info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Norsk fokus på Skagen.Fire generationer og traditionerne er stadig en del af atmosfæren hjemme i Bekkjarvik

Norsk fokus på Skagen

  • september 18, 2015
  • apolloadmin
  • Dato: 18/09/2015
  • kl. 15:19
  • Kilde: FF Skagen
  • Kategori: Nyheder
  • Tags: FF Skagen, Norge
  • Land: Danmark
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Scottish Skipper-Expo 2026
Trusted energy partner for the maritime industry

Det så oprindelig ikke ud til, at Inge Halstensen og hans to sønner fra Bekkjarvik ved Bergen i så stort omfang skulle lande fisk i Skagen, men det gør de i stadig stigende omfang med tre moderne fartøjer

Der er mange gode grunde til, at Inge Halstensen, 70 år, og hans to sønner, tvillingerne Asle og Christian, 42 år, har et nært forhold til FF og til Skagen.

Med Inge Halstensens egne ord regner de med samlet at lande endnu mere i år i Skagen. Ikke fordi det er nyt, for hans skibe har landet i Skagen i mere end 30 år. Det skyldes fortsat, understreger han, at udviklingen, holdningen og omgangstonen i hans og sønnernes virksomhed og hos FF passer så fint sammen, både menneskeligt, fagligt og fiskeripolitisk, siger han.

En venlig atmosfære

Den venlighed og velvilje, som jeg har oplevet i Skagen siden 1980’erne spiller en rolle for mig og for mine sønner samt for vor forretning. Men naturligvis handler det også om prisen for fisken. Vi får en god modtagelse, når vi lander, først i mange år hos Chris Smed, og siden hos hans efterfølger, der i dag kaldes Fish Supply Director, John B. Christensen, understreger Inge Halstensen. Vi møder stor forståelse hos FF, selvom vi ikke altid kan være enige – sådan er det i branchen – men omgangstonen i vore dialoger betyder meget. Vi har et godt samarbejde både med Skagen Havn, Skagerrak Pelagic, Karstensens Skibsværft, hvor vi får vore skibe serviceret efter behov, samt til vor skibsagent, Jens Berg Shipping i Skagen.

Naturligvis lander vi også andre steder, men Skagen har gennem årene fået en større plads i vor planlægning, hvor vi lander omkring 50 pct. af vore fangster. Det svarer i Skagen til omkring 5000 tons sild til Skagerrak Pelagic og 13.000-15.000 tons kulmule/blåhvilling til FF.

Far, to sønner, tre skibe og fire generationer

Far og sønner driver tre skibe, H. 26 AV ”Manon” H. 34 AV ”Gardar” og H.10 AV ”Slaatterøy” med sønnen Asle Halstensen som skipper. Christian Halstensen tager sig primært af økonomien, og jeg selv er daglig leder i vor virksomhed forklarer Inge Halstensen Inge Halstensen er fjerde generation, der har med fisk at gøre. Det så oprindelig ikke ud til, at fiskerierhvervet ville blive hans første prioritet, men det blev det. Fisker og lærer

Da jeg var ung i 1960’erne og begyndelsen af 1970’erne,var det dårlige tider for fiskeriet. Der var ingen sild. Jeg begyndte dog alligevel at fiske sild om sommeren i Island med den gamle ”Gardar” fra 1883. Da var jeg 18 år i 1963, men først i 1979 blev jeg fuldtidsfisker. I perioden imellem – det var omkring syv år – blev jeg uddannet som lærer og underviste på en højskole i norsk, engelsk og kristendomskundskab. Tradition, fremskridt og en verdensmester Siden blev det fiskeriet 100 pct., men ikke nok med det.

Familien har gennem årtier drevet handel flere steder langs den norske kyst mod nord. Den erfaring og tradition er i dag udvidet betydeligt med indvielsen for nylig af et 18.000 kvm forretningsbyggeri i gamle bygninger i Bekkjarvik, 100 m langt og 50 m i bredde, med fokus på handel, service og turisme og med rødder i traditionen. Handelsmanden, købmanden og familien Halstensen driver her et kræmmermarked foruden et fiskebåds-rederi. Gæstgiveriet på stedet, Bocchesse d’or drives af familien til den nykårede verdensmester i kokkekunst, køkkenchef Ørjan Johannesen.

Lokalt og internationalt

Der er en stærk tradition at bygge videre på både i den lokale og internationale forretning, i princippet og i praksis. Inge Halstensen er stærkt engageret i international fiskeripolitik, hvor han er optaget af liberalisering og lønsomhed. På det område synes der at være bedre styr på udviklingen i EU-landet Danmark end i Norge, der som bekendt ikke er et EU-land, mener han.

 

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedFiskeriordfører mener jægerne skal skyde sælerne
Næste nyhedDanmarks førerrolle i fiskemel og fiskeolieNæste
Nye tal fra Havforskningsinstituttet afslører en dyster status for havet: Trusselsniveauet for tangskove og ålegræsenge er højere end nogensinde. Selvom de blå skove er afgørende for fiskebestandenes overlevelse og havets balance, mangler der stadig målrettet politisk handling og beskyttelse, før det er for sent. foto: Erling Svensen Hi.no

Havets alarmklokker ringer: Vitale opvækstområder i den »blå skov« i Nordsøen og Skagerrak svinder ind

Nye forskningsresultater viser, at stigende CO2-niveauer gør landbrugsafgrøder fattigere på vigtige næringsstoffer. Det skyldes, at planterne i et CO2-rigt miljø prioriterer lynhurtig dannelse af kulhydrater frem for optag af essentielle mineraler som zink og jern. foto: FiskerForum.dk

Når planterne mister kraften, bliver det blå protein afgørende

Et voldsomt sammenstød mellem servicefartøjet **Multi Power** og passagerbåden **Frøyfart** skabte fredag dramatik i havnen på Frøya. Den norske ø i Trøndelag er et globalt knudepunkt for havbrug, men fredag var det en alvorlig lækage og frygt for forlis, der stjal billedet i det vigtige fiskeriområde. snapshot iLaks.no

Norge: Service-fiskefartøj rammer Passagerbåd i havnen

akvakultur - EUC Nordvest

EUC Nordvest lancerer ny akvakulturuddannelse med maritim profil

ANNONCER

Atlantic Shipping
Vonin - We make the ocean more profitable

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik