Det færøske fiskeriselskab Framherjis nye trawler »Lerkur« er søsat ved Karstensens Skibsværfts afdeling i Polen og skal nu bugseres til Skagen, hvor skibet færdiggøres inden levering sker senere i år.

Den nye færøske trawler »Lerkur«, som bygges for rederiet Framherji, blev i weekenden søsat ved Karstensens Skibsværfts værft i Polen. Efter søsætningen skal skroget bugseres til Skagen, hvor skibet skal færdigapteres og udrustes på værftets afdeling i Skagen. Ifølge planen ventes trawleren klar til levering senere i år. Den nye trawler har en samlet pris på omkring 180 millioner kroner.
Søsterskib til ny Varðin-trawler
Lerkur er søsterskib til trawleren »Sjúrður Tollaksson«, som rederiet Varðin også får bygget hos Karstensens Skibsværft. Planen er, at »Sjúrður Tollaksson« leveres til Varðin i løbet af sommeren, mens »Lerkur« efter planen indgår i Framherjis flåde senere på året.
Moderne frysetrawler
Den nye trawler bliver indrettet som frysetrawler og kan både fiske selvstændigt eller deltage i partrawling. Fangsten bliver frosset ned om bord og senere landet i havn. De to nye fartøjer skal erstatte de ældre trawlere »Rókur« og den tidligere »Lerkur«, som for nogle år siden blev solgt ud af landet af selskabet Faroe Origin.

Del af fælles færøsk flådestruktur
Rederierne Framherji og Varðin ejer sammen selskabet Faroe Origin i Runavík. Efter en omstrukturering har de to rederier overtaget tre fartøjer hver fra selskabet, mens Faroe Origin fremover primært vil operere med partrawlere på tværs af rederierne. Når »Lerkur« og »Sjúrður Tollaksson« senere på året bliver leveret, bliver de blandt de mest moderne trawlere i den færøske flåde.
Se videoen fra søsætningen ved Karstensens Skibsværft i Polen her



