Under et besøg i Hvide Sande fik Venstres folketingskandidat Trine Jepsen et indblik i fiskeriets hverdag, udfordringer med bureaukrati og behovet for politisk opbakning til fødevareerhvervene langs Vestkysten.

En grå og kold tirsdag i begyndelsen af marts dannede rammen om et møde i Hvide Sande, hvor fiskeriet og det lokale erhvervsliv havde inviteret Venstres folketingskandidat Trine Jepsen til en samtale om fiskeriets fremtid og rammevilkår.
Over kaffe på Nordhavnsvej satte formand for Sydvestjysk Fiskeriforening, Thomas Rahbek Sloth, sammen med Vestværftets administrerende direktør Michael Boel Olesen fokus på de udfordringer, som fiskeriet og de maritime erhverv møder i hverdagen.
Også DFPO’s kommunikationskonsulent Marlene Grøftehauge, biolog Sofie Smedegaard Mathiesen samt kampagneleder Lasse Hjorth Jørgensen deltog i mødet.
Fiskeriet leverer sunde fødevarer
Et centralt budskab fra værftet og fiskeriet var, at Vestkystens erhverv fortsat spiller en vigtig rolle i dansk fødevareproduktion.
Fiskeriet leverer friske, sunde og klimavenlige fødevarer, som er højt værdsat for både kvalitet og smag – både i Danmark og på eksportmarkederne.
Samtidig er havnen i Hvide Sande en vigtig drivkraft for erhvervslivet i regionen, hvor fiskeri, værftsindustri og følgeerhverv tilsammen skaber arbejdspladser og økonomisk aktivitet.
Formålet med mødet var derfor også at give et indblik i de rammevilkår, som erhvervet arbejder under – og at understrege behovet for fortsat politisk opmærksomhed på havnebyer som Hvide Sande.

Bureaukrati presser erhvervet
Under mødet blev det voksende bureaukrati hurtigt et centralt emne.
Ifølge direktør Michael Boel Olesen oplever mange fiskere, at både danske regler og EU-reguleringer i stigende grad gør det vanskeligere at drive en fornuftig forretning.
De mange krav og administrative byrder risikerer at kvæle initiativet i et erhverv, der historisk har været præget af foretagsomhed og stor arbejdsindsats.
Selvom Vestværftet i øjeblikket har en fyldt ordrebog, går mange af nybygningerne til udenlandske kunder – især norske redere.
Norge investerer massivt i deres fiskerflåde, mens rammevilkårene i Danmark ifølge flere i erhvervet ikke i samme grad understøtter investeringer i nye fartøjer.

Rekruttering og investeringer er en udfordring
Et andet centralt emne var rekrutteringen til fiskeriet.
Ifølge Thomas Rahbek Sloth er det blevet stadig sværere for unge fiskere at etablere sig i erhvervet. En ny skipper skal ofte finansiere både kvoter, fartøj og udstyr, og investeringerne kan hurtigt løbe op i mange millioner kroner.
Samtidig stiller bankerne krav om betydelig sikkerhed, før de vil finansiere projekterne.
Den økonomiske usikkerhed er yderligere blevet forstærket af skiftende politiske meldinger og reguleringer, som gør det vanskeligt at planlægge langsigtet i erhvervet.
I flere tilfælde har unge fiskere midt i et generationsskifte – og med nye eller næsten nye fartøjer undervejs – været nødt til at afhænde ellers topmoderne skibe til udenlandske købere.
For nogle har løsningen været at sælge fartøjerne til eksempelvis norske eller skotske redere og i stedet investere i ældre og billigere fartøjer, hvor gælden og dermed risikoen er mindre.
Paradokset er, at fartøjer bygget med den nyeste teknologi – designet til lavere brændstofforbrug, bedre håndtering af fangsten og højere sikkerhed for besætningen – i dag sejler under udenlandsk flag.
Ifølge flere i erhvervet er det en skam for dansk fiskeri, som ellers regnes blandt de førende i Europa, når det gælder teknologi, bæredygtig fangsthåndtering og gode arbejdsforhold om bord.
Men uden stabile politiske rammer og langsigtede vilkår risikerer investeringerne – og dermed udviklingen – at flytte ud af landet sammen med fartøjerne.

Rundvisning på Vestværftet
Efter kaffemødet blev der også tid til en rundvisning på Vestværftet i Hvide Sande, hvor deltagerne kunne se værftets aktuelle nybygning N-80-V »Bernt Oskar«.
Fartøjet er Vestværftets bygning nummer 364 og står klar til overdragelse til de norske ejere i begyndelsen af juni.
Det moderne fiskefartøj måler 45,5 meter i længden og 11,5 meter i bredden og er designet til et fleksibelt fiskeri med både not og snurrevod.
Ombord er fartøjet indrettet med moderne fangsthåndterings-systemer, køle- og opbevaringsfaciliteter samt dæksudrustning med kraftige spil og hydrauliske installationer til effektiv drift.
Samtidig er skibet udstyret med avanceret navigations- og fiskerielektronik, og maskin- og energisystemerne er optimeret med fokus på energieffektiv drift og lavere brændstofforbrug.
Når fartøjet afleveres, får “Bernt Oskar” hjemsted i Svolvær på Lofoten i Norge, hvor det skal indgå i fiskeriet i de nordlige norske farvande.
En lyttende kandidat
For Trine Jepsen blev besøget en mulighed for at møde fiskeriet og de maritime erhverv helt tæt på.
Under rundvisningen fulgte hun interesseret med, mens værftets direktør Michael Boel Olesen gennemgik skibets teknik, udrustning og funktion i fiskeriet.
Undervejs viste hun stor interesse og stillede flere spørgsmål til både konstruktion, fangsthåndtering og de teknologiske løsninger ombord.
Trine Jepsen fremstår som en imødekommende og energisk kandidat med rødder i Midt- og Vestjylland, der møder folk med et smil, godt humør og en frisk replik – men også med en tydelig nysgerrighed og vilje til at lytte.
Hun understreger, at Midt- og Vestjylland fortjener jysk fokus og handlekraft, og at regionen skal stå stærkere sammen om at skabe gode rammer for investeringer, uddannelser og innovation.
Samtidig peger hun på vigtigheden af et styrket fødevareerhverv, herunder at udvikling og miljøhensyn skal gå hånd i hånd.
Med en baggrund i både kultur, ledelse og erhvervsliv – blandt andet som citymanager i Herning og tidligere direktør for Nørre Vosborg og Schackenborg Fonden herunder ansvaret for Schackenborgs landbrugsdrift – har hun erfaring med at arbejde i krydsfeltet mellem erhverv, udvikling og politik.

Et budskab med tilbage til Christiansborg
Besøget i Hvide Sande gav et klart billede af, hvor vigtigt fiskeriet fortsat er for Vestkysten.
For en folketingskandidat er møder som dette også en påmindelse om, at fødevareerhvervene – både landbrug og fiskeri – spiller en central rolle for beskæftigelsen i landdistrikterne og for dansk økonomi.
Budskabet fra havnen var derfor tydeligt:
Hvis Danmark fortsat skal producere nogle af verdens bedste fødevarer fra både land og hav, kræver det langsigtede rammer, mindre bureaukrati og politisk forståelse for erhvervets vilkår.
Et budskab, som Trine Jepsen nu tager med sig videre i valgkampen og med ind på Christiansborg.



