rolle i udviklingen af branchen.
Det understreges blandt andet af aktiviteten i Nuuk Havn. I 2023 havde havnen ifølge tallene:
- 143 anløb af havgående trawlere
- 141 anløb af containerskibe
- Dermed fremstår Nuuk som Grønlands strategiske indgangsport til både nationale og internationale markeder.
Borgmester: Fiskeri og fangst er en erhvervssøjle
Borgmester i Kommuneqarfik Sermersooq, Avaaraq Olsen, fremhæver i forbindelse med aftalen, at fiskeri og fangst er en af kommunens vigtigste erhvervssøjler.
Hun ser derfor ArcticExpo som en mulighed for at styrke branchens udvikling og skabe en platform, hvor aktører kan mødes på tværs af landegrænser.
Direktør: Skal tiltrække både lokale og globale aktører
Også AKKC’s direktør Nicolaj Holm peger på, at erfaringerne fra PolarExpo og DanFish International skal bruges til at løfte ArcticExpo til et internationalt niveau.
Ifølge AKKC skal messen blive et sted, hvor branchen kan udveksle viden, skabe nye partnerskaber og præsentere nye teknologier og produkter – samtidig med at Nuuk styrkes som centrum for innovation i den arktiske fiskeri- og fangstsektor.
Messen skal give Grønland et årligt brancheevent
Planen er, at ArcticExpo afholdes hvert andet år – men forskudt i forhold til PolarExpo i Ilulissat.
Det betyder, at Grønland fremover får en større messe med fokus på fiskeri og fangst hvert år, hvor de to arrangementer skiftes til at være værtsby.
ArcticExpo afholdes første gang i maj 2026.





















