info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Østersfiskeri i Limfjorden - RS arkivfoto

Femte generations fisker i nødråb til ministeren: »Uvisheden knækker os – gi’ os en afklaring nu!«

  • august 4, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 04/08/2026
  • kl. 12:00
  • Kilde: åbent brev
  • Kategori: Fiskeri, Økonomi, Politik
  • Tags: Limfjorden, Østers
  • Land: Dasnmark
Foto / Video: RS arkivfoto
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry

Åbent brev til Miljøministern af Anders Bonde Broberg Johansen 5. generations fisker!

Efter politiske beslutninger har lukket østersfiskeriet i Limfjorden, står Anders Bonde Broberg Johansen tilbage med en milliongæld og et liv sat på pause. I et åbent brev råber den femte generations fisker nu miljøminister Maria Reumert Gjerding op med et ønske om at få en afklaring på kompensationsspørgsmålet, så de berørte familiers fremtid ikke ødelægges af årelang usikkerhed.

Anders Bonde skriver sin overskrift »Et råb om hjælp – Mayday Mayday«:

Kære miljøminister, Maria Reumert Gjerding – Jeg håber inderligt, at du vil tage dig tid til at læse den vedhæftede beretning. Den beskriver min historie som femte generations fisker og de konsekvenser, de politiske beslutninger om østersfiskeriet i Limfjorden har haft for mig – både økonomisk og menneskeligt.
Jeg har fuld forståelse for nødvendigheden af at beskytte naturen og sikre et bæredygtigt havmiljø. Men når samfundet træffer beslutninger, der reelt gør det umuligt at fortsætte et erhverv, håber jeg også, at der følger et ansvar med, for de mennesker der bliver ramt. Det, jeg først og fremmest beder om, er en afklaring. Den langvarige usikkerhed om, hvorvidt der kommer en kompensationsordning for vores østersrettigheder, er blevet en tung byrde.
Det er utrolig hårdt menneskeligt at leve i en situation, hvor ens fremtid er sat på pause, og hvor man måned efter måned ikke ved, om man nogensinde får mulighed for at komme værdigt videre. Uvisheden slider på psyken, påvirker familien og gør det svært at planlægge et nyt liv, selv om man har accepteret, at fiskeriet ikke længere har en fremtid for én.
Jeg har kæmpet for at omstille mig. Jeg har uddannet mig, taget andet arbejde og gjort alt, hvad jeg har kunnet for at tage ansvar for min egen situation. Men gælden fra investeringerne i østersrettighederne består, og uden en afklaring hænger den fortsat som en skygge over min fremtid.
Derfor vil jeg bede dig om at medvirke til, at vi, der er blevet ramt, får et klart svar. Uanset udfaldet har vi brug for en afklaring, så vi kan komme videre. Ingen mennesker bør leve i årevis med en så stor usikkerhed om deres økonomi og fremtid. Jeg håber, du vil læse min historie og tage den med i dine overvejelser.
Bag sagen gemmer der sig mennesker, familier og generationers tilknytning til et erhverv, som nu er forsvundet. På forhånd tak for din tid.
Med venlig hilsen Anders Bonde Broberg Johansen 5. generations fisker! 

Nedenfor kan du læse Anders Bonde Broberg Johansen’s brev til Fiskeriordførerne

Kære fiskeriordfører

Den følgende mail er en livsberetning og et råb om hjælp…

Jeg håber, at du vil læse den med åbent sind og med blik for de mennesker og familier, der gennem generationer har båret fiskerikulturen videre i Danmark.

Jeg er 38 år, femte generation fiskerfamilie og uddannet fiskeskipper af 3. grad/kystskipper. Fra 2005-2018 fiskede jeg blåmuslinger og østers med mine brødre, hvor jeg arbejdede som dæksmand.

I 2018 tog jeg selv springet og blev selvstændig, investerede i min egen fremtid inden for fiskeriet:

  • Købte 4 FTA-østersrettigheder (Ostera edulis) i Limfjorden, værdi 1,6 mio. kr.
  • Køb af ældre fartøj, der matchede fiskeriets krav og tillod opretholdelse af rettigheder og aktivitetskrav mm, værdi 400.000 kr.
  • Jeg blev samtidigt medlem af Limfjordspuljen, ikke FSK (Foreningen for skånsomt Kystfiskeri).

Jeg havde erfaringerne, papirerne og vigtigst af alt troen på fiskeriet og min investering. I begyndelsen gik det godt. Jeg kombinerede mit eget fiskeri med arbejde hos andre fiskere og
økonomien hang sammen… Jeg kunne betale afdrag og renter. Men livet på havet er barskt – og I mit tilfælde har det været nådesløst.

Februar 2018: Jeg er tæt på at drukne i Kattegat, da fartøjet, jeg arbejder på, tager vand ind og synker. En nærliggende kutter redder os i sidste øjeblik. Allerede to dage senere tager jeg ud igen – for sådan er det i fiskeriet, og når du er selvstændig. Men jeg vil lyve, hvis jeg ikke fortæller at den traumatisk oplevelse stadig påvirker mig den dag i dag.

Februar 2019: Jeg brækker tre finger under arbejdet. Følelsen i de yderste led forsvinder. En uges tid senere er jeg igen på havet. Økonomien og investeringen kræver det!

Foråret 2020: Corona-nedlukningen rammer østersfiskeriet, der derfor lukkes. Indtægterne forsvinder. Det er begyndelsen på den økonomisk nedtur.

Efteråret 2020: Fiskeriet genoptages med forskellige sundhedsmæssige restriktioner.

November 2020: Uheldet er ude igen… Brækker højre arm fuldstændigt, da jeg bliver ramt af en østersskraber. Kan ikke udfører arbejdet, og er ude af det praktiske arbejde i over et halvt år, da sundhedsvæsnet i første omgang ikke vil sætte min arm sammen. Jeg må derfor bede andre fisker om hjælp til mit fiskeri, hvilket tærer på den i forvejen nedadgående økonomi og ikke mindst min psyke.

Fra 2020 til 2022:  Viser DTU’s bestandsvurderinger, at østersbestanden i Limfjorden er lav. Derfor reduceres kvoterne markant – hvilket jeg som fisker fuldt ud forstår. Vi må passe på naturen, det er i alles interesse. Det økonomiske pres bliver dog stadigt større.

Fra 2022 til 2025:  Bliver fiskeriet helt lukket pga. Bonamia-parasitten i limfjordsøstersen. Det betyder ikke bare tab af indtjening – men stigende gæld, psykisk pres og en følelse af at kæmpe forgæves mod kræfter, jeg ikke kan kontrollere.

I 2022: Forsøger jeg at finde nyt fodfæste. Jeg uddanner mig som færgenavigatør og sejler småfærger i hele landet, så økonomien kan hænge sammen. Jeg sælger mit fartøj og overfører rettighederne til en jolle – bare for at holde udgifterne til forsikringer, vedligehold, afgifter m.fl. nede. Siden hen er jeg begyndt at uddanne mig til maskinmester, da jeg ikke ser noget håb for mit fiskeri, og derfor må omstille mig igen igen.

Sommer 2025: Dødsstødet kommer med trawlforbuddet pr. 1. juli 2025. Forbuddet lukker reelt ned for østersfiskeriet i Limfjorden – i de historiske fiskeområder, hvor det ellers har væretmuligt at skabe sig en levevej. Der er ikke længere nogen realistisk udsigt til fiskeri. Det betyder:

  • Jeg kan ikke længere leve af mit erhverv
  • Jeg kan ikke afdrage min gæld
  • Jeg har intet håb om at vende tilbage

Kære ordfører – jeg skriver dette som et sidste håb og et råb om hjælp. Jeg er ikke blot fisker. Jeg er et menneske, der har gjort alt, hvad jeg kunne. Jeg har rejst mig igen og igen – men nu kan jeg ikke mere. Derfor beder jeg ydmygt om kompensation for mine østersrettigheder, så jeg kan komme værdigt ud af et erhverv, jeg har elsket – og som har været en del af min families liv i fem generationer.

Jeg skriver dette med tungt hjerte. Jeg tror ikke længere på en fremtid i fiskeriet. Men jeg håber, du som fiskeriordfører vil se min og andres virkelighed og tage ansvar for, at vi ikke efterlades i stilhed og økonomisk ruin.

Med venlig hilsen Anders Bonde Selvstændig fisker – 5. generation.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedRødkløverregeringen bringer fundamentet under Mors’ udvikling i fare
Næste nyhedVattenfall Vindkraft A/S skal bygge havvindmølleparker i Nordsøen og KattegatNæste
IWS Stigsnæs

Miljøstyrelsen dokumenterer forurening – men giver samtidig tilladelse til mere udledning

havvindmølleparken Nordsøen Midt - Vattenfall

Vattenfall Vindkraft A/S skal bygge havvindmølleparker i Nordsøen og Kattegat

Foto: Blåmuslinger - FiskerForum.dk

Rødkløverregeringen bringer fundamentet under Mors’ udvikling i fare

danske fødevarer - fiskerforumdk

Stop mobningen af vores fødevareerhverv: Det handler om stolthed, fødevaresikkerhed og sund fornuft

ANNONCER

Cosmos Trawl
SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 20026 -

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 20026 -

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik