info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Man kan hjælpe ved at melde sig ind i DN-foreningen, og bidrage økonomisk til deres aktiviteter med at forbyde fiskeri, i første omgang, med bundslæbende redskaber. foto: DN

Nye tider for fiskeriet

  • august 25, 2023
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 25/08/2023
  • kl. 14:00
  • Kilde: partsindlæg
  • Kategori: Fiskeri, Foreninger, Miljø
  • Tags: bælthavet, danmarks naturfredningsforening, Trawlforbud
  • Land: Danmark
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Det har fisker Jens Henriksen skrevet lidt om på sin facebook side, med et lille svirp til blandt andet Danmarks Naturfredningsforening (DN) og deres ønske om forbud mod bundslæbende redskaber.

Jens Henriksen skriver i sit partsindlæg følgende:

Danmarks naturfredningsforening (DN) har kastet sin kærlighed på havet. I en stor kampagne forsøger de, at få danskerne til at forstå, at havet lider og har behov for hjælp.

Man kan hjælpe ved at melde sig ind i DN-foreningen, og bidrage økonomisk til deres aktiviteter med at forbyde fiskeri, i første omgang, med bundslæbende redskaber.

De danske fiskere burde juble over, at en så magtfuld organisation, som Danmarks naturfredningsforening (DN), nu vil komme havet til hjælp.

For de har fuldstændig ret – Havet lider, fiskene lider og dermed også fiskerne.

Specielt ved kysterne og i de indre farvande og fjorde viser havets elendigheder sig.

Fiskene forsvinder ganske enkelt
De lokale fiskere har påpeget fænomenet i årevis, men ingen har taget deres observationer alvorligt.

  • Derimod har man beskyldt fiskerne for overfiskeri og brug af destruktive redskaber som værende den egentlige årsag.
  • Men fiskerne fanger kun den mængde, som det internationale havforskningsråd har vurderet bæredygtigt og brugen af redskaber er strengt reguleret, specielt i de kystnære områder.
  • Fiske-arter, som der ikke fiskes efter forsvinder også, så måske er der andre faktorer på spil end selve fiskeriet.
  • I Bælthavet er fiskeriet stort set ophørt p.g.a. af manglende fisk og forbud mod fiskeri i højsæsonen. Flere steder er der ikke trawlet i 20 til 30 år, og alligevel kommer der tilsyneladende ikke flere fisk i Bælthavet.

Danmarks naturfredningsforenings fokus på havmiljøet er positivt, men fiskerne er skeptiske.

Primært fordi de ikke mener, at der er belæg for, at fiskeri med bundslæbende redskaber er den afgørende faktor og Sekundært fordi fiskernes erfaringer med frelsende organisationer, der synes at have løsningen på deres problemer, er ringe.

Dagbladet Politiken har kørt et tema om emnet, og fortællingen om skadevirkningerne ved slæbende redskaber har nået ud til den brede befolkning.

Senere på året kommer fiskerikommisionen med sit udspil, hvilket må formodes at indeholde et forbud mod slæbende redskaber i Bælthavet.

Det bliver derfor nemt at gennemføre for politikerne, men et uoverskueligt problem for de fiskere, som har ernæret sig ved fiskeriet udelukkende i Bælthavet.

Trods gode og saglige argumenter er det svært at besejre en stærkere modstander, så fiskerne må nok se i øjnene, at deres traditionelle fiskeriform med trawl forbydes.

Man kan håbe at deres historiske tilstedeværelse anerkendes, og at de tilbydes ophugningsstøtte, så de får muligheden for, at omstille sig til fremtidens krav om bæredygtigt fiskeri. Ellers vil denne særegne kulturarv med kystnært fiskeri med små kuttere gå tabt.

Det tror jeg, at selv Danmarks naturfredningsforening (DN) og lignende miljø-organisationer vil begræde.

Partsindlæg af fisker Jens Henriksen

Man kan hjælpe ved at melde sig ind i DN-foreningen, og bidrage økonomisk til deres aktiviteter med at forbyde fiskeri, i første omgang, med bundslæbende redskaber.  foto: DN
Men passer Danmarks Naturfredningsforenings påstande om bundtrawl i beskyttet hav – holder de vand?

Det har Danmarks Fiskeriforening (DFPO) lavet et faktatjek på – som kan læses herunder:

Påstand: Store dele af det danske hav er påvirket af bundslæbende redskaber

Fakta: Det er langt fra tilfældet, da knap 70 procent af det danske hav er friholdt for fiskeri med bundslæbende redskaber fra danske fiskefartøjer. De seneste opgørelser fra DTU Aqua viser, at der de seneste seks år er fisket med bundslæbende redskaber på 32,5 procent af det danske havareal. Det betyder, at 67,5 procent af havet ikke er påvirket. 75 procent af dét fiskeri forgår på kun ca. 10 procent af den samlede danske havbund

.

Påstand: Når bundtrawl og andre bundslæbende redskaber trækkes hen over havbunden, så ødelægger det levesteder for de sårbare bunddyr og planter

Fakta: Studier viser, at trawlfiskeriet kun påvirker 6 procent af bundyrene og kun påvirker de øverste 2,5 centimeter af havbunden. Det fremgår også, at såfremt et område befiskes en gang om året i en årrække, vil mængden af bunddyr i gennemsnit falde med 15 procent i området, og dermed stadig indeholde 85 % ift. de områder, hvor der ikke fiskes.

 

Påstand: Bundtrawl er – sammen med kvælstofudledning fra landbruget – den største trussel mod vores havnatur

Fakta: De væsentligste presfaktorer er ikke fiskeri, men klimaforandringer, samt næringsstoffer og udledninger fra land og by. Det viser et internationalt studie fra 2019. Også DTU Aqua peger på disse faktorer og siger klart, at et trawlforbud ikke partout giver flere fisk i vandet.

 

Påstand: Fskeri med bundslæbende redskaber frigiver næringsstoffer og svækker havets evne til at optage og lagre CO2

Fakta: DTU Aqua kalder det ”meget spekulativt”, at trawlfiskeriet i Danmark medvirker til, at der frigives CO2 fra havbunden. Det skyldes, at fiskeriet foregår på kontinentalsoklen, hvor der er så lavvandet, at der ikke er lagret CO2 i havbunden. I 2021 blev der udgivet et studie, der konkluderede, at trawlfiskeriet bidrager til en markant CO2-udledning fordi, der angiveligt frigives CO2 fra havbunden, når den påvirkes af fiskernes trawl. Efterfølgende har studiet fået kraftig kritik, bl.a. af professor Jan Hiddink, der vurderer, at beregningerne er stærkt overdrevne, og at de ikke kan danne baggrund for et trawlforbud.

 

Påstand: Bundslæbende fiskeri forhindrer ålegræsset i at blive udbredt

Fakta: Trawlfiskeri foregår fra 15-20 meter vand og ud, mens ålegræsset langt de fleste steder kun findes ud til ca. 5 meter. Ergo påvirker bundtrawl ikke ålegræsset, da der ikke er noget overlap. DTU Aqua slår desuden fast, at muslingefiskeri, hvor man bruger muslingeskraber, nærmest aldrig foregår i områder med ålegræs, da skraberen ikke fungerer her, og da muslingerne er for få.

 

Påstand: Øresund er et godt eksempel på, at et trawlforbud virker

Fakta: Havmiljøets tilstand i Øresund kan ifølge DTU Aqua ikke alene tilskrives trawlforbuddet. Det er uklart, hvordan og hvilken rolle faktorer som trawlforbud, begrænset garnfiskeri og specielle strøm- og dybdeforhold spiller. Desuden er landingerne fra Øresund faldet med ca. 75 % over en fem-årig periode, hvilket ikke vidner om gode forhold for fiskebestandene i sundet.

Kilde: Danmarks Fiskeriforening DFPO

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFiskerForum præmierer de bedste fotos sendt ind til »2024 FiskerForum-kalenderen«
Næste nyhedIs-forskere i Østgrønland når bunden af indlandsisenNæste
Hampiðjan har doneret nye slæbetove til redningsfartøjet Gudmundur í Tungu, som har base i Ísafjörður. Fartøjet styrker beredskabet i området og blev officielt taget i brug i november 2025. foto: Hampidjan

Hampiðjan donerer slæbetove til redningsfartøj i Island

TripleNine realiserede i 2025 en omsætning på 2,12 mia. kr. og et resultat efter skat på 72 mio. kr. Dermed kom den internationale producent af fiskemel og fiskeolie tilfredsstillende gennem et år præget af et marked i ubalance, store udsving og hårdt pres på marginerne. foto: TripleNine

TripleNine konsoliderer forretningen i et marked i ubalance

Årsrapport fra Fiskeriets Arbejdsmiljøråd viser markant fald i ulykker og høj aktivitet med rådgivning og sikkerhedsindsatser i 2025. foto: FA

FAs Årsrapport 2025: Færre ulykker og øget fokus på sikkerhed i fiskeriet

De mennesker, der bringer fisk og skaldyr til vores borde, fortjener vores fulde støtte, når en krise uden for deres kontrol truer deres levebrød. foto: Costa Kandis - eu

EU åbner for krisehjælp til fiskere ramt af Mellemøstkonflikt

ANNONCER

Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Cosmos Trawl
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik