DFPO-Formanden ønsker dansk fiskeri skal sikres en fremtid – det skal ikke afvikles. Svend-Erik Andersen skriver videre på Fiskeritidende.dk, at i en tid, hvor global efterspørgsel på animalsk protein stiger, og hvor Danmark leverer nogle af verdens mest klimavenlige proteinkilder fra havet, presser den hjemlige debat på for at skrue ned for produktionen.

Det er ifølge formanden en farlig kurs. Danmark risikerer at miste både arbejdspladser, eksportindtægter og indflydelse på, hvordan verdens fødevarer produceres.
Derfor bør fokus ikke være at reducere dansk fødevareproduktion, men at udvikle den. Og for fiskeriet handler det om én ting: at sikre erhvervet en klar »license-to-operate« gennem udpegning af faste kerneområder på havet – til gavn for både fiskere, klima, miljø og den globale fødevareforsyning.
Debatten om fødevareforsyningen raser
Internationale rapporter på stribe slår fast, at der er stort behov for fødevarer i fremtiden. Rapporterne slår også fast, at efterspørgslen efter animalsk protein kommer til at stige, selvom vi i Danmark har stort fokus på at spise mindre kød.
Den øgede efterspørgsel er primært drevet af, at velstanden og købekraften stiger i Asien. Dermed tyder alt på, at efterspørgslen efter danske fødevarer også kommer til at stige i fremtiden.
Det faktum står i kontrast til, at meget af den offentlige debat om den danske fødevaresektor handler om, hvordan vi kan skrue ned for produktionen af fødevarer i Danmark.
Det er den forkerte vej at gå, mener Svend-Erik Andersen
Jeg mener, at udgangspunktet for debatten bør være, hvordan vi udvikler vores fødevaresektor, så vi kan producere mere med et mindre aftryk på vores miljø og på vores klima. Hvis ikke vi lykkes med det, kommer vi til at overlade fødevareproduktionen til andre lande. Det tror jeg ikke, miljøet og klimaet vinder noget som helst ved. Samtidig går Danmark glip af vigtige arbejdspladser og vigtige eksportindtægter, som er en forudsætning for at bevare velstanden i Danmark.
Dansk fiskeri leverer i dag et betydeligt bidrag til fødevareforsyningen. Og international forskning konkluderer, at det er til gavn for både folkesundheden og klimaet, hvis forbruget af fisk stiger. Forskning konkluderer også, at den samlede miljøregning for trawlfanget fisk er lavere end miljøregningen fra animalsk protein fra landbruget eller akvakulturen. På den baggrund er der mange gevinster forbundet med at fastholde et stærkt dansk erhvervsfiskeri.
Fiskeriets nøgleområder
Hvis man retter blikket imod, hvad der kan gøres for dansk fiskeri, som kan styrke og fremtidssikre erhvervet, er der er et væsentligt greb, man bør tage. Fiskerikommissionen anbefalede, at fiskeriets nøgleområder udpeges. De områder skal give fiskerne en garanti for, at der er plads til fiskeriet på havet i en tid, hvor kampen om havet aldrig har været hårdere. Det, mener jeg, er en rigtig god idé.
For ikke alene giver en sådan udpegning fiskeriet fast grund under fødderne. Den sikrer også, at vi kan fange flest mulige fisk med den mindst mulige fiskeriindsats. Og det er en gevinst for både miljøet, klimaet, fødevareforsyningen og fiskeriet.
Samtidig tror jeg på, at udpegningen vil lægge en dæmper på den til tider højspændte debat om trawlfiskeriet, og den arbejdsro trænger vi til i fiskeriet efter mange turbulente år.
I Danmarks Fiskeriforening kommer vi på den baggrund til at arbejde for, at vi får udpeget fiskeriets kerneområder. Kerneområderne skal skrives ind i havplanen. For sådan kan vi én gang for alle sikre vores »license-to-operate« og fortsat levere vores vigtige bidrag til fødevareforsyningen.
»Formanden har ordet« af Svend-Erik Andersen Danmarks Fiskeriforening PO



















