info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Det nystartede erhvervsnetværk Danish Ocean Cluster vil styrke de kommercielle relationer og skabe ny, innovativ forretning til gavn for de danske fiskerihavne og fremtidens fiskeri

Nyt erhvervsnetværk omkring den blå industri, går i luften nu

  • september 12, 2024
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 12/09/2024
  • kl. 14:42
  • Kategori: Foreninger
  • Land: Danmark
Foto / Video: Danish Ocean Cluster
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Det nystartede erhvervsnetværk Danish Ocean Cluster vil styrke de kommercielle relationer og skabe ny, innovativ forretning til gavn for de danske fiskerihavne og fremtidens fiskeri, skriver de i en pressemeddelelse.

Så nu lyder startskuddet til et nyt erhvervsnetværk for den maritime sektor. Onsdag den 25. september 2024 inviteres der til kick-off-møde hos Nordsøen Forskerpark i Hirtshals.

Under navnet Danish Ocean Cluster vil en ny organisation samle aktører, som arbejder kommercielt med udvikling af fiskeri, akvakultur, fiskeriteknologi og industri i de danske fiskerihavne. Målet er at styrke de kommercielle relationer – særligt med fokus på det nordatlantiske område.

»Havnene, fiskeriet og industrien står over for en stor omstilling i de kommende år. Det har vi tilfælles, og derfor vil vi skabe et forum, hvor virksomheder kan mødes på tværs af sektorer. Vi inviterer også forskningen ind i den nye organisation, og Danish Ocean Cluster vil gerne agere brobygger mellem industri og forskning,« siger sekretariatsleder Mette Hyldgaard Roussis.

»Kravene til mere bæredygtige og cirkulære forretningsmodeller betyder, at vi skal tænke samarbejde på en anden måde end tidligere. Danish Ocean Clusters aktiviteter skal hjælpe med at fremme den omstilling.«

Inspiration fra islandsk succes
Danish Ocean Cluster finder stor inspiration i det 12 år gamle Iceland Ocean Cluster, som med bragende succes har skabt over 100 nye virksomheder i løbet af årene. Derudover har de opnået over 90 procent udnyttelse af torsken, som er den vigtigste islandske råvare.

»Vi er meget inspirerede af Iceland Ocean Cluster, fordi man tydeligt har vist, hvordan stærke kommercielle relationer skaber forudsætningerne for nye innovative løsninger og virksomheder. Vi stræber efter at skabe en lignende succes i Danmark,« siger Mette Hyldgaard Roussis.

Danish Ocean Cluster vil blandt andet tilbyde vejledning om EU-funding og arrangere studieture og workshops. Den danske organisation er i øvrigt en del af en international familie af ocean clusters, som udover Island også findes i blandt andet Canada og det østlige USA.

For nylig er Danish Ocean Cluster blevet partner i projektet The Nordic Ocean Opportunity under Nordic Innovation, der vil kortlægge muligheder for maritim kapital i Norden. Her skal Danish Ocean Cluster stå for at screene funding-mulighederne på det danske marked.

Til kick-off-eventet hos Nordsøen Forskerpark i Hirtshals onsdag den 25. september vil stifteren af Iceland Ocean Cluster, Thor Sigfússon, komme og holde oplæg om de resultater, der er skabt i Island og tale om vigtigheden af at ændre vores måde at tænke forretning – i hele den blå sektor.

»Vi håber, at mange virksomheder kan se en værdi i at tilslutte sig netværket, også på tværs af de danske fiskerihavne, så vi sammen kan styrke den blå sektor i Danmark og Nordatlanten,« siger Linn Indrestrand, der er bestyrelsesformand i Danish Ocean Cluster.

Tilmelding til kick-off-eventet og indmeldelse i Danish Ocean Cluster foregår på hjemmesiden danishoceancluster.com.

 

Program for onsdag den 15. september 2024

Se programmet her for onsdag den 15. september 2024

  • Klokken 08.30 – 09.00 -Ankomst, kaffe & morgenmad / Arrival, coffee, & breakfast
  • Klokken 09.00 – 09.30 – Velkomst & præsentation af deltagere / Welcome & presentation of participants
  • Klokken 09.30 – 09.50 – Præsentation af / Presentation of Danish Ocean Cluster
  • Klokken 09.50 – 10.50 – gæstetraler Thor Sigfusson Icland Ocean ClusterGæstetaler /Guest speaker Thor Sigfússon, Iceland Ocean Cluster Thor Sigfusson (PhD) is the founder and chairman of the Iceland Ocean Cluster and other businesses in the blue sector in Iceland. Thor has been a great inspiration in the preparations for starting the Danish Ocean Cluster – How did Iceland manage to utilize more than 90% of the cod and create more than +100 new businesses during the past 12 years? Why is it important to change our thinking and business models and focus on a more sustainable blue sector? How could the Danish fishery and maritime sectors benefit from a similar approach?
  • Klokken 10.50 – 11.10 – Pause og rundvisning / Break and tour
  • Klokken 11.10 – 12.30 – Gæstetaler / Guest speaker Thor Sigfússon, Iceland Ocean Cluster
  • Klokken 12.30 – 13.15 – Frokost / Lunch
  • Klokken 13.15 – 14.00 – Nuværende og kommende projekter / Current and upcoming projects by Linn Indrestrand
  • Klokken 14.00 – 14.15 – Kort om EU-funding og maritim kapital / EU-funding and maritime capital by Helene H. Jensen
  • Klokken 14.15 – 14.30 – Kaffe og netværk / Coffee and networking
  • Klokken 14.30 – 15.00 – Forskning og Innovation indenfor fiskeriteknologi / Research and Innovation in fishing technology by Jordan Feekings, DTU Aqua
  • Klokken 15.00 – 15.15 – Nyuddannede kandidater i Bæredygtig Fiskeri og Akvakultur klar i juni 2025 / New Master graduates in Sustainable Fishing and Aquaculture ready in June 2025
  • Klokken 15.15 – 15.30 – Opsamling og næste skridt / Summary and next step

 

Kilde: PM fra Danish Ocean Cluster

FiskerForum.dk

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedNy havvindmøllepark etableres nu i Lillebælt
Næste nyhedFærøerne: Stabile landinger af populær dybhavsfiskNæste
akvakultur - EUC Nordvest

EUC Nordvest lancerer ny akvakulturuddannelse med maritim profil

Energinet og tre nabolande rykker sammen i bussen for at sikre hurtigere reparationer af de mange søkabler i Nordsøen. Men bag de fine ord om »forsyningssikkerhed« gemmer sig en virkelighed med et havbunds-netværk, der bliver stadig sværere at navigere i for danske fiskere. foto: EnergiNet

Sø-kabler i Nordsøen: Europæisk samarbejde redder elnettet – men hvad med fiskepladserne?

Kim Edberg Andersen overtager posten som fiskeriordfører for Danmarksdemokraterne. Det skete torsdag den 23. april. Han varsler en kritisk kurs mod den eksisterende fiskeriaftale og en utrættelig kamp mod det, han kalder et direkte angreb på erhvervet. foto: ft.dk

Ny fiskeriordfører hos Danmarksdemokraterne vil styrke fiskeriets vilkår

fiskebørnehaver - københavns havn - WWF og By og Havn

Fra betonslum til fiskebørnehave: Nu skal Københavns Havn levere varen

ANNONCER

Cosmos Trawl
Atlantic Shipping
Vonin - We make the ocean more profitable

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik