Efter et år med store ændringer og underskud er Amanda Seafood’s nu klar til at tage kampen op i et hårdt marked. Selskabet, der står bag kendte mærker som Glyngøre, Bornholms og Amanda, har ryddet op i forretningen og justeret strategien for at vende underskud til overskud.
Den nordjyske fiskekoncern er ejet af norske Insula, og det seneste år er der sket store forandringer: Fabrikken i Hvide Sande er blevet lagt ind under søsterselskabet First Seafood, og flere aktiviteter er lukket ned, fordi de ikke levede op til forventningerne.
Til fødevarewatch forklarer, direktør Jesper Kold Sørensen, »Vi har prioriteret benhårdt og lukket aktiviteter, der ikke gav værdi. Nu fokuserer vi på det, vi er bedst til«.
Fokus på kendte mærker og bedre brug af data
Amanda Seafood’s vil nu satse endnu mere på sine stærke mærker – især Glyngøre, som sidste år satte salgsrekord med en vækst på 20 procent.
Samtidig vil selskabet blive skarpere på at forstå forbrugerne. Derfor investeres der nu mere i data og forbruger-indsigter for at ramme plet i butikkerne.
»Vi skal blive bedre til at forstå, hvad folk vil have og hvornår. Det handler om timing og at være et skridt foran,« forklarer Jesper Kold Sørensen.
Økonomisk nedtur i 2024
Det seneste regnskab viser, at omsætningen faldt med godt 25 mio. kr. til DKK 423,4 mio. kr., og resultatet endte i et minus på – 8,9 mio. kr. mod et plus på 2,7 mio. kr. året før. Det skyldes blandt andet prisfølsomme kunder og en hård inflation.
»Hæver vi prisen bare en smule, falder salget hurtigt. Det er et følsomt marked,« siger direktøren. Koncernens resultatopgørelse for 2024 udviser et driftsresultat (EBIT) på DKK 4,0 mio., koncernens balance pr. 31 december 2024 udviser en egenkapital på DKK 21,0 mio. Koncernens soliditetsgrad er 10,3%.
Nye produkter – når tiden er moden
Der er allerede idéer og produkter klar i kulissen. Men med et presset marked og stort fokus på pris blandt forbrugerne, venter Amanda Seafoods på det rigtige øjeblik at rulle nyhederne ud.
»Vi har en række nye produkter i pipelinen. Vi ved, hvor vi gerne vil hen, men markedet skal være klar – hvis ikke i dag, så i morgen,« siger Jesper Kold Sørensen.




















