info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Efter næsten tre måneders tvungen stilstand har hesterejefiskerne ved Vadehavet fået nok. En gammel minebekendtgørelse har siden slutningen af maj holdt fiskeriet væk fra et område, hvor der ifølge fiskerne er fisket uden alvorlige hændelser gennem 58 år. Nu har de meddelt Beredskabsstyrelsen og ministeren, at fiskeriet genoptages den 25. august. foto: fb Pau Schramm Rømø

Tre måneder ved kaj – nu sejler rejefiskerne igen

  • august 14, 2026
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 14/08/2026
  • kl. 08:00
  • Kategori: Fiskeri, Politik
  • Land: Danmark
Foto / Video: arkivfoto
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Leder af redaktionen FiskerForum.dk 

Efter næsten tre måneders tvungen til kaj har hesterejefiskerne ved Vadehavet fået nok. En gammel minebekendtgørelse har siden slutningen af maj holdt fiskeriet væk fra et område, hvor der ifølge fiskerne er fisket uden alvorlige hændelser gennem 58 år. Nu har de meddelt Beredskabsstyrelsen og ministeren, at fiskeriet genoptages den 25. august.

Efter næsten tre måneder ved kaj har fiskerne mistet tålmodigheden.

Siden slutningen af maj har Beredskabsstyrelsen holdt det pågældende fiskeområde ved Vadehavet lukket med henvisning til en gammel minebekendtgørelse. Det har betydet, at fiskerne har været afskåret fra et område, hvor der ifølge dem selv har været drevet hesterejefiskeri gennem 58 år uden en eneste alvorlig hændelse knyttet til den risiko, myndighederne nu henviser til.

Fiskerne fremhæver samtidig, at myndighederne tidligere har vurderet den samme bekendtgørelse og dengang nåede frem til, at fiskeriet kunne fortsætte. Denne gang er fremgangsmåden en anden. Fiskerne blev beordret i havn, mens myndighederne undersøger sagen – og ventetiden har nu strakt sig over næsten tre måneder.

For de berørte fiskere er det ikke længere blot et spørgsmål om paragraffer og myndighedsbehandling. Det handler om indtjening, arbejdspladser og muligheden for overhovedet at opretholde et erhverv. Derfor har fiskerne nu meddelt både Beredskabsstyrelsen og ministeren, at de betragter deres tålmodighed som opbrugt, og at de agter at genoptage fiskeriet den 25. august.

FiskerForum: Myndigheder skal løse problemer – ikke administrere erhverv ihjel

Set fra FiskerForums stol er denne sag et eksempel på, hvor galt det kan gå, når bureaukratiet bliver vigtigere end den virkelighed, reglerne skal fungere i.

Selvfølgelig skal sikkerheden være i orden. Hvis myndighederne kan dokumentere en reel og konkret fare for fiskernes liv og sikkerhed, skal den tages alvorligt. Ingen ansvarlig fiskeriorganisation eller fisker vil argumentere for det modsatte.

Men myndighedernes første værktøj bør ikke automatisk være at lukke et erhverv ned og undersøge sagen bagefter.

Når der gennem 58 år er drevet fiskeri i et område, og når den samme problemstilling ifølge fiskerne tidligere er blevet vurderet uden at føre til et tilsvarende stop, må man kunne forvente, at myndighederne arbejder hurtigt, vejleder erhvervet og finder en praktisk løsning.

En gammel minebekendtgørelse må ikke blive en bureaukratisk kattelem, hvorigennem man uden en hurtig og veldokumenteret risikovurdering kan sætte fiskeres levebrød på pause i månedsvis.

Det er netop her, systemet efter FiskerForums opfattelse svigter: Myndighederne er ikke kun sat i verden for at kontrollere, forbyde og lukke. De har også et ansvar for at vejlede, finde løsninger og sikre, at lovlige erhverv kan fungere inden for reglerne.

Når konsekvensen af langsommelig sagsbehandling er, at unge fiskere risikerer deres økonomiske eksistens, er ventetiden ikke længere bare administration. Den har menneskelige og erhvervsmæssige konsekvenser.

Det er en skændsel, hvis et traditionsrigt fiskeri reelt kan kvæles administrativt, mens myndighederne bruger måneder på at finde ud af, hvordan en gammel bekendtgørelse skal fortolkes.

FiskerForum mener derfor, at regeringen og de ansvarlige myndigheder skylder fiskerne en hurtig, fagligt dokumenteret afgørelse – og ikke mindst en forklaring på, hvorfor en problemstilling, som efter fiskernes oplysninger tidligere er blevet løst uden at standse fiskeriet, denne gang har kunnet holde fartøjerne ved kaj i næsten tre måneder.

Regler skal skabe sikkerhed. De skal ikke skabe stilstand, fordi systemet ikke kan træffe en afgørelse.

Minister for Samfundssikkerhed og beredskab Lisbeth Bech-Nielsen (SF)

Læs også lederen i FiskerForum.dk den 6. juli 2026 her

 

 

 

støt hesterejefiskerne ved Rømø

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedEU vil sikre Europas protein – men glemmer fisken
Næste nyhedFærøerne: Godt fiskeri – 300 ton guldlaks landet i MiðvágurNæste
Ode er blevet verdens første producent af opdrættet torsk med en ASC-certificering – en godkendelse, der samtidig kan åbne døren til flere af Europas store detailkæder. foto Ode

Norske Ode bliver verdens første ASC-certificerede torskeopdrætter

En af verdens største hajarter er skyllet død ind ved Ålbæk. Onsdag skal forskere undersøge den sjældne brugde på Nordsøen Oceanarium for at finde ud af, hvad den døde af, og hvad den havde spist. Fundet føjer sig til en række opsigtsvækkende observationer af store havdyr i danske farvande. foto: Nordsøen Ocenarium

Kæmpehaj ved Ålbæk skal under kniven – sjældent fund fortæller om et hav i forandring

Olietanker - Hormuz - fiskerforum.dk

Hormuz presser olieprisen op – og udsigten til billigere brændstof fortoner sig

Tunen svømmer igen i danske farvande – men danske fiskere må ikke fiske målrettet efter den

ANNONCER

Cosmos Trawl
Atlantic Shipping

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 20026 -

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 20026 -

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik