info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Chefskifte hos Skibsforsikringen Frederikshavn G/F Foto: Mogens Nielsen - fb

Chefskifte hos Skibsforsikringen Frederikshavn G/F

  • juli 21, 2017
  • FiskerForum
  • Dato: 21/07/2017
  • kl. 15:10
  • Kategori: Produkter
  • Tags: Frederikshavn, Vægtsystemer
  • Land: Danmark
Polar Expo 2026
Skal din annonce være her - ring til os !
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Scottish Skipper-Expo 2026

Fredag den 3. august 2017 byder direktør Mogens Nielsens dåbsattest ind med tallet 65 og dagen efter den 4. august takker chefen for Skibsforsikringen Frederikshavn af efter 26 gode og meget spændende, men også turbulente år i fiskeriets tjeneste.

Afløseren Christian Juul Thaarup står allerede klar til ugen efter at tage over efter den afgående direktør. Begivenheden markeres med en reception fredag 4. august 2017 kl. 12.00 til 16.00 på Penna´s Restaurant, Nordre Strandvej 48 i Frederikshavn.

Som ung maskinmester blev Mogens Nielsen i sommeren 1991 ansat som skibsinspektør i Skibsforsikringen Frederikshavn G/F. Opgaven lød på tilsyn og personlig kundekontakt til fiskerierhvervet. Et job som Mogens Nielsen de følgende 13 år ivrigt bestred, med en uvurderlig indsigt til følge, om fiskeriets vilkår og forhold. En viden der kom Mogens Nielsen til gode, da han i 2004 blev selskabets direktør og efterfølgende skulle navigerer Skibsforsikringen igennem. Noget der senere skulle vise sig, at blive dette århundredes mest turbulente år for fiskeriet.

En opgave hvor fiskeriet efter en større ophugningsrunde, stod fattigt tilbage med et latent økonomiske behov for pengemæssig polstring. Et behov som med indførelsen af FKA-systemet den 1. januar 2007, gav erhvervet den livsnødvendige pengeindsprøjtning, som reddede dansk fiskerierhverv og gav likviditeten tilbage til fiskerne.

Alternativet havde været uoverskueligt, som Mogens Nielsen da også udtrykker det overfor FiskerForum, at beslutningen som politikerne, kort før jul 2005 nåede til enighed om, det der dengang først hed »Ny «, og senere efter nytåret 2005 blev til Fartøjs Kvote Andele (FKA), nærmest var en gave til fiskeriet, der således med uddelingen af kvoteandelene fik omsættelighed i fiskeriet og dermed bedre mulighed for at skabe rentabilitet i erhvervet.

Samtidig med dette, blev forsikringsbranchen også mødt med likviditetskrav og øget bureaukratiske regler for indberetning til styrelsen og staten. Officielle byrder og krav som kun medlemmerne af forsikringerne kunne betale. Hvilket var en svær opgave for direktøren for Skibsforsikringen Frederikshavn G/F, der altid havde fokus på medlemmers tarv. Et hensyn som har fulgt Mogens Nielsen i alle årene, altid at have øje for kundetilpassede løsninger og til stadighed udvikle forretningen hen mod »best practice« og mod det der gavnede medlemmerne / fiskerne mest muligt.

Mogens Nielsen forklarer videre, at konjukturerne i fiskeriet, direkte kunne overføres til og aflæses i forsikringsselskabernes drift. Opture og nedture afspejlede sig direkte på tallene og i medlemmernes interesse, blev Skibsforsikringen da også tilpasset løbende, ligesom nødvendige beslutninger om nye tiltage markedsmæssigt også indgik i omstillingen. Det der tidligere var et selskab der medlemsforsikrede for fiskerne i Thy og i Vendsyssel er nu udvidet således, til også at varetage forsikringsinteresser for medlemmer, som for halvdelens vedkommende i dag befinder sig syd for Limfjorden. En nødvendig tilpasning, der igen er kommet medlemmerne til gode.

Mange ting er lykkedes for forsikringsselskabet Skibsforsikringen Frederikshavn G/F, der siden starten i 1868, skriver attenhundredesekstiotte, flot har navigeret sig gennem verdenskrige og børskrak samt svære konjuktur opture og nedture, en præstation som nok de færreste har været igennem, sidst med direktør Mogens Nielsen ved roret. En ting som manglede på CV´et, var dog en fusion, som den nu afgående direktør selv fremhæver som et ønske der ikke gik i opfyldelse.

Men nu er depechen overgivet til kommende direktør Christian Juul Thaarup og Mogens Nielsen har nu udsigt til langt flere golfture eller vandreture i bjergene i det skønne Europa, med sin hustru igennem et langt liv, med børn og børnebørn, samt ikke mindst til dét den tidligere direktør nu pludselig skal vænne sig til, nemlig blot at vågne op om morgenen og vide dagen helt er ens egen.

Husk vagtskiftet i Skibsforsikringen Frederikshavn G/F markeres ved en reception fredag 4. august 2017 kl. 12.00 til 16.00 på Penna´s Restaurant.

FiskerForum.dk

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedKæmpe krebsegilde i Torvehallerne i København den 26. august 2017
Næste nyhedAkvakultur overhaler fiskeri i 2021Næste
René Christensen på besøg ved Fiskeriskolen i Thyborøn. På billedet ses (tv.) René Christensen, direktør i DAPO, (midt) Heidi Bech Rønn, uddannelseskonsulent ved North Sea College, og (th.) Peter Schyum Jensen, afdelingsleder ved EUC Nordvest. DAPO

Styrket akvakulturuddannelse skal sikre flere kvalificerede medarbejdere

»Nordjyden« tager tørnen: Kim Edberg kræver akut brændstofhjælp til danske fiskere. foto. fb

Kim Edberg kræver akut hjælp til fiskerne: Dieselpriser presser erhvervet

Mens kampen om de unge raser på tværs af alle brancher, kan North Sea College i Thyborøn nu melde om »fuldt hus« efter DM i Skills 2026. Med en direkte og synlig indsats lykkedes det skolen at sikre en håndfuld nye elever, der er klar til en fremtid på dækket eller i akvakulturen. EUC Nordvest

Fiskeriskolen fangede nye talenter og elever til Skils

Mens de mindre trawlere melder om fornuftige fangster og god aktivitet i havne som Klaksvík og Leirvík, tegner en ny rapport fra forskningsskibet Jákup Sverri et mindre lyst billede af de biologiske forhold under overfladen. foto: Havstovan

Færøerne: Maveundersøgelser vækker bekymring da det kan true torsk og kuller

ANNONCER

Thyborøn Havn er en spydspids på vestkysten.  Foto: Thyborøn Havn er en vækstmotor for det lokale erhvervsliv - Thyborøn Havn
Atlantic Shipping

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik