info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Altinget.dk har i et interview med partiformand Martin Lidegaard fra de Radikale, fået slået de radikale prioriteter fast inden forhandligerne om en ny fiskeriaftale går igang. foto: ft.dk

Overtrumfer Radikal ideologi den sunde fornuft?

  • februar 26, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 26/02/2025
  • kl. 14:55
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Fiskeri, Politik
  • Tags: Radikale
  • Land: Danmark
Foto / Video: ft.dk
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Trusted energy partner for the maritime industry

Altinget.dk har i et interview med partiformand Martin Lidegaard fra de Radikale, fået slået de radikale prioriteter fast inden forhandligerne om en ny fiskeriaftale går igang.

De Radikale er lodret imod at lade fiskerne slippe for CO2-afgift frem til 2030 og afviser regeringens argumenter. Fem fiskearter skal forbeholdes lystfiskere, og så har partiet en vision om dansk fiskeri uden bundslæbende redskaber.

Du kan læse det for nogen, »nedslående interview« omkring vores fødevareerhverv, »fiskeriet og landbruget«, her på Altinget »Radikale vil udfase trawlfiskeri, fastholde CO2-afgiften og slå et slag for lystfiskerne.«

Det Radikale Venstre bryster sig ellers af at være et parti, der forsvarer de undertrykte og kæmper for mangfoldighed, ligeværd og retfærdighed. Deres principprogram lover at beskytte enhver, der behandles uretfærdigt og nedværdigende – uanset sociale status eller overbevisning.

Men hvor er denne beskyttelse, når det gælder danske fiskere og landmænd? Hvor er sympatien, når erhverv, der har eksisteret i generationer, tvangslukkes af ideologiske hensyn, uden at tage hensyn til konsekvenserne? Hvor er mangfoldigheden, når anderledes tænkende – dem, der vælger at leve af havet eller jorden – mødes med økonomisk ruin i klimaets navn?

»I klimaets hellige navn, ignorerer de Radikale Fiskerikommissionens anbefalinger og med en overimplementering raserer man hele erhverv,« kan af nogen måske bedst beskrives som de Radikales form for logik – en »ideologisk dogmatisme« eller »dogmatisk rationalitet«, hvor en ideologi eller en politisk overbevisning bruges som en urokkelig sandhed, der fuldstændigt overtrumfer fakta, faglige anbefalinger og konsekvensanalyser.

Fiskerikommissionen har gentagne gange anbefalet en mere balanceret tilgang til regulering af dansk fiskeri. Men i stedet for at følge de faglige anbefalinger vælger Radikale Venstre og SVM-Regeringen at overimplementere, så det danske fiskeri presses i knæ. Tvangsnedlukninger og urimelige restriktioner rammer danske fiskere hårdere end nødvendigt – mens udenlandske fiskere fortsat kan operere frit i de selv samme farvande.

Hvordan giver det mening at lukke danske fiskere ude af egne farvande, når de udenlandske blot fortsætter fiskeriet? Det er ikke en reduktion af miljøbelastningen – det er istedet en eksport af problemet.

Dansk landbrug står også for skud – mens fødevareforsyningen bliver mere sårbar
Det samme gælder landbruget. Mens kriser og internationale konflikter understreger vigtigheden af fødevareforsyning og selvforsyning, vælger Radikale Venstre at tvinge dansk landbrug i knæ med ensidige klimaafgifter og begrænsninger, der ikke gælder for udenlandske konkurrenter. Resultatet? Danske landmænd må lukke, mens produktionen blot flytter til lande med større CO2-aftryk og ringere dyrevelfærd.

Hvordan hænger det sammen med partiets løfte om at forsvare dem, der behandles uretfærdigt? Hvordan kan Radikale Venstre hævde at respektere »enhver« – når de selv med hård hånd lukker dansk fiskeri og landbrug ned uden alternativer?

Når ideologi trumfer sund fornuft
Det Radikale Venstre hævder at kæmpe for frihed, men i praksis tvinger de fiskere og landmænd ud af deres erhverv. De taler om at beskytte de svage, men skaber nye ofre – dem, der mister deres levebrød. De påstår at værne om mangfoldighed, men straffer dem, der tænker anderledes.

Danmark har brug for en politik, der balancerer klimaansvar med virkeligheden. En politik, hvor vi ikke blot lukker danske erhverv for at importere de samme varer fra udlandet med en større miljøbelastning. Hvis vi virkelig ønsker bæredygtighed, bør vi beskytte og udvikle vores eget fiskeri og landbrug – ikke afvikle det i ideologiens hellige navn.

Hvornår vil Radikale Venstre begynde at tage deres egne principper alvorligt?

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedRedningsfartøjer indkøbt til Kystredningstjenesten omkring Kattegat og Østersøen
Næste nyhedNy frist for tilmelding til frivillig kamerakontrol i KattegatNæste
Nutidens fiskefartøjer er ofte låst til én bestemt type fiskeri i årtier. Men ved at tænke i moduler, ligesom i den amerikanske marine, kan fiskere snart skifte hele fabrikken ud på få dage, når kvoterne ændrer sig, eller markedet kræver nye produkter. arkivfoto: FiskerForum.dk

Nytænkning af designet for fremtidens fiskefartøjer

25 år med FishSAFE er en milepæl for sø-sikkerheden

En ny statusrapport over ti års fælles fiskeripolitik afslører en dyster økonomisk virkelighed for EU’s fiskere. Selvom det biologiske pres på bestandene falder, udebliver de lovede økonomiske gevinster – og Kommissionen peger på svigtende national håndhævelse som en hovedårsag. foto: EU kommissionen

EU-evaluering: Økonomien halter og medlemsstaterne svigter implementeringen

Længe har forvaltningen og forskningen arbejdet ud fra kort med tydeligt markerede gydefelter. Men efter at have analyseret 135.000 torske-æg fra 6.000 forskellige lokaliteter, må forskere fra det norske Havforskningsinstituttet (HI) nu konstatere, at virkeligheden ikke er så firkantet endda. foto: Erling Svensen og Erland A Lorentzen HI.no

Nyt norsk studie gør op med myten om torskens gydepladser

ANNONCER

Atlantic Shipping
Cosmos Trawl

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik