info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Netflix-dokumentaren Seaspeiracy er »Mindfuck movies« og direkte vildledende

Netflix-dokumentaren Seaspeiracy er »Mindfuck movies« og direkte vildledende

  • april 13, 2021
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 13/04/2021
  • kl. 16:16
  • Kilde: Dr.dk
  • Kategori: Miljø, Politik
  • Land: Danmark
Foto / Video: Youtube
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

To veganske aktivister. instruktøren Ali Tabrizi og produceren Kip Andersen, har begge begået en Netflix-film, der med hård kritik af fiskeindustrien prøver at bilde folk ind, at det eneste rigtige, hvis man ønsker at redde Verdens have – er helt at holde op med at spise fisk.

En påstand fremsat af to aktivister og veganere, der på halvanden time har fyldt deres seere med løgne og urigtige påstande, som ifølge danske forskere ingen gang har på jorden – dokumentaren er smækfyldt med fake News og vildfarelser og disse påstande bliver i blandt andet i DR.dk pillet ned af flere forskellige eksperter.

Vi kan med det samme slå fast at Netflix dokumentaren Seaspiracy ikke er en dokumentar-film, der objektivt redegør for havets tilstand – snare tværtimod.

Den meget seete og meget omdiskuterede film er istedet et produkt at en vegansk livsindstilling og overbevisning, som langt fra deles af alle.

    • Havbiolog Rune Kristiansen fra Kattegatcentret i Grenå siger omkring filmens påstand om, at hvis vi ikke havde hajerne, så ville havet blive til en sump. Det er helt forkert og absolut ikke korrekt, siger havbiologen. Hajerne har selvfølgelig en vigtig funktion i havets økosystem, men hvis de forsvinder, vil det ikke føre til en sump og de forsvinder heller ikke. Faktisk har bestanden det langt bedre end tidligere.

 

    • Ligeledes stiller Ken Haste Andersen, der er professor i havets ressourcer ved DTU sig kritisk an, når filmen påstår at bæredygtigt fiskeri ikke findes. DTU professoren henviser til at kvoter i Danmark og EU, netop er til for at sikre, at fiskeriet er bæredygtigt, og at bestandene ikke skrumper. Det er hele filosofien bag vores fiskeriforvaltning, fortæller Ken Haste Andersen videre, for når man fisker, fjerner man nogle fisk, men så længe man ikke fjerner flere, end at bestanden kan reproducere sig selv, så er det bestemt bæredygtigt, understreger han. 

 

    • MSC-mærket på dåsen er intet værd, er budskabet i filmen, hvilket Ken Haste Andersen bestemt heller ikke er enig i. Han kalder det ligefrem sludder og vrøvl og forklarer det ved, at for at blive MSC-certificeret skal fiskerne gennem en lang og kompliceret certificeringsproces, hvor de skal bevise, at deres fiskeri er bæredygtigt. Her kigges der på fiskeriets påvirkning af naturen, inkl. bifangst, økosystemer mm. Certificeringen sker af en uvildig tredjepart, og der er tale om en non-profit-organisation.

 

    • Den samme omgang giver Jes Vollertsen, der er professor og leder for forskningscentret MarinePlastic ved Aalborg Universitet, når man i filmen får at vide, at 46 procent af skraldet i »The Great Pacific Garbage Patch« er fiskenet – absolut nej. Her blander dokumentaren ifølge professoren forskellige data og facts sammen. I det omtalte område er der tale om affald fra u-lande og ikke fiskenet som påstået. Der findes lokale problemer med fiskenet, men på globalt plan er fiskenet ikke den væsentligste kilde til forurening af havene. Det er almindeligt affald, derimod, understreger Jes Vollertsen videre.

 

    • Seniorforsker ved DTU Max Hansen stiller sig også kritisk an, når man i filmen får at vide, at der kun er beskidte og usunde fisk i havene. Fisk er ikke fyldt med kemikalier og tungmetaller, forklarer han, som man ellers får indtryk af i filmen. Tværtimod fortæller DTU forskeren, at fisk er sunde, hvilket også bevises gennem befolkningsundersøgelser, at spiser du fisk, lever du længere. Dog skal man selvfølgelig være varsom med rovfisk, fx store mængder tun. 

 

    • Ken Haste Andersen er igen ved tastaturet, når filmen slår fast at havene stort set vil være tomme i 2048. DTU professoren i havets ressourcer genkender dette skrækscenarie, fra en artikel tilbage fra 2006, men hvor netop dette skrækscenarie siden er blevet tilbagevist af forfatteren selv. Nyere tal viser nemlig at fiskebestanden vokser.

 

    • Lars Skou Olsen der er ansvarlig for dyr og anlæg på Den Blå Planet på Amager, er ligeledes kritisk, når filmen henviser til at fisk er afgørende for at holde korallerne i live. Filmens påstand om at der pga. fiskeriet er for få fisk og netop dette skulle være afgørende for koralrev, som derfor vil dø, ikke holder. Hvis fiskene forsvinder, vil der stadig være snegle og krebsdyr, som kan hjælpe korallerne. Derudover så er især vandkvaliteten og temperaturen der er afgørende for korallerne og ikke fisk og fiskeri.

 

    • Seniorforsker Morten Frederiksen ved Aarhus Universitet henviser til at filmen igen er helt forkert på den, når det påstås, at hvis man overfisker rovfiskene, så genner de ingen stimer af fisk op til overfladen og derved kommer fuglene til at sulte. Men der er bare ingen evidens for denne påstand, at det skulle være et problem for fuglene. Tværtimod er årsagen til havfugle-arter har det svært, at de tager maddingen til fisken, og at mennesker har taget katte, rotter og mus med til de øer, hvor fuglene yngler.

 

Så Netflix’s Seaspiracy film fejler på alle områder og det kan ikke anbefales at man ser filmen i den tro at det er en dokumentar-film, for det er det absolut ikke – tværtimod er det et propaganda-film for en vegansk livsindstilling og levevis, der istedet for at fremme sagen med saglige argumenter, tyr til løgnagtigheder og direkte dumsmarte og urigtige sammenligninger samt påstande.

 

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFiskerikontrollen mødte talstærkt op på Grenå Havn
Næste nyhedAutomatisk udskrevet bøde chokerer Nordjysk fiskerNæste
Fiskeriet efter de store stimer af blåhvilling omkring Færøerne kører i øjeblikket på højtryk. Med landinger på over 20.000 tons i Fuglefjord og Tvøroyri alene, har de færøske modtageanlæg haft en særdeles travl uge. foto: Kiran J

Færøerne: Blåhvillingen strømmer ind til de færøske havne

Et nyt projekt i Køge Bugt skal give kommunerne en stærkere stemme og sætte naturens tilstand før nye aktiviteter. Men for erhvervsfiskeriet i bugten vækker den nye »natur-først«-tilgang både håb om bedre bestande og frygt for yderligere restriktioner i et i forvejen presset farvand. foto: Køge Kommune

Køge Bugt som testområde: Naturens tilstand bliver den nye lov i havplanlægningen

For blot fjerde gang nogensinde er den sagnomspundne sildekonge registreret i dansk farvand. Det to meter lange eksemplar, der normalt hører hjemme på store dybder i oceanerne, skal nu kaste nyt lys over en art, videnskaben stadig ved meget lidt om. foto. Nordsøen Oceanarium

Sjælden gæst fra dybet: Sildekonge fundet på stranden i Løkken

Efter to økonomisk stormfulde år med milliontab ror Royal Greenland nu i smult vande. Selvom overskuddet på 6 millioner kroner er beskedent, vidner det nye årsregnskab om en effektiv oprydning, stram omkostningsstyring og en direktion, der nu er solidt forankret i Grønland. foto: Royal Greenland

Grønland: Royal Greenland i markant turnaround: Fra kæmpeunderskud til sorte tal

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Vonin - We make the ocean more profitable
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Atlantic Shipping
SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik