info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Hvordan kan det være, at danske landmænd mødes med stadig skrappere krav til kvælstofudledning, mens kommunale rensningsanlæg og deres massive overløb af urenset spildevand slipper fuldstændig fri? Det spørgsmål har foreningen No Farmers – No Food – No Future (NoFFF), for nyligt stillet fødevareminister Jacob Jensen (V) foto: min

Rent vandmiljø – men har vi fokus på de forkerte?

  • juni 1, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 01/06/2025
  • kl. 10:00
  • Kategori: Miljø, Politik
  • Tags: kvælstof, medicin, PFAS, Rensningsanlæg
  • Land: Danmark
Foto / Video: min
  • Scottish Skipper-Expo 2026
  • Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
  • Polar Expo 2026

ANNONCER

Hvordan kan det være, at danske landmænd mødes med stadig skrappere krav til kvælstofudledning, mens kommunale rensningsanlæg og deres massive overløb af urenset spildevand slipper fuldstændig fri? Det spørgsmål har foreningen No Farmers – No Food – No Future (NoFFF), for nyligt stillet fødevareminister Jacob Jensen (V) og samtidig havde foreningen . grafer og fakta med i bagagen samt mange spørgsmål der afslører et uhyggeligt paradoks i Danmarks miljøpolitik.

For mens landbruget afkræves præcise reduktioner og trues af tvangslukninger, kan kommunerne frit udlede urenset spildevand – ovenikøbet uden at betale afgift, som ellers opkræves på renset og lovligt udledt spildevand.

Ifølge officielle tal er omkring to tredjedele af alle overløb ulovlige, og samtidig afgiftsfrie. Det betyder, at kloakvand fra byer og industri udledes direkte i vandmiljøet – med stor fortjeneste. Hvem tager ansvar for dét?

EU kræver medicinrensning – er ikke med i den nye DK-vandplaner
Den 5. november 2024 blev EU’s reviderede byspildevands-direktiv endeligt vedtaget – Et krav der skal fjerne størstedelen af medicin-, hormon- og miljøfremmede stoffer – skal således være implementeret senest i 2033. Alligevel glimrer dette krav med sit fravær i de danske vandplaner. Hvorfor?

Et andet spørgsmål til fødevareministeren Jacob Jensen (V): Hvorfor skal Danmark være foregangsland på klima og CO2, men tillader, at vores spildevand fortsat forurener fjorde og åer med kemikalier og hormonrester? Hvis landbruget skal løfte sit ansvar, må det øvrige samfund vel også gøre det.

Du kan læse hele Miljøministeriets »Vandområdeplaner« her

Faktabox: Nye EU-krav til danske renseanlæg

EU har revideret byspildevands-direktivet og indført krav om et 4. rensetrin på større renseanlæg. Formålet er at fjerne svært nedbrydelige forurenende stoffer som medicinrester og PFAS.

Tidsplan og omfang:

  • Anlæg større end 150.000 PE: Skal have 4. rensetrin senest i 2033
  • Rensningen skal fjerne min. 80 % af 6 ud af 12 udvalgte stoffer
  • Senere udvides kravet til anlæg større end 10.000 PE (ca. 160 anlæg i Danmark)

Krav til renseanlæggene:

  • Avanceret teknologi: Ozonering, aktivt kul m.m.
  • Energihensyn: Det nye trin er energitungt og kræver optimering
  • Pladsproblemer: Udfordringer for anlæg i tætte byområder
  • Dokumentation: Løbende måling og rapportering af rensningseffektivitet
  • Lokal tilpasning: Spildevandets sammensætning varierer geografisk

EUs Byspildevands-direktiv

Et grelt eksempel findes ved Knudedyb ud for Fanø
I Ribe meldes om ca. 150.000 tons udledninger af urenset spildevand (red. bemærke, at overløb ofte sker under kraftig nedbør, hvor kloaksystemerne ikke kan håndtere den øgede vandmængde, hvilket resulterer i udledning af urenset spildevand til vandmiljøet. Disse udledninger kan indeholde næringsstoffer, medicinrester og andre miljøfarlige stoffer, som påvirker vandkvaliteten negativt.) Men landbruget skal skære 80 procent på deres kvælstofudledninger.

Her kræves det, at landbruget i oplandet ned til Ribe Å reducerer sin kvælstofudledning med op til 80 procent. Men Ribes Renseanlæg og 15 overløbs-bygværker, årligt udleder omkring 150.000 tons urenset spildevand direkte i åen – de går fri. Ingen krav. Ingen afgift.

Men hvad nytter det at »knække« landbruget, hvis man samtidig ignorerer de langt mere giftige og omfattende udledninger fra byernes kloaksystemer?

Medier og politikere: Få nu hele billedet med
Senest har en chefredaktør hængt hele landbruget ud som hovedsynderen bag en »død Vejle Fjord«. Men virkeligheden er dog ikke helt så enkel. Især når man glemmer de mange andre presfaktorer på vandmiljøet, såsom; trafik, by-udledning, spildevand, regnvands-bassiner samt kloak-overløb m.m. – løser man ikke problemerne, man flytter dem bare.

Landbruget hælder ikke bare kvælstof i åer og fjorde Tværtimod tilpasser landmanden sin gødning nøje, hvilket målinger fra f.eks Haraldskær ved Vejle Ådal bekræfter, der viser faldende nitratindhold (danske landmænd er underlagt kvælstofkvoter og regler, der kræver, at de tilpasser gødningen efter afgrødernes behov (baseret på normtal og gødningsplaner). Mange anvender også præcisionslandbrug og efterafgrøder for at mindske udvaskning) og højt iltindhold (Højt iltindhold i vandløbene indikerer der ikke er iltsvind og at nedbrydningen af organisk stof ikke overbelaster miljøet). – altså gode resultater. Man skal dog tilføje, Ja, det er rigtigt, at mange landmænd nøje tilpasser gødningen, og at målinger ved Haraldskær viser lav nitrat og højt iltindhold – men det gælder ikke nødvendigvis alle områder i landet.

Det er dog et godt eksempel på, at forbedret landbrugspraksis virker, og det bør i den offentlige debat anerkendes som en del af løsningen på miljøudfordringerne. Samtidig er landbrugets dræn tørre fra marts til efterår, hvilket betyder, at hovedparten af næringsstoftabet om sommeren kommer fra byernes spildevands-udledninger og ikke fra landbrugets marker.

Vi kan ikke vaske vandmiljøet rent ved kun at »skrubbe« landbruget – Vil man have rent vand, nytter det ikke kun at »vaske køkkengulvet« igen og igen, hvis man lader toilet, tagrender og kældre sejle i møg. Hvis der skal være plads til både natur og fødevarer i Danmark, skal alle sektorer tage ansvar. Også dem med spildevand (de kommunale rensningsanlæg).

Så ja  –  kære politikere og medier – det haster. Men løsningen findes ikke ved kun at pege på én aktør (Landbruget) Husk det – Rent vand kræver »rent spil« fra alle.

illustration vandløbsforurening - Umweltundesamt - MIN

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedTo britiske fiskeriselskaber bestiller to nye trawlere fra værftet i Whitby
Næste nyhedHvide Sande Havn er med i samarbejdet om en grønnere skibsfartNæste
Det skete fredag den 30. januar 2026, hvor North Sea College i Thyborøn dannede rammen om en festlig dimission, hvor 16 unge fiskere afsluttede deres toårige fiskeruddannelse og modtog det eftertragtede Blå Bevis. Ti af dimittenderne var mødt op sammen med familie og venner for at fejre dagen. foto: fb North Sea College

16 nye fiskere klar til havet: Blå Bevis uddelt i Thyborøn

Omkring 4.000 risikobaserede kontrolkampagner skal sætte særligt fokus på blandt andet fiskevarer, fødevaresvindel og virksomhedernes egenkontrol. foto: fødevarestyrelsen

Fødevarestyrelsen skruer op for kontroller i 2026

FF Skagen og Scandic Pelagics for-rensningsanlæg hos Frederikshavn Spildevand har nu været oppe at køre i 1,5 år. Der har været masser af bump på vejen, men den positive historie er, at virksomhedernes spildevand nu ikke bare bliver udledt i havet, og at en del af det også omdannes til biogas til brug i produktionen. foto: FF Skagen

FF Skagen: For-rensningsanlægget nedbringer kvælstof og fosforudledningen og muliggør produktion af biogas

Spildevandsudledning - FiskerForum.dk

By mod land i miljøkampen: Kommuner vil lempe egne krav og peger på landbruget

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
HE Marine A/S

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik