info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Da Hirtshals Havn for et par måneder siden indledte søgningen efter en ny havnedirektør, oplevede havnen generelt en stor interesse omkring stillingen. foto: Hirtshals Havn

»Teamplayer« bliver ny direktør for Hirtshals Havn

  • juni 21, 2021
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 21/06/2021
  • kl. 10:07
  • Kilde: Hirtshals Havn
  • Kategori: Havne
  • Tags: havn, Hirtshals
  • Land: Danmark
Foto / Video: Hirtshals Havn og privatfoto Nordsoeposten
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Efter et udbytterigt rekrutteringsforløb er Hirtshals Havns nye direktør nu fundet. Fra 1. august 2021 bliver det den 46-årige Per Holm Nørgaard, som kommer til at stå i spidsen for Hirtshals Havn.

 Per Holm Nørgaard kommer fra en stilling hos Blue Water Shipping, hvor han siden 2018 har været ansat som Director PMO.  Privatfoto: Per Holm Nørgaard - Nordsoeposten

Per Holm Nørgaard kommer fra en stilling hos Blue Water Shipping, hvor han siden 2018 har været ansat som Director PMO. Over to omgange har Per Holm Nørgaard samlet set været ansat hos Blue Water Shipping i 22 år, hvoraf de fleste har været i forskellige lederstillinger. Foruden sin ledelsesmæssige erfaring medbringer Per Holm Nørgaard også stor viden og kompetencer inden for strategiarbejde og -implementering, procesoptimering samt organisationsudvikling.

Stærkt ansøgerfelt
Da Hirtshals Havn for et par måneder siden indledte søgningen efter en ny havnedirektør, oplevede havnen generelt en stor interesse omkring stillingen. Efter en intensiv rekrutteringsproces med et stærkt felt på 39 ansøgere faldt valget fra en enstemmig bestyrelse på Per Holm Nørgaard som Hirtshals Havns nye direktør.

»Vi har været igennem en meget spændende og lærerig proces, og vi er stolte over, at en så kompetent profil har valgt at dedikere sig til den fremtidige udvikling af Hirtshals Havn. Vi er sikre på, at Per Holm Nørgaard er den helt rette til at stå i spidsen for havnens forestående opgradering, og vi glæder os til at byde ham velkommen,« siger Anker Laden-Andersen, Bestyrelsesformand for Hirtshals Havn.

Hirtshals Havn 2.0
Hirtshals Havn offentliggjorde i maj sine planer om at opgradere havnen til en version 2.0. Udviklingsplanerne omfatter, sammen med en stor fysisk havneudvidelse og facilitetsforbedring, ambitionen om at blive den grønneste trafikhavn i Europa på gods, transport og logistikløsninger samt produktionen af grønne brændstoffer.

»Hirtshals Havn står på tærsklen til en spændende fremtid, som jeg glæder mig til at blive en del af. Fra tidligere har jeg stor erfaring med at omsætte strategier til virkelighed, og hvis vi alle løfter i samlet flok, er jeg sikker på, at vi nok skal nå sikkert i mål. Sammen skal vi sørge for kontinuerligt at udvikle havnen og derved skabe de bedst mulige rammebetingelser for vores ejere, kunder, brugere og lokalområdet,« siger Per Holm Nørgaard.

Sammen står vi stærkere
Den kommende havnedirektør er oprindeligt uddannet luftfragt-speditør, en uddannelse, som han sidenhen har suppleret; først med en Pre MBA og efterfølgende en Executive MBA in Strategic Thinking, begge fra Business Institute i Aalborg. Foruden sin tid i Blue Water Shipping har Per Holm Nørgaard også arbejdet nogle år som selvstændig og haft en baggrund i forsvaret. De mange erfaringer, som han har gjort sig undervejs, har givet Per Holm Nørgaard en klar rettesnor for, hvad der for ham er godt lederskab.

»Gennem årene er jeg blevet meget bevidst om, at resultater ikke kan skabes af en mand alene‚ men derimod af et samlet team. Samtidig har jeg lært vigtigheden af grundig forberedelse; Hvis man er grundigt forberedt, er det langt lettere at eksekvere, og man kan bedre håndtere uforudsigeligheder, lyder det fra Per Holm Nørgaard, som vil gøre brug af disse erfaringer i sit nye job.«

Per Holm Nørgaard tiltræder stillingen som direktør hos Hirtshals Havn pr. 1. august 2021. Han tager over fra Andreas Duus, som siden 9. marts 2021 har fungeret som konstitueret direktør på havnen.

Privat bor Per Holm Nørgaard i Aalborg-bydelen Gl. Hasseris med sin kone, som er 4. generation på ejendommen, der tidligere har været gartneri. Sammen har de fire børn – to piger og to drenge – på henholdsvis 13, 15, 17 og 19 år.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedSydgrønlandsk fiskeriselskab med tredje millionunderskud på bare fem år
Næste nyhedNy tænketank om havet uden repræsentation af fiskerne og akvakulturenNæste
Fra søndag den 19. til lørdag den 25. april 2026 er forskningsskibet Havfisken på feltarbejde i Kattegat. foto: DTU

Nyt 12-årigt forskningsprojekt skal kortlægge havbundens genopretning efter trawlstop

Men i år 2026 skete der noget magisk. Da Danmarks fiskehandlere og mad-entusiaster samledes for at kåre Årets Pinsefisk, var det ikke den strømlinede laks eller den fine, hvide pighvar, der løb med guldet. Nej, juryen kiggede dybt i havet, mødte havkattens bryske blik og sagde: »Du er den udvalgte.« foto: ff

Historien om havkatten, der blev pinsens konge

Nye temperaturmålinger i havene vækker dyb bekymring hos forskere. Bittesmå fimrehår, der normalt beskytter korallerne og sikrer dem livsvigtig ilt, bryder fuldstændig sammen, når havvandet bliver for varmt. Dermed accelereres en akut koral-død, som truer med at trække tæppet væk under 25 procent af alle arter i havet – herunder de fiskebestande, der udgør fundamentet for det globale fiskeri. foto: FiskerForum.dk

Havforskning afslører at varmere vand forvandler korallernes forsvar til en dødsfælde

Fisken har altid været Hanstholms ubestridte livsnerve – men den er også poesi, symbolik og kunst. Til sommer genopstår ånden fra de legendariske »Nordatlantiske Nætter« i 1980’erne, når Det Nordatlantiske Fyr blænder op for en storslået kulturfejring. foto DNFH

Hanstholm: 40 år efter de vilde nætter på kanten af havet

ANNONCER

SIMRAD SY50 FiskerForum
Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Vonin - We make the ocean more profitable
Cosmos Trawl
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik