info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Nyt fra Færøerne uge 1 -  foto: HG 264 »Ruth« fra Hirtshals - PmrA

Nyt fra Færøerne uge 1

  • januar 8, 2019
  • FiskerForum
  • Dato: 08/01/2019
  • kl. 13:53
  • Kategori: Områder
  • Tags: Egernsund, Færøerne, Gitte Henning, Makrel, Norge
  • Land: Færøerne
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Trusted energy partner for the maritime industry
Scottish Skipper-Expo 2026

De danske pelagiske trawlere HG 264 »Ruth« og L 349 »Gitte Henning« lander for tiden store fangster af makrel. »Ruth« fra Hirtshals landede 2.300 tons makrel i Egersund i Norge, efter et godt fiskeri i EU farvand, hvor makrelen havde en gennemsnitsvægt på 400 gram i snit og »Gitte Henning« lander 1740 tons makrel på Ellingsøy i Norge, også efter et godt og fornuftigt fiskeri.

Norðingur landede 1500 tons makrel til Faroe Pelagic i Kollefjord. De har også haft et godt fiskeri i EU farvand, og da de havde landet tog de tilbage til fiskeriet efter makrel. Borgarin fra Klaksvík, landede i 1600 tons makrel, som de også har fisket i EU farvand. De landede ligeledes til Faroe Pelagic, kort efter Norðingur havde losset og som de andre pelagiske makrelbåde, tog de også straks tilbage til fiskeriet efter makrel. Hoyvík landede 1400 tons makrel til Pelagos i Fuglefjord, som de har fisket i EU farvand. De har også haft et godt fiskeri på denne tur. Efter losningen tog de til Vestmanna, hvor de skal ligge til august måned, medmindre de køber noget på auktion. Høgaberg landede 1100 tons makrel, som de har fisket i EU farvand. De har haft et godt fiskeri, og fangsten blev landet til Pelagos i Fuglefjord. Arctic Voyager landede 125 tos makrel til Vestmanna Seafood, som de også havde fisket i EU farvand på denne tur, og som andre makrelbåde tog de også straks tilbage til fiskeriet efter makrel. Tummas T landede 1100 tons makrel til Varðin Pelagic i Tvøroyri, som de også har fisket i EU farvand. De tog også her straks tilbage til fiskeriet efter makrel.

Blåhvilling landet til Fuglefjord og Tvøroyri

Jupiter kom ind med 2400 tons blåhvilling, som de havde fisket ud for Færøerne. De landede fangsten til Havsbrún i Fuglefjord, og tog tilbage til fiskeriet efter blåhvilling da de havde landet. Finnur Fríði landede 2550 ton blåhvilling, som de har fisket ud for Færøerne. Fangsten blev landet til Havsbrún, og så snart de havde landet tog de tilbage til fiskeriet ud for Færøerne. Katrin Jóhanna kom i sidste uge ind fra sin første tur under færøsk flag. De havde 170 tons blåhvilling med ind, som de landede til Havsbrún i Fuglefjord. De har haft et godt fiskeri på denne tur, og så snart de havde landet tog de også tilbage til fiskeriet ud for Færøerne. Tróndur í Gøtu landede 1700 ton blåhvilling i Tvøroyri, som de har fisket ud for Færøerne. De har haft et godt fiskeri på turen og straks efter landingen tog de igen på fiskeri efter makrel i EU farvandet.

Havtaske, hellefisk og torsk landet i Klaksvík og Tórshavn

Den mindre trawler Dýrindal landede 6,2 tons i Klaksvík, hvoraf det meste var 5,7 ton havtaske, som havde en kilopris på 37,- kr. Lasten blev efterfølgende vurderet til 219.408,00 kr., som de havde fisket i 4 dage ud for Færøerne. Den mindre trawler Skálafossur landede 8,7 tons i Tórshavn, hvoraf 8,5 tons var havtaske, som havde en kilopris på 37,- kr. Lasten blev her vurderet til 317.750,00 kr., som var resultatet af et fiskeri på 4 dage ud for Færøerne. Garnskibet Túgvusteinur landede 9 tons i Tórshavn, hvoraf 6,3 tons var hellefisk, som havde en kilopris på 31,- kr. Lasten blev her vurderet til 231.120,00 kr., som de havde fisket i 5 dage på denne tur. Frysetrawleren Ran kom i havn med 45 tons, overvejende torsk, som de har fisket på Flemish Cap. Fangsten blev landet i Tórshavn, og da de havde landet gjorde de sig klar til at tage tilbage til fiskeriet på Flemish Cap, hvor de skal fiske hellefisk.

De færøske fryselineskibe, er nu på vej til Flemish Cap, Eivind, Kambur, Stapin og Klekur tog i sidste uge turen til Flemish Cap, hvor de skal fiske torsk. De har en fælles kvote, hvor fiskeriet først begynder den 10. januar. Fryselineskibet Ågot har først planlagt sin tur til Flemish Cap i denne uge. Fangsterne fra de færøske fartøjer landes på NewFoundland og fragtes derefter med containere hjem til Færøerne.

Rejetrawleren Arctic Viking kom hjem med 250 tons store rejer, som de har fisket i russisk farvand. De landede fangsten i Kollefjord, hvorefter de tog til Tórshavn, hvor de skal have skiftet hoved-motoren og begge hjælpemotorere ved værftet »Mest« i Tórshavn, der skal forestå den større motoromskiftning. En omskiftning som man regner med vil tage ca. 2 måneder, inden skibet igen kan stævne ud på fiskeri omkring Færøerne.

FiskerForum.dk

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedNorsk fiskeindustri kunne forbedre eksporten med 30 mia NOK
Næste nyhedICES nye præsident bestrider to jobsNæste
Årsrapport fra Fiskeriets Arbejdsmiljøråd viser markant fald i ulykker og høj aktivitet med rådgivning og sikkerhedsindsatser i 2025. foto: FA

FAs Årsrapport 2025: Færre ulykker og øget fokus på sikkerhed i fiskeriet

De mennesker, der bringer fisk og skaldyr til vores borde, fortjener vores fulde støtte, når en krise uden for deres kontrol truer deres levebrød. foto: Costa Kandis - eu

EU åbner for krisehjælp til fiskere ramt af Mellemøstkonflikt

Klimarisiko for norsk fiskeopdræt - Hi.No

Klimaændringer presser norsk opdræt: Nye udfordringer frem mod 2050

FF Nyt belyste sidste år, hvordan fiskeriet i 2025 blev pålagt en CO2-afgift via dieselolien. Afgiften medførte fra dag et, at fiskerne sejlede til Sverige for at tanke i stedet, hvilket kun udledte endnu mere CO2, samtidig med at den danske forarbejdnings-industri mistede råvaretilførsler. foto: FF Skagen

National CO2-afgift en trussel mod den danske forarbejdnings-industri

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Cosmos Trawl

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik