info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
spildevand - arkivfoto

»Skal vi ikke gøre dét der er bedst for vores fælles hav-miljø«

  • november 8, 2024
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 08/11/2024
  • kl. 13:39
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Miljø, Politik
  • Tags: forurening, fosfor, kvælstof, Rensningsanlæg
  • Land: Danmark
Foto / Video: Arkivfoto
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry
Scottish Skipper-Expo 2026

Som en del af indsatsen, for at få mere liv i de danske farvande, blev parterne i den grønne trepart enige om, at fokusere på også at reducere spildevands-udledningen fra industrien og kommunernes rensningsanlæg.

Nu viser et notat, at regeringen planlægger at bruge løsningen som en måde at lette landbrugets kvælstofkrav. En forsker vurderer, at dette vil blive en dyr løsning.

Ifølge Altinget er regeringens plan blandt andet at stille strengere krav til rensningsanlæggenes udledning af fosfor, som skader miljøet endnu mere end kvælstof, i områder med særligt følsomme fjorde. På den måde kan behovet for at reducere kvælstofudledningen blive mindre.

(Red. forklaring – En reduktion af fosforudledninger til havmiljøet vil kunne mindske behovet for at reducere kvælstofudledninger fra landbruget, fordi fosfor og kvælstof begge er næringsstoffer, der kan fremme algevækst i havene. Når fosformængden i vandet reduceres, vil det give mindre næring til algerne, som ellers kan bruge begge næringsstoffer til at vokse. Hvis fosfor er mindre til stede, vil det reducere den negative effekt af kvælstof, som stadig kan være til stede i vandet. På den måde vil en forbedring af fosforrensningen hjælpe med at holde balancen i havmiljøet og gøre det lettere at håndtere kvælstofudledninger.)

Eksperter advarer dog om, at den korte tidsramme gør opgaven meget svær. Hvis der skal bygges nye anlæg, kan det ikke nås inden 2027 med de normale planlægningsprocesser. Det er ikke kun byggearbejdet og tilpasningen af kloaksystemet, der tager tid, men også at få de nødvendige tilladelser.

Læs Altingets Energi og Forsyning, artikel: »Regeringen vil tage dyrt redskab i brug for at genskabe liv i danske farvande. Til gengæld kan landbruget slippe billigere, viser lækket notat«

Kommunerne står derfor overfor et stort pres for at forbedre deres spildevandsrensning, men mange er skeptiske over for, om det kan nås inden fristen i 2027.

Dette skyldes både økonomiske og praktiske udfordringer, som flere kommuner peger på som grund til forsinkelser. Der er en opfattelse af, at mens en mere effektiv rensning af spildevand, især i forhold til at reducere fosforudledning, kan skåne miljøet, ender en stor del af udgiften hos skatteborgerne. Samtidig kan det betyde, at landbruget slipper billigere, idet forbedret spildevandsrensning kan reducere deres ansvar for vandmiljøet.

Det bekræftes af Brian H Jacobsen, der er seniorforsker ved IFO ved Københavns Universitet, der ligeud siger til Altinget.dk: »Generelt er spildevandsrensning dyrere for samfundsøkonomien end andre kvælstoftiltag i eksempelvis landbruget.«

Der er en opfattelse af, at mens en mere effektiv rensning af spildevand, især i forhold til at reducere fosforudledning, kan skåne miljøet, ender en stor del af udgiften hos skatteborgerne.  arkivfoto

Kommunernes udfordringer og fosforproblematikken
Flere kommuner argumenterer, at de står over for logistiske og finansielle begrænsninger, som gør det svært at opgradere deres renseanlæg i tilstrækkelig grad inden for de kommende få år. De nødvendige opgraderinger for at håndtere fosforudledningen kræver både store investeringer og planlægning, hvilket kan være svært at implementere hurtigt. Fosfor, som er en af de største syndere for vandmiljøet, kræver særlige processer at fjerne fra spildevandet, og det stiller store krav til kommunernes nuværende anlæg og ressourcer.

Hvorfor kommunerne tøver med større indsatser
Kommunerne er ofte bekymrede for, at disse omkostninger ender hos skatteyderne, hvilket kan være svært at retfærdiggøre i et allerede presset kommunebudget. Desuden kan landbruget have økonomisk fordel af, at en større del af ansvaret for vandrensning flyttes til offentlige renseanlæg, frem for pålæggelser direkte på landbrugets udledning.

En grund til, at kommunerne ikke er nemme at overtale til større indsatser, kan være, at spildevandsproblematikken opleves som en delt opgave mellem landbrug og offentlige instanser. Hvis kommunerne får pålagt flere krav til at håndtere fosfor og andre forureningskilder i spildevandet, kan det ses som et pres, der reelt flytter omkostningerne fra landbrug til skatteydere.

En mere afbalanceret løsning kunne være at finde alternative måder, hvor både kommuner og landbrug arbejder aktivt og økonomisk ligeværdigt mod miljømålene – i stedet for at det er én af parterne der alene skal finansiere denne indsats.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFærøernes svære valg – skal Ruslandsaftalen fornys?
Næste nyhedIltsvindet i danske farvande er nu historisk højtNæste
Når Island til august skal stemme om EU-forhandlinger, følger dansk fiskeri spændt med fra sidelinjen. EU-toppen lover nemlig nu »fleksibilitet« for at lokke islændingene – men erfaringerne fra Brexit skræmmer de danske fiskere: Ender de danske kvoter som byttepenge i Bruxelles? foto: wikip

EU vifter med fiskeri-gulerod til Island: Skal danske fiskere betale regningen?

kæmpe spøgelsesgarn bjærget ved Reersø - foto: Landbrugs og Fiskeristyrelsen

Fiskerikontrollen fjerner kæmpe spøgelsesgarn ved Reersø

xI sidste uge har det været en særdeles travl uge, især for modtageanlæggene i Fuglafjørður. Her har flåden leveret massive mængder til blandt andet Havsbrún og Pelagos - foto: Kiran J

Færøerne: Havets »grå guld« skaber travlhed i de færøske fjorde

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri kører i de kommende måneder en kontrolkampagne hos landets fiskehandlere, engrosvirksomheder og supermarkeder, der skal sikre, at fiskeprodukterne er mærket korrekt, så forbrugerne har de nødvendige oplysninger. foto: lfst

Fiskehandleren og fiskebilen får kontrol

ANNONCER

Atlantic Shipping
SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik