info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Center undersøger mulighed for liv omkring olieboreplatforme i Nordsøen. foto: dtu

Center undersøger mulighed for liv omkring olieboreplatforme i Nordsøen

  • januar 10, 2022
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 10/01/2022
  • kl. 14:19
  • Kategori: Fiskeri, Miljø
  • Tags: Nordsøen, olie, rev
  • Land: Danmark
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Det er et nyt 3-årigt projekt på DTU Aqua med særligt fokus på torsk, der nu er sat i søen. Projektet er finansieret af DHRTC (Danish Hydrocarbon Research and Technology Centre), der er et forskningscenter med en central rolle indenfor energiomstillingen.

Senior-forsker Jon C. Svendsen fra DHRTC siger i en kommentar til projektet, med at genanvende gamle olieplatforme som »vrag /stenrev« i Nordsøen. »Vi ved, torsk elsker stenrev, skibsvrag og lignende – derfor er der gode muligheder for, at torsk trives ved fundamenterne af de gamle olieplatforme.«

Jon C. Svendsen forklarer videre, at der på havbunden i Nordsøen står en række store stålkonstruktioner. Det er fundamenterne til olieboreplatforme, som der er 67 af i den danske sektor af Nordsøen.

Nogle platforme anvendes fortsat, andre er ikke længere aktive. Men én ting har de til fælles, fortæller Jon C. Svendsen – Om godt 30 år skal alle olieplatforme være ophørt med at producerer, for dér udløber tilladelsen til at udvinde olie i Nordsøen. 

Hvad skal der ske med disse olie- produktionsplatforme
Ifølge international lovgivning og OSPAR-konventionen af 1992, skal ting der er placeret i havet fjernes igen, når de ikke længere bruges.

Men undersøgelser har vist, at mange olie- og produktions-platforme har stået på havbunden siden 1970’erne, og derfor er de formodentligt blevet til en integreret del af økosystemet i Nordsøen. Det skyldes, at en masse organismer, som tang og muslinger, med stor sandsynlighed har fæstnet sig til fundamentet, hvorefter fisk er rykket ind og dermed skabt et kunstig rev.

Noget som seniorforsker Jon C. Svendsen påpeger, kan have skabt et betydeligt værn for de mindre fisk, mod Nordsøens større rovfisk. »Vi har grund til at tro, at et rigt havmiljø har udviklet sig omkring de gamle fundamenter. Eksempelvis har forskere for nylig fundet marsvin ved fundamenterne. Samtidig tyder udenlandske undersøgelser på, at de gamle fundamenter kan være særdeles produktive med gode bestande af bl.a. fisk. Men vi mangler konkret viden på dette område, for de danske, siger Jon C. Svendsen fra DHRTC.

Det kan ligefrem være en oase for torsk
Den manglende viden om livet omkring platformene skal et nyt 3-årigt forskningsprojekt nu råde bod på. Seniorforsker Jon C. Svendsen er DTU Aquas mand bag projektet, og sammen med ph.d.-studerende Bruno Ibanez-Erquiaga skal han undersøge og dokumentere forekomster af fisk omkring fundamenter i Nordsøen.

Særligt én fisk er allerede i forskernes søgelys og det er torsken. »Torsken har det svært i Nordsøen og bestanden vurderes langt under, hvad den var i 1980´erne. Det samme gælder for torskeynglen. Den mangler simpelthen mange steder. Hvilket tyder på, at vi skal beskytte de tilbageværende levesteder.

»Vi ved, at torsk elsker stenrev, skibsvrag og lignende gemmesteder. De steder minder nok meget om platformfundamenterne. Derfor er der gode muligheder for, at torsk trives ved fundamenterne,« siger seniorforskeren fra DTU og uddyber videre, »Forestil dig en sandbund ved stranden – hvor skal en lille torsk gemme sig, hvis den bliver jaget af et rovdyr? Det samme oplever torsk på havbunden af Nordsøen, der i dag er domineret af sand- og grusbund mange steder. En torsk kan ikke grave sig ned i havbunden og gemme sig, som en fladfisk kan. Her kan platformfundamenterne fungere som en slags oase midt i Nordsøen, hvor der sandsynligvis er både skjulesteder og et godt fødegrundlag for torsk.«

Ifølge lovgivningen er torsk og andre fisk allerede godt beskyttet imod fiskeri i en 500 meters zone rundt omkring platformene. Det kan gøre ifølge DTU forskeren, gøre fundamenterne endnu vigtigere levesteder for mange fiskearter.

I arbejdet med at tilvejebringe de data kan Jon C. Svendsen og Bruno Ibanez-Erquiaga se frem til et yderst krævende job. Forskningsprojektet omkring fundamenterne i Nordsøen bliver både teknisk og logistisk krævende. 

Du kan læse mere om projektet her på DTU »Pensionerede platforme kan være havets oaser

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFolketingets Corona-støttepakke giver fiskerne 2 mio kr i lærlinge-refusion
Næste nyhedMidlertidig lukning af et område i Skagerrak, jf. RTC prøve nr. DK2202Næste
Når Island til august skal stemme om EU-forhandlinger, følger dansk fiskeri spændt med fra sidelinjen. EU-toppen lover nemlig nu »fleksibilitet« for at lokke islændingene – men erfaringerne fra Brexit skræmmer de danske fiskere: Ender de danske kvoter som byttepenge i Bruxelles? foto: wikip

EU vifter med fiskeri-gulerod til Island: Skal danske fiskere betale regningen?

kæmpe spøgelsesgarn bjærget ved Reersø - foto: Landbrugs og Fiskeristyrelsen

Fiskerikontrollen fjerner kæmpe spøgelsesgarn ved Reersø

xI sidste uge har det været en særdeles travl uge, især for modtageanlæggene i Fuglafjørður. Her har flåden leveret massive mængder til blandt andet Havsbrún og Pelagos - foto: Kiran J

Færøerne: Havets »grå guld« skaber travlhed i de færøske fjorde

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri kører i de kommende måneder en kontrolkampagne hos landets fiskehandlere, engrosvirksomheder og supermarkeder, der skal sikre, at fiskeprodukterne er mærket korrekt, så forbrugerne har de nødvendige oplysninger. foto: lfst

Fiskehandleren og fiskebilen får kontrol

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik