info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
læsø jomfruhummer og fiskeindustrien

Prehn og embedsmænd kom til Læsø for at diskutere kamera-overvågning

  • august 24, 2021
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 24/08/2021
  • kl. 12:00
  • Kilde: Nordjyske.dk
  • Kategori: Fiskeri
  • Tags: Jomfruhummer, Kattegat, Læsø
  • Land: Danmark
Foto / Video: Læsø Fiskeindustri
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Trods store smil og et fantastisk godt vejr på Læsø fredag, kunne det alligevel ikke modsvare de mørke skyer som trækker op om Kattegat-fiskerne, når talen falder på tvungen kameraovervågning.

Modsat var Kattegat-fiskerne også godt klædt på til mødet, hvor ministeren og hans embedsfolk blev taget vel imod af en større delegation fra fiskeriets organisation og fiskerierhvervet på øen. Her var Svend-Erik Andersen formanden for DFPO og direktør Kenn Skau Fischer DFPO samt chefkonsulent Jacob Handrup DFPO, med Thomas Christiansen der er formand for Læsø Fiskeriforening samt Gregers Jacobsen der er bestyrelsesformand i Læsø Fiskeindustri og virksomhedens direktør, Lasse Dahl Pedersen mødt op, som et stærkt modstykke til styrken fra Christiansborg.


Ved dette, »slaget om Læsø’s jomfruhummer og modstanden mod den tvungne kameraovervågning«, kunne formanden for DFPO Svend-Erik Andersen mønstre 26.643 underskrifter, som alle taler lodret imod Regeringens og Rasmus Prehn’s planer om video-overvågning af hummerfiskeriet i Kattegat.


Trods frivillige’s forsøg med kamera ombord på udvalgte kuttere, så er modstanden mod den tvungne kameraovervågning fortsat massiv og nådesløs og absolut ikke blevet mindre. Jomfruhummer-fiskerne er fortsat indædte modstandere af denne overvågning og kontrol af fiskernes arbejde. Trods alle forsøg på, at glatte ud og give det indtryk af, at det kun er jomfruhummerne samt fisken der skal overvåges.

Nordjyske.dk skriver videre om mødet på A/S Læsø Fiskeindustri i Østerby, at Gregers Jacobsen, der selv er hummerfisker og formand for Læsø fiskeindustri samt frivillig med kamera ombord på sin kutter, kunne forklarer ministeren om dagligdagen og arbejdsgangen ombord, som i dag bliver overvåget af 5 kameraer.

Et scenarie, som fiskerne har været i oprør over siden slutningen af 2019, da tidligere fiskeriminister Mogens Jensen (S) med regeringen i ryggen varslede kameraovervågning på fiskefartøjer i Kattegat fra 2021, for at beskytte en faldende torskebestand. Et påbud der i høj grad var rettet mod fiskerne i jomfruhummer-fiskeriet og deres bifangst af torsk. Dermed blev Læsø-fiskernes »frihed i fiskeriet« samt levevej og indtjening sat under pres, da påskuddet for denne overvågning, var hensynet til torske-bestanden i området.

Men Hummerfiskerne er stort set ligeglade med torsken, der anslås at udgøre mindre end én procent af de samlede fangster i Kattegat. Fiskerne så hellere at man havde totalfredet torsken, for så kunne man nænsomt gen-udsætte den, og ikke som i dag, hvor alt skal ilandbringes, selv småtorsk, i henhold til landingsforpligtelsen, til stor frustration for fiskerne, der på den måde skal tælle selv minimale mængder af mindre torsk med i kvoteregnskabet for bifangst.


Kameraforsøget med enkelte frivillige hummerfiskere, skal nu evalueres i den kommende tid og det var blandt andet i den anledning at fiskeriminister Rasmus Prehn og hans embedsmænd, var på besøg på Østerby Havn på Læsø.


Men tvivlen nager og spørgsmålet sniger sig da også ind. For hvad tænker den socialdemokratiske Regering, der har lagt sig stålfast op ad den tidligere fiskeriminister Mogens Jensen’s forslag om tvungen kameraovervågning af Kattegat-fiskerne, hvad vil dette møde på en helt almindelig fredag på Læsø, kunne bibringe af ændringer. Eller har besøget i fredags på den grønne Kattegat ø, alligevel flyttet den nuværende fiskeriminister Rasmus Prehn så meget, at han kan se fornuften i, at spille med fiskerne i spørgsmålet om overvågningen og istedet finde en anden løsning på torske-problematikken i Kattegat. En problematik som iøvrigt af Hollandske forskere, ikke anses som overfiskeri af torsken, men mere som et klimamæssigt problem, da vandtemperaturen er steget så meget, at torsken simpelthen søger væk.

Denne video-kontrol af fiskerne og deres fangster, burde ved denne tvungne kameraovervågning, som et minimum udløse en form for lempelse til fiskeriet. Eksempelvis kunne man fjerne landingsforpligtelsen, hvis man har kamera ombord. For nu kan man jo se hvad der bliver fanget og taklet ombord (overskydende undermåler og små fisk bør derfor igen kunne genudsættes som i de gode gamle dage). Meldepligten ved ankomst til havn, kunne man også fjerne, for nu ved man jo hvad fiskerne har ombord og hvilke arter de har med ind. Samtidig kunne man reducere eller helt fjerne fiskerikontrollens antal besøg ombord på fiskefartøjerne (onshore og offshore) og nu man er igang, kunne regelsættet også forenkles, så menigmand og fisker også kan forstå hvad bureaukraterne i EU og Fiskeristyrelsen sender ud. Dette burde Fiskeriministeren have bragt på bordet, under mødet på Læsø, hvis han blot vil have en mikroskopisk chance for at få bare nogle få fiskerne over som tilhængere af kamera ombord.

Et er sikkert, der skal findes en løsning, som gerne skal tilfredsstille begge parter i sagen og med dette mener fiskeriministeren, at det ikke kun er her i landet man skal finde en løsning, men for hele EU og dermed har han spillet bolden videre, så den tvungne kameraovervågning istedet kan blive et »projekt« som på et tidspunkt lander på fiskernes bord, som et krav fra EU’s side og hvor yderligere protester derfor ikke nytter. Så har Fiskeriministeren fået det som han og Regeringen vil have det – en yderligere kontrol af et erhverv, der ikke har de rød/grønnes interesse, og som derfor langsomt kan lukkes ned, med skærpede regler, lukkeperioder, fredningsområder, havvindmølleparker offshore, råstofindvinding og en havplan for alle andre end fiskerne samt meget meget mere.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFiskeristyrelsen: Servicevindue og nedetid onsdag d. 25. august 2021
Næste nyhedDN opfordrer: Beskyt 30 procent af havet nuNæste
Akvakultur leverer i dag knap 60 % af verdens fisk og skaldyr, og sektoren rummer et gigantisk potentiale. Ifølge Verdensbankens nyeste rapport, '[Harnessing the Waters: A Trillion Dollar Investment Opportunity in Sustainable Aquaculture](https://documents1.worldbank.org/curated/en/099062325120031041/pdf/P175786-db3d7dea-5971-4c3c-9f12-1cf892450594.pdf)', kan sektoren skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. foto: Harnesing the waters

Verdensbanken: Akvakultur er fremtidens klimavenlige proteinbombe

Når Island til august skal stemme om EU-forhandlinger, følger dansk fiskeri spændt med fra sidelinjen. EU-toppen lover nemlig nu »fleksibilitet« for at lokke islændingene – men erfaringerne fra Brexit skræmmer de danske fiskere: Ender de danske kvoter som byttepenge i Bruxelles? foto: wikip

EU vifter med fiskeri-gulerod til Island: Skal danske fiskere betale regningen?

kæmpe spøgelsesgarn bjærget ved Reersø - foto: Landbrugs og Fiskeristyrelsen

Fiskerikontrollen fjerner kæmpe spøgelsesgarn ved Reersø

xI sidste uge har det været en særdeles travl uge, især for modtageanlæggene i Fuglafjørður. Her har flåden leveret massive mængder til blandt andet Havsbrún og Pelagos - foto: Kiran J

Færøerne: Havets »grå guld« skaber travlhed i de færøske fjorde

ANNONCER

Vonin - We make the ocean more profitable
SIMRAD SY50 FiskerForum
Atlantic Shipping

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik