info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Danske biologer halverer kvoten, mens de norske mangedobler deres

Danske biologer halverer kvoten, mens de norske mangedobler deres

  • maj 20, 2020
  • Ebbe
  • Dato: 20/05/2020
  • kl. 08:50
  • Kilde: Jens Borup
  • Kategori: Forvaltning
Foto / Video: Bo Hellum
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

JENS BORUP, BESTYRELSESFORMAND, FF SKAGEN

Det er ikke noget nyt indenfor fiskerierhvervet, at biologer/politikere og fiskere år på år strides om kvotefastsættelserne. Efter 50 år i branchen har jeg været vidne til lidt af hvert. Men nu er det efterhånden gået så vidt med overforsigtigheden i kvoterådgivningerne fra DTU Aqua’s biologer, at jeg er blevet decideret harm.

Det drejer sig om kvotefastsættelsen for arten tobis, som er en af de absolut vigtigste arter indenfor industrifiskeriet. Siden 2005 er kvoterne for tobis blevet fastsat ud fra såkaldte skrabetogter på havets bund, som skal indikere, hvor god tilgang der er af nye tobis til bestanden.

Dette års skrabetogt i det såkaldte område 2 langs Jyllands vestkyst var det næstbedste siden metoden blev indført i 2005. Det fik hele fiskeindustrien til at glæde sig, for det måtte naturligvis afføde en høj kvote. Vi var ikke i tvivl om, at det måtte være den eneste logiske sammenhæng.

Men vi skulle have vidst bedre end at glæde os for tidligt, for hvad gjorde biologerne? De mente simpelthen, at nogle af skrabene måtte være for gode til at være sande, og derfor lavede de et hurtigt nyt såkaldt interbenchmark, fordi man frygtede, at de skrabetogter, der var, ville give en så høj kvote, at Det Internationale Havundersøgesesråd, ICES, ikke ville anerkende beregningen – og dermed landede kvoten væsentligt lavere, end skrabetogterne oprindeligt gav anledning til. Biolog ved DTU Aqua og medlem af ICES, Mikael van Deurs, har udtalt til Fiskeritidende, at det var for at ”please” ICES, at man lavede denne interbenchmark. Det kom der en nedjustering fra langt over 100.000 tons til blot 62.658 tons ud af i det område, vi kalder område 2. En overforsigtighed, der førte til næsten en halvering af kvoten.

Norge 3,5 dobler deres tobiskvote
Vender man blikket mod Norge, er situationen imidlertid helt anderledes. Her er kvotesystemet sat op, så det rent faktisk giver mening. Her fastsætter man ud fra biologisk rådgivning en kvote ved starten af sæsonen, men denne kan opjusteres i løbet af sæsonen, i takt med at man måtte blive klogere på, hvordan det så rent faktisk ser ud derude på havet. ICES rådgivningen for Norges såkaldte område 3 anbefalede en kvote på 155.072 tons, men nordmændene lagde forsigtigt ud med en kvote på 70.000 tons. Denne blev sidenhen hævet til 110.000 tons – men efter de første ugers fiskeri og sideløbende videnskabelige undersøgelser har de fundet, at der er virkelig mange tobis derude og har derfor netop hævet kvoten til 250.000 tons – dvs. 3,5 gange så meget som startkvoten!

Kontrasten er slående. Det føles unødvendigt at sige, at det simpelthen ikke kan passe, at kvotefastsættelserne kan være så forskellige, for tallene taler deres tydelige sprog.

Norges model forvaltes af modige norske biologer og politikere, som tør følge, hvad de rent faktisk når frem til på videnskabelig vis – samtidig med at biologerne og politikerne herhjemme gemmer sig bag en uforklaret overforsigtighed – men hvorfor? Det skylder de simpelthen at give et klart og tydeligt svar på, for vi kan ikke blive ved med at se på, hvad jeg vil gå så langt som til at kalde hykleriske beslutninger på hele industriens vegne.

Det er vigtigt at forstå om tobissæsonen, at den alle dage har fungeret som et boost til de lokale kystfiskersamfund langs Nord- og Vestjyllands kyst. Et boost som vil kunne mærkes som ringe i vandet for lokalsamfundene, som nyder godt af fiskernes øgede indtjening. Et boost der på den måde vil sprede sig som ringe i vandet i Vandkantsdanmark. Det gælder både indtjening og arbejdspladser. Det skal politikerne bare være klar over, når de vælger at reducere kvoterne så dramatisk, når Norge med sine opjusteringer viser, at det faktisk står rigtig godt til med bestandene.

Kontaktoplysninger
Jeg kan kontaktes for yderligere oplysninger på 21 29 71 73

Jens Borup, bestyrelsesformand, FF Skagen

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedPraksisændring: Puljefiskeri – opgørelse over fangstrettigheder
Næste nyhedNyheder fra Færøerne – uge 20Næste
Fra en dør til mange døre: Rødkløverregeringen splitter fødevaresikkerheden på fem ministerier midt i en global krisetid. foto: FiskerForum.dk

Rødkløverregeringen splitter fødevaresikkerheden på fem ministerier midt i en global krisetid

Friske markedstal viser, at EU-landene fortsætter importen af russiske fisk og skaldyr i massiv skala. Alene i 2025 nåede den europæiske import af russiskfangede fisk op på over 200.000 tons med en samlet værdi på svimlende 1,3 milliarder euro (knap 10 milliarder kroner). (Læs the Fishing Daily - [EU member states expand russian seafood imports despite sanctions](https://thefishingdaily.com/latest-news/eu-member-states-expand-russian-seafood-imports-despite-sanctions/)) Rusland pumper især torsk, krabber og enorme mængder Alaska pollock ind på det europæiske marked. Noget lander i de danske supermarkeders kølediske forklædt som fiskefingre, panerede fileter og surimi via snedige omveje og forarbejdningshubs i Kina og Belarus. arkivfoto: FiskerForum.dk

Det store fiskerihykleri: Mens dansk miljøpolitik kvæler fiskeriet – holdes døren åben for russiske fisk for milliarder

Dannelsen af den nye »rødkløverregering« og den historiske nedlæggelse af et selvstændigt fødevareministerium vækker dyb bekymring i erhvervslivet. Man frygter politisk udvanding af Danmarks madproduktion. foto: Fødevarealliancen

Ny magtfuld alliance samler fødevareklyngen

Havets blomstereng - Erling Svensen HiNo

Alarmsignal under havoverfladen: Europas vigtigste undervandsenge forsvinder i lyntempo

ANNONCER

SIMRAD SY50 FiskerForum

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik