info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Hr. minister - »Hvor skal vi hen, du ?

Hr. minister – »Hvor skal vi hen, du ?

  • august 6, 2021
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 06/08/2021
  • kl. 12:00
  • Kilde: FiskerForum.dk, partsindlæg
  • Kategori: Politik
  • Tags: fiskeripolitik
  • Land: Danmark
Foto / Video: fvm.dk
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Det var ellers den landskendte og meget elskede skærmtrold Hugo fra »Eleva2ren» der i begyndelsen af 1990´erne gjorde dette kult-citat »Hvor skal vi hen, du«, landskendt.

Nu kan spørgsmålet passende stilles videre til vores egen Fiskeriminister Rasmus Prehn fra Socialdemokratiet, der meget gerne snart bør komme med en løsning på et »passiviseret fiskeries« massive problemer.

Måske meget godt illustreret ved Danmark Fiskeriforenings billede på forsiden af årets udgave af »Fiskeri i Tal«, med Jens Henriksen’s foto af en bundgarns-jolle der langsomt, men sikkert forsvinder ind i morgentågen – en symbolik der måske snart kan overføres til det øvrige danske fiskeri, der også snart forsvinder ind i det ukendte, hvor intet-heden råder og hvor der ingen vej er tilbage.

Så slemt står det dog ikke til endnu – men det snerper der hen af. Så »hvor skal vi hen, du« hr. fiskeriminister, for som det ser ud lige nu, styrer vi mod »de grønnes overvågningssamfund, med kameraer og landingsforpligtelser, samt til endnu flere områder med »fiskeri forbudt« i Natura 2000 og fredningsområderne med et ophøjet habitat og biodiversitet’s hensyn, samt udsigten til yderligere fredning af op til 10 procent af havet i og omkring Danmark. Et udspil fremlagt af Danmarks Naturfredningsforening samt Danmarks Fiskeriforening i fællesskab, hvor de har givet deres bud på hvordan Danmark kan leve op til de internationale målsætninger om, at sikre udpegningen af 10 procent urørt hav i Nordsøen, Skagerrak og i Østersøen omkring Bornholm.

Klappeområder og råstofindvinding i de kystnære områder, gør heller ikke livet lettere for danske IOK, FKA og MAF samt kystfiskere, der dagligt slås med disse begrænsninger i havområderne, samt en kamp med en stadig mere nidkær Fiskerikontrol, der langer bøder ud nærmest pr. automatik, og ikke som man burde kunne forvente hjælpe et fiskeri-erhverv i omstilling, til en blidere overgang, istedet for økonomiske »tæv« og »trusler«.

Trængslen i de danske farvande er mærkbar
Med allerede 14 etablerede havvindmølleparker er trængslen i de danske havområder nu mærkbar, og dertil kommer der yderligere 15 havvindmølleparker til i de kommende år, så adgangen til de gode lavvandede områder, hvor fiskerne har deres daglige fiskeri i Danmark, er skærpet. Det skal ses i sammenhæng med den trængsel der allerede er på de vante fiskepladser, efter et rædselsfuldt Brexit-forløb, samt en mildest talt elendig Norge’s-aftale. Samtidig bliver fiskeriet holdt hen med snak omkring den lovede kompensation for kvoteafgivelsen ifbm. Brexit, hvor både tabet af kvoter og hvor en forventet plan på »ophugningsstøtte« endnu mangler at se sin løsning.

Disse problemer og udfordringer tynger mange danske fiskere, der gerne snart vil have klar besked om der overhovedet er en fremtid i dansk fiskeri?

Derfor har disse fiskere fremsat spørgsmål til ministeren, som meget gerne efter en besvarelse, skulle give dét pejlemærke, i en tid med mange forandringer, der giver retningen for hvor fiskeriet »sejler« hen.

Fiskeriministeren var selv inde på problemerne for fiskeriet, da han i marts måned i år kunne konstatere, at det langt fra bliver et 2021 med hav-blik for dansk fiskeri og han mente vejen frem krævede en tæt dialog hele vejen igennem. Set fra fiskernes side, har der været forbavsende stille lige siden.

Der arbejdes helt sikkert på sagen på embedsmandsplan med organisationerne, men ventetiden syntes lang, og flere har allerede vendt tommelfingeren nedad. Mange fartøjer er allerede sat til salg og ønsket om at komme ud af erhvervet er nu så stort og påtrængende, at det giver branchen et negativt omdømme. Flere søger væk og færre søger ind, hvilket har givet sig udtryk i mangel på mandskab på bådene. Men det har også gjort det svære at gennemfører et generationsskifte i fiskeriet, hvor unge nu istedet springer fra og ikke på, fiskeriet.

Derfor, ved at lette lidt på låget omkring de kommende omstillinger, så vil pejlemærkerne stå lidt tydeligere for almindelige fiskere.

  1. Hvordan ser din vision ud for fremtidens danske fiskeri
  2. Hvorledes vil du styrke et generationsskifte indenfor fiskeriet fremover.
  3. Vil du lempe og forenkle reglerne i fiskeriet, som dine foregængere alle har talt om, og så rent faktisk gøre noget ved det.
  4. Kommer der snart en kompensation for Brexit og en ophugningsstøtte ifbm. den overkapacitet der er i fiskerflåden.
  5. Hvad syntes du om ideen med statsgaranteret obligationslån (som svenskernes) til fiskeriet
  6. Kan du tænke dig Fiskerifonden som bestyrer af de Brexit-kvoter der afregnes efter ekspropriationen ifbm. handelsaftalen mellem EU og Storbritannien. Derefter kunne man kompenserer og promille-fordele til alle fiskere, som er ramt af selvsamme Brexit-kvoteaftale.

For den almindelige danske fisker, vil det gavne at få vished omkring hovedlinjerne i Regeringens fiskeripolitik fremadrettet. For den nuværende uvished er en af de største og værste årsager til den udbredte mismod og frustration der hersker blandt fiskerne for tiden. Så kom venligst erhvervet i møde hr. minister – så vi ved hvor vi skal hen, du..

På vegne af en gruppe helt almindelige fiskere

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedMillimeter fra totalhavari for vestjysk garnbåd natten til torsdag
Næste nyhedNedsættelse af MAF-rationen for torsk i Skagerrak og MAF-rationen for torsk i NordsøenNæste
**Polarhav** og **Stjørnan** tegnede sig for ugens største landing i byen med i alt 170 tons (340.000 pund), hvoraf størstedelen var sej. Parret melder om et godt fiskeri. foto: Kiran J

Færøerne: Stabilt sej-fiskeri med flere store landinger i ugens løb

René Christensen på besøg ved Fiskeriskolen i Thyborøn. På billedet ses (tv.) René Christensen, direktør i DAPO, (midt) Heidi Bech Rønn, uddannelseskonsulent ved North Sea College, og (th.) Peter Schyum Jensen, afdelingsleder ved EUC Nordvest. DAPO

Styrket akvakulturuddannelse skal sikre flere kvalificerede medarbejdere

»Nordjyden« tager tørnen: Kim Edberg kræver akut brændstofhjælp til danske fiskere. foto. fb

Kim Edberg kræver akut hjælp til fiskerne: Dieselpriser presser erhvervet

Mens kampen om de unge raser på tværs af alle brancher, kan North Sea College i Thyborøn nu melde om »fuldt hus« efter DM i Skills 2026. Med en direkte og synlig indsats lykkedes det skolen at sikre en håndfuld nye elever, der er klar til en fremtid på dækket eller i akvakulturen. EUC Nordvest

Fiskeriskolen fangede nye talenter og elever til Skils

ANNONCER

Vonin - We make the ocean more profitable
Atlantic Shipping

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik