info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Det nye prestigefyldte havforskningsskib DANA V, som skal være Danmarks flagskib inden for marineforskning og bæredygtighed, risikerer at blive bygget på et udenlandsk værft. foto. Knud E. Hansen skibsdesign

Nyt dansk havforskningsskib til 340 millioner bør bygges i Danmark

  • januar 22, 2025
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 22/01/2025
  • kl. 16:01
  • Kilde: FiskerForum.dk
  • Kategori: Nybygning
  • Tags: Dana, havforskningsskib
  • Land: Danmark
Foto / Video: Knud E. Hansen skibsdesign

Det nye prestigefyldte havforskningsskib DANA V, som skal være Danmarks flagskib inden for marineforskning og bæredygtighed, risikerer at blive bygget på et udenlandsk værft.

At bygge skibet i Danmark ville give direkte adgang til samarbejde mellem skibsbyggerne og de fremtidige brugere.   Illustration: Knud E. Hansen skibsdesign

Det skriver det maritime magasin Soefart.dk

Det har allerede skabt debat blandt politikere og brancheforeningen i den maritime branche. Kritikken går på, at et så vigtigt nationalt projekt bør udføres, bygges og udstyres i Danmark – og af flere gode grunde.

At bygge skibet i Danmark ville give direkte adgang til samarbejde mellem skibsbyggerne og de fremtidige brugere. Besætningen og forskerne, som skal betjene skibet, kan aktivt bidrage under byggeprocessen, så deres erfaringer og behov kan integreres. Den løbende dialog mellem værftet og brugerne er vanskeligere at opretholde, hvis projektet placeres i udlandet.

Bygningen af et skib som DANA V på et dansk værft ville styrke den danske skibsbyggerbranche, som allerede er kendt for sine avancerede teknologiske løsninger og høje kvalitetsstandarder. Det ville ikke blot skabe arbejdspladser, men også fremme innovation og styrke Danmarks position, som en global spiller inden for skibsdesign og byggeri.

Symbolsk og national betydning
DANA V repræsenterer mere end blot et forskningsskib – det er en vigtig del af Danmarks engagement i havforskning, bæredygtighed og overvågning af arktiske områder. At placere bygningen uden for landet kan sende et signal om, at vi ikke prioriterer vores egne værfter, selvom vi har kapaciteten og ekspertisen.

Selvom udenlandske værfter muligvis kan tilbyde lavere priser, skal man tage højde for de ekstra omkostninger ved transport, tilsyn og potentielle sprogbarrierer. Derudover giver et dansk værft mulighed for tættere kvalitetskontrol og hurtigere tilpasninger undervejs i projektet.

DANA V er en investering i Danmarks fremtid som forskningsnation, og derfor bør det også bygges på et dansk værft. Det vil styrke både erhvervet, samfundet og de mennesker, som skal arbejde med skibet – og samtidig cementere Danmarks rolle som førende inden for maritime løsninger og forskning.

Fakta om fremtidens havforskningsskib DANA V

FAKTA om fremtidens havforskningsskib
Skibsdesignvirksomheden Knud E. Hansen i Helsingør står bag udviklingen af konceptet for Danmarks nye havforskningsskib, DANA V, der skal erstatte det nuværende forskningsskib, DANA IV, fra 1981. Det nye skib bliver et avanceret forskningsfartøj, designet til at operere i isfyldte farvande og støtte en bred vifte af forskningsområder.

DANA V er udviklet i samarbejde med DTU Aqua og Odense Maritime Technology (OMT) som en del af Dansk Dana Konsortium. Designprocessen har omfattet avanceret ingeniørarbejde, test i isfyldte forhold, støjmålinger og innovative løsninger som minimal støjudledning og en specielt designet undervands-sensorplatform.

Skibet, der skal tages i brug i 2027, vil fungere som en platform for både forskning og uddannelse. Det vil rumme moderne laboratorier, avanceret udstyr til fiskebestands-målinger og klimaforskning samt faciliteter til online undervisning. Skibet skal understøtte en bred vifte af videnskabelige discipliner, herunder biologi, oceanografi og seismologi, samtidig med at det giver studerende mulighed for praktisk læring om bord.

DANA V bliver certificeret til Polar Code B (PC6), hvilket gør det i stand til at operere i de mest isfyldte farvande. Dette er essentielt for Danmark, både forskningsmæssigt og geopolitisk, da det giver mulighed for at overvåge Arktis, klimaforandringer og fiskebestande i Nordatlanten.

Projektet, der anslås at koste 340 millioner kroner, finansieres af den danske regering og private fonde som A.P. Møller Fonden. Skibet er et vigtigt redskab for Danmarks forpligtelser i forhold til overvågning af fiskekvoter og bidrager samtidig til at styrke dansk forskning i klimaforandringer og arktiske forhold.

Afslutningsvis er det vigtigt at understrege, at DTU’s nye havforskningsskib, DANA V, bør bygges og apteres samt udstyres og udrustes i Danmark. Skibet repræsenterer en ny æra for dansk havforskning og er en milepæl for Danmarks i rollen som global frontløber inden for bæredygtig marineforskning og teknologisk innovation.

DANA V er mere end et skib – det er et symbol på Danmarks engagement i havforskning og bæredygtighed. Derfor bør det naturligvis også bygges i Danmark, så det kan blive en stolt repræsentant for dansk ekspertise og innovation på verdenshavene.

Hoveddimensioner

Kapaciteter mm.

Leverandører

Teknisk udstyr

TidligereForrige nyhedHvorfor er fiskeriet så vigtigt for Danmark?
Næste nyhedMistænkelig tavshed omkring CO2-afgiftenNæste
fiskebørnehaver - københavns havn - WWF og By og Havn

Fra betonslum til fiskebørnehave: Nu skal Københavns Havn levere varen

Akvakultur leverer i dag knap 60 % af verdens fisk og skaldyr, og sektoren rummer et gigantisk potentiale. Ifølge Verdensbankens nyeste rapport, '[Harnessing the Waters: A Trillion Dollar Investment Opportunity in Sustainable Aquaculture](https://documents1.worldbank.org/curated/en/099062325120031041/pdf/P175786-db3d7dea-5971-4c3c-9f12-1cf892450594.pdf)', kan sektoren skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. foto: Harnesing the waters

Verdensbanken: Akvakultur er fremtidens klimavenlige proteinbombe

Når Island til august skal stemme om EU-forhandlinger, følger dansk fiskeri spændt med fra sidelinjen. EU-toppen lover nemlig nu »fleksibilitet« for at lokke islændingene – men erfaringerne fra Brexit skræmmer de danske fiskere: Ender de danske kvoter som byttepenge i Bruxelles? foto: wikip

EU vifter med fiskeri-gulerod til Island: Skal danske fiskere betale regningen?

kæmpe spøgelsesgarn bjærget ved Reersø - foto: Landbrugs og Fiskeristyrelsen

Fiskerikontrollen fjerner kæmpe spøgelsesgarn ved Reersø

ANNONCER

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik