info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Den norske regering har besluttet at sætte to russiske fiskeriselskaber, Norebo JSC og Murman Seafood, på sanktionslisten. Med denne beslutning tilslutter Norge sig de sanktioner, som EU vedtog den 20. maj – ligesom Norge tidligere har fulgt EU’s andre sanktioner mod Rusland. foto: FiskerForum.com

Norge følger EU og Danmark og sanktionerer russiske fiskeriselskaber

  • juli 10, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 10/07/2025
  • kl. 11:48
  • Kilde: FiskerForum.com, Regjeringen.no
  • Kategori: Forvaltning, Politik
  • Tags: Rusland, sanktioner
  • Land: Danmark, EU, Norge
Foto / Video: FiskerForum.com
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry
Scottish Skipper-Expo 2026

Den norske regering har besluttet at sætte to russiske fiskeriselskaber, Norebo JSC og Murman Seafood, på sanktionslisten. Med denne beslutning tilslutter Norge sig de sanktioner, som EU vedtog den 20. maj – ligesom Norge tidligere har fulgt EU’s andre sanktioner mod Rusland.

Det skriver Regjeringen.no

EU’s hybride sanktionsregime

EU vedtog den 20. maj nye navne på sanktionslisten som led i sine restriktive foranstaltninger mod Ruslands destabiliserende aktiviteter – også kaldet hybride sanktionsregime, (red. En kombination af forskellige typer sanktioner — økonomiske, diplomatiske, juridiske og militære). Dette sanktionssystem blev etableret i oktober 2024 med fokus på russiske hybridaktiviteter rettet mod EU, internationale organisationer eller tredjelande. Målet med regimet er at begrænse Ruslands handlefrihed ved at modgå aggressive hybridkampagner mod allierede – såsom sabotage, kabelafskæringer, cyberangreb, desinformation og forsøg på at undergrave demokratiske værdier.

I EU’s sanktionsregime mod Rusland:

  • Økonomiske sanktioner: mod banker, olieeksport, fødevareteknologi.
  • Individuelle sanktioner: mod russiske forretningsfolk og embedsmænd.
  • Tiltag mod spionage og sabotage: fx udvisning af diplomater og forbud mod selskaber som Norebo og Murman Seafood, da de kobles til statssponsoreret overvågning.
  • Samtidig fører EU desinformationsbekæmpelse og cybersikkerhedsforanstaltninger – hvilket gør det til et “hybridt” regime.

Fra norsk side udtaler den norske udenrigsminister Espen Barth Eide. »Vi har for nylig set stadigt mere aggressive russiske hybridkampagner mod allierede nationer. Denne tendens forventes at fortsætte. Som grundlag for sanktionslisten henviser EU til, at de to fiskeriselskaber Norebo JSC og Murman Seafood er en del af en russisk, statssponsoreret overvågnings- og efterretningsaktivitet rettet mod kritisk undervandsinfrastruktur i norske og allierede havområder. Sådanne aktiviteter kan bane vej for fremtidige sabotageaktioner og true væsentlige norske sikkerhedsinteresser,« siger den norske udenrigsminister.

Han understreger, at sanktioner er et af de vigtigste redskaber, det internationale samfund har til at reagere på Ruslands overtrædelser af folkeretten og til at begrænse Ruslands handlefrihed. Derfor er det vigtigt at stå sammen med EU og andre allierede for at sikre, at sanktionerne er stærke og effektive.

Tiltaget ligger også i tråd med Norges nationale sikkerhedsstrategi, som lægger vægt på at styrke landets evne til at beskytte og genoprette kritisk infrastruktur på kontinentalsoklen i tæt samarbejde med allierede.

Norske myndigheder – herunder Forsvaret, Efterretningstjenesten og Politiets sikkerhedstjeneste (PST) – arbejder løbende for at forhindre og afskrække spionage og sabotageforsøg.

Sanktionsregimet er implementeret i norsk lovgivning gennem bekendtgørelse af 14. marts 2025 om »restriktive foranstaltninger« i lyset af Ruslands destabiliserende aktiviteter. Den er ligeledes indført i dansk lovgivning gennem lovændring L205 om »Restriktive foranstaltninger«, der trådte i kraft i april 2025.

Opførelsen af de to fiskeriselskaber på sanktionslisten indebærer, at deres midler og aktiver skal indefryses – uanset om de ejes, kontrolleres eller administreres af selskaberne – og det er forbudt at stille midler eller økonomiske ressourcer til rådighed for dem.

Fartøjer fra de to selskaber vil miste adgang til norske havne og farvande. De vil heller ikke kunne få fiskeritilladelser i den norske økonomiske zone. Disse tiltag vil blive indført i norsk lovgivning hurtigst muligt.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedVónin’s fuldt kontrollerbare trawldøre sikre præcision og brændstofbesparelser
Næste nyhedMinister: Det er stadig ulovligt at sælge fisk fra forurenede områderNæste
Nye tal fra Havforskningsinstituttet afslører en dyster status for havet: Trusselsniveauet for tangskove og ålegræsenge er højere end nogensinde. Selvom de blå skove er afgørende for fiskebestandenes overlevelse og havets balance, mangler der stadig målrettet politisk handling og beskyttelse, før det er for sent. foto: Erling Svensen Hi.no

Havets alarmklokker ringer: Vitale opvækstområder i den »blå skov« i Nordsøen og Skagerrak svinder ind

Nye forskningsresultater viser, at stigende CO2-niveauer gør landbrugsafgrøder fattigere på vigtige næringsstoffer. Det skyldes, at planterne i et CO2-rigt miljø prioriterer lynhurtig dannelse af kulhydrater frem for optag af essentielle mineraler som zink og jern. foto: FiskerForum.dk

Når planterne mister kraften, bliver det blå protein afgørende

Et voldsomt sammenstød mellem servicefartøjet **Multi Power** og passagerbåden **Frøyfart** skabte fredag dramatik i havnen på Frøya. Den norske ø i Trøndelag er et globalt knudepunkt for havbrug, men fredag var det en alvorlig lækage og frygt for forlis, der stjal billedet i det vigtige fiskeriområde. snapshot iLaks.no

Norge: Service-fiskefartøj rammer Passagerbåd i havnen

akvakultur - EUC Nordvest

EUC Nordvest lancerer ny akvakulturuddannelse med maritim profil

ANNONCER

SIMRAD SY50 FiskerForum
Atlantic Shipping
Cosmos Trawl
Vonin - We make the ocean more profitable

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik