Ny ordning giver landmænd og lodsejere mulighed for fuld dækning af udgifter til plantning af ny skov – og kan indirekte gavne fiskeriet
EU-Kommissionen har netop godkendt Danmarks plan om at investere næsten 4,7 milliarder kroner i skovrejsning frem mod 2030. Ordningen skal hjælpe landmænd og lodsejere med at plante ny skov på landbrugsjord, dække udgifter til plantning, vedligeholdelse og tabt indkomst ved omlægning. Hvis skoven udlægges som uberørt, ydes yderligere kompensation for de strengere restriktioner.
Trepartsminister Jeppe Bruus (S) kalder godkendelsen »en kæmpe milepæl« og understreger, at planen vil få stor betydning for klima, natur og biodiversitet.
Regeringens mål er at plante 62.000 hektar ny skov frem mod 2030 og 250.000 hektar samlet frem mod 2045 – svarende til et areal på størrelse med Lolland, Falster og Bornholm.
Ordningen kan også indirekte komme fiskeriet til gode
Ny skov kan reducere udledning af næringsstoffer som kvælstof og fosfor til vandløb og fjorde, hvilket kan forbedre vandkvaliteten langs kysterne. Renere vand og mere naturlige kystøkosystemer kan styrke fiskebestande, beskytte yngelområder og dermed bidrage til mere bæredygtige fangster i det danske fiskeri.
EU-Kommissionen fremhæver, at projektet vil reducere CO2-udledning, beskytte drikkevand, mindske kvælstofudvaskning og styrke biodiversiteten. Teresa Ribera, ledende næstformand i Kommissionen, kalder ordningen »et vigtigt tiltag, der vil hjælpe jordejere med at omdanne landbrugsjord til skov og bidrage til klimaindsatsen.«
Den danske støtteordning vil give direkte tilskud til op til 100 procent af de støtteberettigede udgifter og er en del af Danmarks grønne trepartsaftale, der skal sikre omdannelse af cirka 10 procent af Danmarks samlede areal til natur og skov inden 2045. EU har vurderet ordningen som proportional og i overensstemmelse med statsstøttereglerne, og godkendelsen sikrer, at tilskudsordningen kan åbne som planlagt.
Læs mere om EU-Kommissionens pressemeddelelse her
.




















