info@fiskerforum.dk +45 60 22 09 46
Facebook Instagram Youtube Twitter Envelope
  • English
Logo-FiskerForum
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
  • Top Artikler
  • Nyheder
    • Seneste Nyheder
    • Nordiske Nyheder (Kortnyt)
    • Nybygninger
    • Reguleringer
    • Nyheds Kategorier
      • Akvakultur
      • Fiskearter
      • Fiskeri
      • Foreninger
      • Forskning
      • Forvaltning
      • Havne
      • Messer
      • Miljø
      • Nyheder
      • Områder
      • Politik
      • Producenter
      • Produkter
      • Slutbruger – Fødevarer
      • Uddannelse
      • Ulykker-Forlis
      • Økonomi
      • Gæsteartikler
    • Nyhedsarkiv
      • 2025
      • 2024
      • 2023
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
    • News in English
    • Nyhedsservice
    • Video
  • Fartøjer
    • Skibsdatabase
    • Nyeste Billeder
    • Skibe Til Salg
    • Ordrelisten
    • Nybygninger
    • Nybygninger – leveringer
  • Køb & Salg
    • Køb og salg
    • Til Salg
    • Købes
    • Opret Profil
  • Jobs
    • Jobs
  • Service
    • Vejret
    • Auktionspriser
    • Oliepriser
    • Fakta Om Fisk
      • Fiskearter
      • Fangstmetoder
    • Servicelinks
    • Nyhedsservice
    • Kontakt
    • Medieinformation
  • Servicelinks
  • Dansk
  • English
Taskekrabbe - Hi.no

Taskekrabben er en vigtig kommerciel krabbe-art i Norge

  • august 7, 2024
  • Lars Tornsberg
  • Dato: 07/08/2024
  • kl. 10:00
  • Kilde: Havforskningsinstituttet.no
  • Kategori: Forskning
  • Tags: Krabber
  • Land: Norge
Foto / Video: Hi.no
Skal din annonce være her - ring til os !
Polar Expo 2026
Hook&Net - Hook and Net is a trade journal for the international commercial fishing industry,
Trusted energy partner for the maritime industry

Den har et stort udbredelsesområde, helt fra Marokko og Middelhavet i syd til Norge i nord. I Norge findes taskekrabben i betydelige mængder langs kysten, fra Skagerrak i syd hele vejen nordpå til Troms, med enkelte forekomster så langt som til Nordkap.

Krabben vil gerne have saltvand og lever derfor ikke i områder med brakvand, men findes dog ofte på lavt vand. Den foretrækker hård bund, men kan migrere til bund med sand og ler på en stenet bund.

Krabberne kan rejse betydelige afstande i forbindelse med gydning og temperatur. Især hunkrabberne kan rejse over lange afstande opstrøms for at finde en passende gydeplads. Krabben foretrækker varmere temperaturer og vandrer til dybere og varmere vand (30-50 meter) om vinteren. Den er blevet observeret at kunne kravle helt ned til 400 meter.

Krabben skifter skal for at vokse
Kønsmodne krabber skifter skal om efteråret, hvor parringen finder sted umiddelbart efter, at hunnen har skiftet sin skal.

Hunnerne opbevarer sæden i over et år og befrugter æggene det følgende efterår. På den måde kan hun-krabben forberede sig på at ligge halvt begravet uden at spise, mens æggene udvikler sig. Ældre krabber skifter skal hvert tredje eller fjerde år, men kan stadig producere rogn to eller tre gange uden at skifte skal. Hunnen sætter æggene fast under halen, og det tager otte måneder for æggene at klække.

Krabbe med rogn

Krabbelarverne flyder frit i vandmasserne i ca. to måneder. De skifter deres skaller syv gange. Når de bunder, er de ca. 2,5 mm store, et år senere er de ca. 1,5 cm og har skiftet skal flere gange. Krabben bliver kønsmoden efter 4-5 år.

Krabben spiser det meste, men foretrækker skaller og børste. Mange af krebsene lever i tangskoven, hvor de aktivt lever af en lang række forskellige dyr. Om sommeren og efteråret vandrer mange krabber op i flodsletten langs kysten, især om natten, og græsser på muslinger og i mindre grad på andre organismer, som de kan finde her.

Taskekrabben langs den norske kyst betragtes som én bestand, og den overvåges gennem indsamling af fiskeridata. Selvom fiskeripresset er højt, har fangstraterne holdt sig på samme niveau siden overvågningen begyndte i 2001.

Den gennemsnitlige krabbestørrelse i fangsten er forblevet stabil med regionale udsving, der kan forklares med naturlig variation. I det sidste årti har bestanden og dermed krabbefiskeriet spredt sig nordpå. I dag er den størst i Møre og Romsdal, Trøndelag og på Helgelandskysten, men der fiskes nordpå til Troms.

Tilgængelige fiskeridata er meget begrænsede

Ufuldstændige oversigter over landinger og fangstrater gør, at vi ikke har et godt nok overblik over bestandsudviklingen. Derudover er der et aktivt rekreativt krabbefiskeri, som bidrager til et betydeligt uregistreret udtag sammen med andre uregistrerede landinger til agnbrug i fiskeriet efter leppefisk og kongesnegle og som bifangst. De begrænsede data indikerer ikke desto mindre en stabil bestand og et bæredygtigt høstniveau.

Havforskningsinstituttet rapporterer hvert år om udviklingen af ​​bestanden til ICES (International Council for the Exploration of the Sea) arbejdsgruppe om krabber. Der er ikke fastsat kvoter for taskekrabbene i Norge, og ICES giver heller ikke nogen kvoterådgivning.


Det norske fiskeri efter taskekrabberne steg støt

Fra midten af ​​1990’erne og frem til 2007, var landingen på over 8.500 tons. Efter rekordåret 2007 har de samlede landinger været omkring 5.000 tons. I 2022 blev der landet 5.091 tons krabber.

Krabbefiskeri foregår fra forår til slutningen af ​​året. Sæsonens længde er steget de seneste år, og flere fisker året rundt. Mange har stadig en kortere sæson med hovedfiskeri i august-oktober. De fleste af fartøjerne er under 11 m og driver for det meste et kombinationsfiskeri med fiskeri efter andre arter uden for krabbesæsonen. I 2022 deltog knap 300 både i fiskeriet på landsbasis. De landede mere end et ton krabber.

Krabbefiskeri er ikke begrænset i form af kvote eller anden deltagerbegrænsning. Der er heller ingen begrænsninger for erhvervsfiskere. Minimumsstørrelsen nord for Rogaland er 13 cm skalbredde, fra Rogaland til den svenske grænse er den 11 cm. Minimumsstørrelsen skal sikre, at krabben bliver stor nok til at gyde, før den fanges.

Besøg os på
Seneste Nybygninger
M195M Havsnurp - Nybygning, Karstensens Skibsværft

Nybygning Havsnurp M195M – topmoderne kombifartøj fra Karstensens Skibsværft

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning FR224 Christina S pelagisk trawler til Scotland

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

Nybygning LK429 Altaire leveret fra Karstensens Skibsværft

S264 Astrid af Skagen

Nybygning S264 Astrid leveret fra Karstensens Skibsvæft

TidligereForrige nyhedLån til fiskeudstyr: Sådan får du råd til din hobby
Næste nyhedNyheder Færøerne uge 31Næste
Nye tal fra Havforskningsinstituttet afslører en dyster status for havet: Trusselsniveauet for tangskove og ålegræsenge er højere end nogensinde. Selvom de blå skove er afgørende for fiskebestandenes overlevelse og havets balance, mangler der stadig målrettet politisk handling og beskyttelse, før det er for sent. foto: Erling Svensen Hi.no

Havets alarmklokker ringer: Vitale opvækstområder i den »blå skov« i Nordsøen og Skagerrak svinder ind

Nye forskningsresultater viser, at stigende CO2-niveauer gør landbrugsafgrøder fattigere på vigtige næringsstoffer. Det skyldes, at planterne i et CO2-rigt miljø prioriterer lynhurtig dannelse af kulhydrater frem for optag af essentielle mineraler som zink og jern. foto: FiskerForum.dk

Når planterne mister kraften, bliver det blå protein afgørende

Et voldsomt sammenstød mellem servicefartøjet **Multi Power** og passagerbåden **Frøyfart** skabte fredag dramatik i havnen på Frøya. Den norske ø i Trøndelag er et globalt knudepunkt for havbrug, men fredag var det en alvorlig lækage og frygt for forlis, der stjal billedet i det vigtige fiskeriområde. snapshot iLaks.no

Norge: Service-fiskefartøj rammer Passagerbåd i havnen

akvakultur - EUC Nordvest

EUC Nordvest lancerer ny akvakulturuddannelse med maritim profil

ANNONCER

Vonin - We make the ocean more profitable

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik

Kontaktinfo

  • +45 60 22 09 46
  • info@fiskerforum.dk
  • Otto Pedersvej 1
    6960 Hvide Sande
    Danmark

Nyheder

  • Seneste Nyheder
  • Nordiske Nyheder
  • Nybygninger
  • Nyhedsservice
  • Tip en Nyhed
  • News in English

Andre Projekter

  • Oplevelsesgaver
  • DK Fisker
  • OSB plader
  • Gas grill
  • Hvide Sande
  • MyHvideSande
  • Hvide Sande Isværk

Service

  • Fartøjer - Skibsdatabase
  • Køb & Salg
  • Hyrebørs
  • Oliepriser
  • Fiskepriser
  • Fakta om Fisk
  • Medieinformation

NYHEDSARKIV

  • 2026
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Nyhedsservice

modtag nyheder
Tip en nyhed
Facebook Instagram Twitter Youtube
Logo-FiskerForum

Alle billeder, tekster og data på FiskerForum er beskyttet af dansk lov om ophavsret. Alle rettigheder tilhører eller varetages af FiskerForum.dk på vegne af de tilknyttede fotografer. Det er ikke tilladt at kopiere eller bruge tekster, data eller billeder fra FiskerForum uden tilladelse. © 2004 - 2019

Webdesign by ApolloMedia

Handelsbetingelser Cookie & Privatlivspolitik