info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Nye tal ryster eksperterne, for danskerne spiser over dobbelt så meget kød som de officielle anbefalinger, mens sundere alternativer samler støv i køledisken. Vejen til en sundere krop og en grønnere planet kræver, at vi skifter de tunge kød-proteiner ud med fisk, bælgfrugter og en varieret, grøn kost – men desværre holder de faste vaner os i et jerngreb. foto: FiskerForum.dk

Kødfælden klapper: Danskerne mæsker sig i kød – hvorfor svigter vi fisken?

  • maj 22, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 22/05/2026
  • kl. 14:00
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Slutbruger - Fødevarer
  • Tags: fisk
  • Land: Danmark
Foto / Video: FiskerForum.dk og wikipedia samt friskfangetfisk.dk
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Nye tal ryster eksperterne, for danskerne spiser over dobbelt så meget kød som de officielle anbefalinger, mens sundere alternativer samler støv i køledisken. Vejen til en sundere krop og en grønnere planet kræver, at vi skifter de tunge kød-proteiner ud med fisk, bælgfrugter og en varieret, grøn kost – men desværre holder de faste vaner os i et jerngreb.

Kød er og bliver en fasttømret konge på de danske middagstallerkener. Selvom Fødevarestyrelsens officielle kostråd krystallklart anbefaler, at vi højest bør spise 350 gram kød om ugen, ser virkeligheden i de danske køkkener helt anderledes ud.

En omfattende undersøgelse fra DTU Fødevareinstituttet, baseret på syvdages kostdagbøger fra over 3.800 danskere, afslører et massivt overforbrug: I gennemsnit kværner vi hele 805 gram kød om ugen. Det er grisekødet, der fører an i kød-orgiet, og som udgør 44 procent af det samlede indtag, når både fersk kød, pålæg og forarbejdede fødevarer tælles med.

FriskFangetFisk.dk

Den sociale kløft på tallerkenen

Tallene afslører desuden en markant social slagside i vores madvaner. To ud af tre danskere lever af en kost, hvor det fedtholdige kød udgør mindst 60 procent af kød-indtaget. Her topper forbruget med svimlende 990 gram om ugen. Gruppen af storspiserne tæller oftere mænd, personer med kortere uddannelser, rygere samt familier med børn.

Den sidste tredjedel af befolkningen, som primært vælger magert kød, spiser 840 gram om ugen. Selvom dette tal også er for højt, er denne gruppe alligevel sundere stillet:

»Det, der bringer dem, som spiser magert kød, tættere på kostrådene, er blandt andet, at de spiser mere fisk og har et højere indtag af frugt, grøntsager, fuldkorn og bælgfrugter,« forklarer Frida Viple, videnskabelig assistent ved Fødevareinstituttet.

Forskning fra Københavns Universitet (KU) bakker op om denne sociale opdeling. KU-studier i danskernes kostvaner og barrierer for adfærdsændringer viser netop, at madvaner er dybt forankret i sociale strukturer, familietraditioner og kulturel identitet. Det handler sjældent om mangel på viden, men om de faste rammer og vaner i hverdagen, der gør det svært at fravælge den klassiske kød-baserede familiemad.

Sundhed på højkant – Derfor er fisken din krops bedste ven

Mens kødbjerget vokser, går danskerne glip af en sand guldgrube af sundhed. Fisk er nemlig ikke bare et magert alternativ til hakkebøffen – det er ren benzin til både hjerne og hjerte. Når du skifter kødet ud med fisk, takker din krop dig øjeblikkeligt:

  1. Hjerte-kar-systemets redningsmand: De fede fisk som laks, makrel og sild er sprængfyldte med de livsvigtige omega-3-fedtsyrer (EPA og DHA), der holder dit kredsløb i topform og beskytter mod hjertesygdomme.
  2. Superbrændstof til hjernen: Omega-3 er en essentiel byggesten for hjernens funktion, hvilket styrker både hukommelsen og koncentrationen.
  3. Vitaminbombe i mørket: Fisk er vores absolut bedste naturlige kilde til D-vitamin, hvilket er helt afgørende for immunforsvaret i det solfattige Danmark, ligesom det høje indhold af jod og selen holder stofskiftet i balance.

Mens kødbjerget vokser, går danskerne glip af en sand guldgrube af sundhed. Fisk er nemlig ikke bare et magert alternativ til hakkebøffen – det er ren benzin til både hjerne og hjerte. Når du skifter kødet ud med fisk, takker din krop dig øjeblikkeligt foto: wikip

Proteiner med grøn rygvind

Det handler dog ikke kun om at flytte blikket mod havet. Ifølge forskere fra Københavns Universitet, der beskæftiger sig med plantebaserede proteiner, gemmer der sig et enormt potentiale i at tænke proteiner i en bredere, grøn kontekst.

Når fisk suppleres med et varieret indtag af bælgfrugter (såsom linser, kikærter og bønner), fuldkorn og grove grøntsager, opnår kroppen en optimal sammensætning af aminosyrer, fibre og mikronæringsstoffer. De mætter ligesom kød, men uden de skadelige mættede fedtsyrer, der øger risikoen for livsstilssygdomme.

»Udfordringen ligger i at bryde mønsteret,« Som seniorforsker Anja Biltoft-Jensen konkluderer på baggrund af DTU-undersøgelsen:

 

»Resultaterne peger på, at kødvalg hænger tæt sammen med både livsstil og sociale faktorer. Det understreger, at ændringer i kostvaner ikke kun handler om individuelle valg, men også om rammer og vaner i hverdagen.«

Skal vi kødbjerget til livs, kræver det derfor, at vi gør op med vanetænkningen. Ved at lade fisk, grønt og bælgfrugter erobre pladsen på tallerkenen, tager vi det første – og vigtigste – skridt mod en sundere fremtid.

Læs fødevarestyrelsens 3 tips til at få mere fisk i hverdagen

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedJyske Rev: Råstofgiganter støvsuger fiskenes vitale fiskepladser
Det familieejede rederi Parlevliet & Van der Plas (P&P) fejrer 75-års jubilæum ved at sende den 111 meter lange frysetrawler KW 170 »Annie Hillina« i søen foto: skipsteknisk

Hollandsk fiskerigigant døber 111 meter lang frysetrawler foran 2.000 gæster

friskfangetfisk.dk - fiskerforum.dk

Den perfekte storm rammer fiskeeksporten: Plastchok og geopolitisk kaos truer branchens handel

Udstyrsproducenten Netastovan har indtaget Nordsøen Oceanariums flumetank i Hirtshals for at fin-tune et nyt, banebrydende alternativ til den traditionelle rockhopper. Testforløbet, der blev fulgt tæt af både færøske kunder og norske medejere, markerer et vigtigt skridt mod fremtidens mere effektive og skånsomme trawlteknologi i Nordatlanten. foto: Flume

Færøsk innovation i flumetanken: Netastovan tester nyt trawludstyr i Hirtshals

Færøerne: Sild og blåhvilling fylder fabrikkerne, mens kvoterne opfiskes

ANNONCER

SIMRAD SY50 FiskerForum
Atlantic Shipping
Vonin - We make the ocean more profitable

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik