Af redaktionen FiskerForum.dk
Venstres Søren Gade har sendt en usædvanlig byge af spørgsmål til miljøministeren om spildevandsoverløb i samtlige 98 danske kommuner. Nu skal der skabes klarhed over forholdene kommune for kommune. For fiskeriet er initiativet interessant, fordi spildevand er en af flere belastningskilder til de fjorde og kystområder, hvor erhvervet samtidig mødes med stadig flere miljøkrav og begrænsninger.

Miljøminister Maria Reumert Gjerding (SF) har fået noget af en opgave på sit bord. I løbet af onsdagen den 14. oktober har Venstres Søren Gade stillet 98 skriftlige spørgsmål om spildevandsoverløb – ét for hver eneste kommune i Danmark.
Det vil Søren Gade have svar på om kommunernes kloakoverløb:
- Hvor mange overløb er der i kommunen?
- Hvor mange flowmålere er der opsat ved overløb i kommunen?
- Ved hvor mange overløb måles udledningen af urenset spildevand i kommunen?
- Hvor mange udløbspunkter er der ved overløb i kommunen?
- Hvor mange procent af kommunens overløb har opsat måleudstyr, opgjort i forhold til det samlede antal overløb i kommunen?
- Hvor mange gange bliver hvert overløb aktiveret i kommunen pr. år?
- Hvor mange kubikmeter urenset spildevand udledes der gennem overløb i kommunen, opgjort over de seneste 10 år?
- Hvordan er tilstanden i spildevandsledningerne, og på hvilken måde bliver tab af spildevand registreret i kommunen?
- Hvor mange varslede tilsyn er der på kommunens renseanlæg om året?
- Hvor mange uvarslede tilsyn er der på kommunens renseanlæg om året?
- Hvor mange ton hjælpestoffer anvendes pr. år til at fælde fosfor ud i kommunen?
- Hvor mange overløb i kommunen er ikke registreret?
(Her efterspørger Søren Gade i alt 1.176 konkrete svarpunkter. Det er en interessant for spørgsmålene handler ikke kun om mængden af urenset spildevand, men også om, hvorvidt udledningerne bliver målt, registreret og kontrolleret.)
Spørgsmålene er registreret i Folketingets Miljø- og Fødevareudvalg som MOF, alm. del, spørgsmål 76 til 173, i folketingsåret 2026-27. Dermed bliver spørgsmålet om kloakoverløb løftet fra lokale diskussioner til en landsdækkende politisk sag, hvor miljøministeren bliver bedt om at forholde sig til forholdene i alle landets kommuner.
Ingen kommuner er sprunget over
De 98 spørgsmål omfatter både store bykommuner, landkommuner og kommuner med direkte forbindelse til fjorde, kystvande og fiskeriområder. Blandt de vestjyske kommuner finder man Ringkøbing-Skjern, Lemvig, Varde, Thisted og Struer. Også Esbjerg, Kolding og Vejle er omfattet. For fiskeriet er det især interessant, at spørgsmålene omfatter kommuner omkring blandt andet Ringkøbing Fjord, Limfjorden, Vadehavet og de østjyske fjorde.
Her er vandmiljøets tilstand afgørende for både fiskebestande, bunddyr og de økologiske forhold, som fiskeriet er afhængigt af. Spørgsmålene er foreløbig registreret som ubesvarede, og det er derfor endnu for tidligt at konkludere, hvilke oplysninger der kommer frem.
Se Søren Gades spørgsmål i Folketingets officielle oversigt.
Spildevand er også en del af havmiljøets samlede belastning
Når kloaksystemerne under kraftig regn ikke kan rumme de store vandmængder, kan der ske overløb til vandløb, søer, fjorde og kystvande. Ved overløb fra fælleskloakerede systemer kan vandet indeholde en blanding af regnvand og urenset spildevand med blandt andet organisk materiale, næringsstoffer, bakterier og andre forurenende stoffer. Det kan påvirke vandmiljøet, men omfanget afhænger af både udledningens størrelse, indhold, hyppighed og de lokale forhold.
For fiskeriet er det væsentligt, at disse påvirkninger indgår i den samlede vurdering af havmiljøets tilstand. Fiskeriet bliver i disse år mødt med nye begrænsninger og krav om at reducere påvirkningen af havbunden og de marine økosystemer. Samtidig er kvælstofudledninger fra landbruget og spildevandssektoren centrale elementer i arbejdet med at forbedre vandmiljøet.
Derfor er det relevant at få et så præcist billede som muligt af samtlige belastningskilder, før der drages konklusioner om, hvilke indgreb der giver den største miljøeffekt.
Hvor meget ved vi egentlig om overløbene?
En af udfordringerne i debatten om spildevandsoverløb er forskellen mellem registrerede overløb, beregnede udledningsmængder og de faktiske mængder næringsstoffer og andre stoffer, som når vandmiljøet. Et antal overløb fortæller ikke nødvendigvis, hvor meget spildevand der er udledt. Og et opgjort antal kubikmeter fortæller ikke i sig selv, hvor mange tons kvælstof eller fosfor der er tilført recipienten.
Skal tallene kunne bruges til at vurdere miljøbelastningen, er det derfor vigtigt at kende både datagrundlag, målemetoder og usikkerheder. Netop derfor kan en landsdækkende gennemgang kommune for kommune blive interessant, hvis ministerens svar giver sammenlignelige oplysninger.
Miljøregnskabet skal omfatte alle belastningskilder
For fiskerierhvervet er spørgsmålet ikke, om spildevand eller fiskeri alene er årsagen til problemerne i de danske farvande. Havmiljøets tilstand påvirkes af flere forhold, herunder tilførsel af næringsstoffer, klimaforandringer, fysisk påvirkning af havbunden og ændringer i økosystemerne.
Men de enkelte påvirkninger kræver forskellige løsninger. Iltsvind som følge af næringsstofbelastning kan ikke løses alene ved at begrænse fiskeri. Omvendt kan reduktioner i spildevandsudledninger heller ikke erstatte beskyttelse af sårbare havbundshabitater, hvor der er et dokumenteret behov.
Hvis miljøindsatsen skal være effektiv, må de enkelte kilder vurderes på deres faktiske bidrag til problemerne. Her kan Søren Gades 98 spørgsmål blive et vigtigt bidrag til den offentlige debat.
Nu venter fiskeriet på ministerens svar
Der foreligger endnu ikke en samlet besvarelse af de 98 spørgsmål, og det er derfor uvist, hvor detaljeret et billede af kommunernes overløb der kommer ud af initiativet. Men én ting er allerede tydelig: Spørgsmålet om kloakoverløb er nu sat på den politiske dagsorden for hele Danmark og ikke blot enkelte fjorde eller kommuner.
For fiskeriet bliver det interessant at se, om ministerens svar giver et bedre grundlag for at sammenligne belastningerne fra spildevand med de øvrige påvirkninger af havmiljøet.
For når fiskeriet skal dokumentere og begrænse sin påvirkning af havet, er det lige så relevant at stille krav om gennemsigtige og pålidelige oplysninger om de udledninger, der kommer fra land.






















